Доступність посилання

ТОП новини

Анексія частини Донбасу коштуватиме Росії дорожче, ніж Крим – Померанц


Президент Росії Володимир Путін. Архівне фото
Президент Росії Володимир Путін. Архівне фото

«Путін міг виношувати такі плани на початковому етапі, але реальний стан справ і реакція міжнародної спільноти ускладнили їхнє втілення»

Санкції міжнародної спільноти, запроваджені проти Росії за її дії в Україні, не зупинили Кремль, але змусили його усвідомити ціну своїх дій, що стримуватиме російську агресію надалі. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода сказав професор Вільям Померанц – заступник директора Інституту Кеннана (Вашингтон), що спеціалізується на дослідженнях пострадянських країн. Радіо Свобода зокрема запитало у професора, чи нинішній ефект від санкцій для Росії – це максимум від того, що можна очікувати.

Cанкції не стримали Росію. Водночас вони змусили Росію заплатити певну ціну за свої дії. Це – те, в чому й полягає сенс санкцій

– У питанні ефективності санкцій важливо, щоб вони були міжнародними. Щодо Росії санкції є міжнародними – їх запровадили США, Євросоюз, низка інших країн. Вони не стримали Росію – у тому сенсі, що Росія продовжує свою агресію проти України. Водночас вони змусили Росію заплатити певну ціну за свої дії, зокрема – у фінансовому й енергетичному секторах. Хоч складно визначити, наскільки сильно самі по собі санкції впливають чи не впливають, що напевно впливає – це санкції плюс падіння цін на нафту. Це змушує Росію подумати про наслідки того, що вона зробила. Санкції не зупинили і не стримали Росію, але вони призвели до наслідків. Це – те, в чому й полягає сенс санкцій.

Санкції змусили Росію заплатити за свої дії – Померанц
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:47 0:00


– Одне з очікувань щодо санкцій, запроваджених проти Росії, було, що вони вплинуть на самих росіян, що ті почнуть тиснути на президента, на владу. Але ми не бачимо цього. Попри те, що економічна ситуація складна, росіяни й далі підтримують Путіна.

Це досить поширено, що коли санкції набувають чинності, населення згуртовується довкола лідера, оскільки виглядає так, що санкції запроваджені проти народу

– Таке очікування – нерозуміння того, як санкції працюють. Це досить поширено, що коли санкції набувають чинності проти тієї чи іншої країни, її населення згуртовується довкола лідера, оскільки виглядає так, що санкції запроваджені проти народу, і саме народ від них найбільше потерпає – хоч у довготривалій перспективі санкції покликані впливати на державу і її лідера. Тож не дивно, що росіяни попервах розглядають санкції як обмеження проти них усіх і підтримують Путіна і керівництво держави.

– Росія анексувала Крим, і на окупованих територіях Донбасу сепаратисти очікували, що Росія і їх прийме до свого складу. Чи може Росія дозволити собі таке?

Якби Путін спробував анексувати Донецьк чи Луганськ, міжнародна спільнота негайно посилила б санкції проти Росії і наслідки для неї були б іще болючішими

– Очевидно, що Донбас – це ситуація, дещо відмінна від Криму. Крим Путін анексував дуже швидко, йому вдалося таким чином об’єднати росіян на підтримку його політики. На Донбасі інші проблеми, ціна за такі дії щодо нього для Росії вища. Без сумніву, якби Путін спробував анексувати Донецьк чи Луганськ, міжнародна спільнота негайно посилила б санкції проти Росії і наслідки для неї були б іще болючішими. Припускаю, що Путін міг виношувати такі плани на початковому етапі – анексувати ще й Донбас, але реальний стан справ і реакція міжнародної спільноти ускладнили їхнє втілення. Ціна таких дій виявилася надзвичайно високою.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG