Доступність посилання

ТОП новини

У США лідер Китаю закликає боротися з кібератаками


Президент Китаю Сі Цзіньпін
Президент Китаю Сі Цзіньпін

Сі Цзіньпін перебуває у Сполучених Штатах із тижневим державним візитом

Крім папи Римського Франциска, у Сполучених Штатах із семиденним візитом перебуває президент Китаю Сі Цзіньпін. У вівторок він приземлився у Сієтлі, а в середу після відвідання заводу Боїнг, бере участь в Американсько-китайському форумі Інтернет-індустрії, який проводить Microsoft та Інтернет-товариство Китаю.

В американській ІТ-індустрії, яка буде представлена на форумі першими особами найбільших компаній, до китайської влади накопичилося чимало питань. Доступ до Facebook та Twitter в Китаї закрито, часом блокується – Google, продажі Microsoft падають, через, як висловилися в самій компанії, «геополітичні питання». Також американський бізнес, як і уряд звинувачують Китай в хакерстві та крадіжках торгових секретів.

Інтернет-піратство та обмеження доступу американських ІТ-компаній на китайський ринок, – основні теми, які підніматимуть у США під час візиту китайського президента. Китайських хакерів підозрюють в атаці на американський урядовий сайт і в крадіжці особистих даних 21 мільйона держслужбовців. У Білому домі розцінили кібернапад як акт агресії та навіть заговорили про санкції.

«Ваш уряд чи його маріонетки прямо залучені до індустріального шпигунства та крадуть торгові секрети, приватну інформацію наших компаній. Ми вважаємо це актом агресії і це має припинитися», – заявив президент Барак Обама.

Під час промови до бізнес-лідерів в Сієтлі президент Сі Цзіньпін одразу це звинувачення відкинув.

«Китай – сильний захисник кібербезпеки. А також – жертва атак хакерів. Китайський уряд не буде в жодній формі брати участь у кіберкрадіжках корпоративних таємниць, закликати чи підтримувати спроби будь-кого це робити. Як комерційний кібершпіонаж, так і хакерські дії проти урядових систем – злочини, які мають бути покарані відповідно до закону та міжнародних договорів, – заявив китайський президент.

Видання New York Times написало, що обидві сторони розробляють певну угоду щодо кібербезпеки. Заступник радника з нацбезпеки США Бен Роудс каже, що формальної угоди напевно поки що не буде.

«Ми більше зосереджені на наших торгових секретах та наданні можливості бізнесу діяти без побоювань, що вони можуть стати об’єктом кібератак, і їхня інтелектуальна власність може бути викрадена», – зазначив Роудс.

Вагомою частиною візиту Сі Цзіньпіна стане розвиток бізнес-зв’язків. У перший же день у США він відвідав завод Боїнг – Китай є одним з найбільших його клієнтів. У США та у світі викликала занепокоєння девальвація китайської валюти, падіння китайського фондового ринку та кроки уряду з обмеження торгів на біржі. Уряд Китаю звинувачують у ринкових маніпуляціях.

За словами президента КНР, ціна ринку акцій змінюється відповідно до внутрішніх законів і, це завдання уряду втримати порядок на ринку, та уникнути масивної паніки.

У той же час зростає китайська військова міць. Найбільше занепокоєння у Вашингтоні викликають дії Китаю в Південно-Китайському морі, де Пекін почав споруджувати штучні острови в територіальних водах, на власність над якими претендують В’єтнам, Малайзія, Тайвань та Філіппіни.

«Військова політика Китаю по своїй природі оборонна. Її військова стратегія полягає в активній обороні. Наголошую, незалежно від того, наскільки розвинутими ми станемо, Китай ніколи не буде шукати гегемонії чи територіальної експансії. Аби продемонструвати нашу відданість мирному розвитку, нещодавно я оголосив про зменшення розміру китайських військових сил на 300 тисяч», – сказав Сі Цзіньпін.

Правозахисники наполягають на тому, що Білий дім мусить підняти і питання порушення прав людини в Китаї. Дев’ять правозахисних організацій, включно з «Вахтою прав людини» (Human Rights Watch) та «Міжнародною амністією» (Amnesty International), написали відкритого листа, в якому висловили глибоке занепокоєння щодо «значної ерозії прав під час президенства Сі».

«Китай змагається з Північною Кореєю щодо звання країни, в якій найгірше з правами людини», – заявив американський конгресмен Крістофер Сміт.

Під час нещодавніх слухань в Конгресі з цього питання, китайські правозахисники звинуватили у погіршенні ситуації в Китаї, у тому числі, і Білий дім.

За словами правозахисника Ян Цзянлі, ситуація з правами людини в Китаї настільки погана, переважно через політику умиротворення західних країн, у тому числі Сполучених Штатів.

Напередодні візиту китайського президента навіть лунали заклики його скасувати. Але Білий дім, навпаки, надав візитові Сі Цзіньпіна найвищого статусу державного візиту.

Професор Інституту Джонса Гопкінґса Дейвід Лемптон каже, що ціна ескалації конфлікту величезна. Сполучені Штати залучені в конфлікти в багатьох регіонах світу. США однозначно не потрібна ще одна проблема з 20% населення світу.

На думку експертів, під час зустрічей у Білому домі будуть підніматися питання як іранської ядерної програми, боротьби з тероризмом в Сирії і Іраку, Тайваню, так і – агресії Росії в Україні. За словами радника президента з питань національної безпеки Сюзан Райс, США вітають лідерську роль Китаю та готові з ним співпрацювати.

«Сполучені Штати вітають зростання Китаю як мирної, стабільної, процвітаючої країни та відповідального гравця в міжнародних справах. Це природньо, що Китай бере на себе більшу лідерську роль, яка б відповідала його економічному розвитку та зростаючим можливостям.Коли Китай залучений до вирішення регіональних та глобальних проблем, Сполучені Штати та весь світ у виграші. Ми хочемо, щоб китайський народ досяг успіху. Коли Китай та США працюють разом, світ стає більш безпечним та процвітаючим», – зазначила Сюзан Райс.

Ознакою того, що цей візит носить статус державного, а таких за рік у Вашингтоні відбувається всього кілька, є урочиста вечеря у резиденції президента США, та привітання китайського керівника військовим салютом перед Білим домом. З Вашингтона Лі Цзіньпін вилетіть в Нью-Йорк, де виступить на форумі Генеральної Асамблеї ООН.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG