Доступність посилання

ТОП новини
22 Жовтень 2018, Київ 14:42

Петиції: діалог між владою і громадою чи «відмазка» бюрократів?


Сторінка петицій на сайті президента

Унікальних користувачів, які лише за два з половиною тижні зайшли на сайт президента і почали цим користуватися, – понад мільйон – Лобойко

Київ – 28 серпня президент України Петро Порошенко підписав указ, яким затвердив порядок розгляду електронної петиції, адресованої президентові України, і дав старт роботі відповідного сайту. Ця форма спілкування між суспільством і владою набула неабиякої популярності: у системі е-петицій зареєстровано близько двох тисяч звернень, і це менше ніж за місяць роботи сервісу. Які пропозиції або вимоги суспільство ставить перед владою у формі петицій?

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:05:50 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Уже понад мільйон відвідувачів зібрав розділ «Електронні петиції» на сайті президента України, розповів керівник Центру розвитку інновацій Києво-Могилянської академії, керівник групи електронної демократії «Реанімаційного пакету реформ» Сергій Лобойко.

«Це суперуспішний інструмент для всієї країни. Унікальних користувачів, які лише за два з половиною тижні зайшли на сайт президента і почали цікавитися і користуватися цим інструментом, більш як мільйон. Уявляєте? Весь Майдан зараз там», – сказав Сергій Лобойко в ефірі Радіо Свобода 16 вересня.

На сьогодні найбільше підписів (а їх має бути 25 тисяч) назбирала петиція щодо законодавчого затвердження права громадян на захист (тобто легального володіння зброєю для самозахисту) – 34 тисячі голосів. Понад 30 тисяч голосів назбирали петиція стосовно закону про скасування розмитнення і акцизного податку на імпорт авто та щодо підтримки закону про скасування депутатської недоторканності. Чималу підтримку має і петиція з вимогою призначити Міхеїла Саакашвілі прем’єр-міністром України, яка зібрала близько 26 тисяч голосів.

Петиція – «інструмент» для обєднання людей – Шимків

Активне голосування під петиціями свідчить про значний суспільний інтерес і довіру до сервісу, з одного боку, а з іншого – про необхідність поглибити діалог між владою і громадою. Так вважає заступник голови адміністрації президента Дмитро Шимків.

За його словами, звернення громадян у формі петиції «виносить на поверхню» питання, які турбують суспільство, тому їх можна вважати демократичним механізмом зв’язку між громадськістю і владними інститутами.

Петиція – це інструмент для людей об’єднатись і донести свою позицію
Дмитро Шимків

«Петиція – це інструмент для людей об’єднатись і донести свою позицію з того чи іншого питання. Це питання має бути розглянуте, після чого посадова особа виносить свою точку зору», – зазначив Шимків.

Щоправда, Шимків визнав, що Адміністрація президента не змогла у визначений законом термін дати відповідь на петицію громадян про право на вільне володіння зброєю. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

У цілому, зі стартом роботи сайту з петиціями відвідуваність електронної сторінки президента зросла у понад чотири рази, повідомив Шимків.

Правники: влада може вжити, а може не вживати заходів для виконання петиції

Спілкування влади з пересічними громадянами через петиції – це крок вперед у розвитку української демократії, але ця форма спілкування на рівні «влада – громада» не передбачає обов’язкового виконання вимог громадян, зазначають правники. Як повідомила в ефірі телеканалу EspresoTV юрист Анна Маляр, чимало петицій виходять за межі повноважень глави держави, їх перенаправляють в інші органи державної влади, і гарантій виконання вимог суспільства, фактично, немає.

Наявність петиції і необхідної кількості підписів не означає її автоматичного задоволення
Анна Маляр

«Наявність петиції і необхідної кількості підписів не означає її автоматичного задоволення. Президент лише розглядає таку петицію і у рамках своїх повноважень може вжити, а може і не вжити заходів до її реалізації. Єдине, до чого зобов’язує президента відповідний закон, – розглянути і надати відповідь на звернення громадян… Петицій з прийняття того чи іншого закону наразі найбільше серед усіх звернень, громадяни повинні усвідомлювати, що така петиція може мати наслідком лише подання президентом законопроекту до Верховної Ради України. А питання, буде чи не буде ухвалений закон, залежить від депутатів», – зазначила Маляр.

Фахівці з питань електронної безпеки наголошують на проблемі, яка пов’язана з підписами під петиціями. Наскільки достовірний електронний підпис, журналістам розповіла експерт систем електронного зв’язку Наталія Кайдановська.

Пересічні українці не зможуть перевірити достовірність підписів під тією чи іншою петицією
Наталія Кайдановська

«Дізнатись, чи підпис поставила реальна людина, може лише оператор сайту. Або хакер, якщо зламає сайт. Пересічні українці не зможуть перевірити достовірність підписів під тією чи іншою петицією», – зауважила експерт.

А український дипломат і громадський діяч Володимир Огризко наводить приклад західних демократій, де петиції відіграють чималу роль у вирішенні суспільно значимих проблем. Водночас, він радить не забувати, що відповіді на петиції надає не особисто глава держави, а чиновники, яких експерт вважає «майстрами відписок».

Бюрократи вправні у формулюванні таких відповідей, що чітко не відповідають на питання
Володимир Огризко

«Відповідь готують не президент чи прем’єр-міністр, а бюрократи, а вони вправні у формулюванні таких відповідей, що насправді чітко не відповідають на запитання, яке поставлене. Чи спрацює петиція у нас і в який спосіб? Звичайно, є компетенція президента і компетенція уряду, і питання, які ставлять у петиціях, мають вирішуватися тим органом, який за них відповідає. Але як спосіб донесення своєї думки і як бажання отримати кваліфіковану відповідь такий інструмент мені здається дуже важливим», – пояснив Огризко у розмові з Радіо Свобода.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG