Доступність посилання

ТОП новини

«Не ми повинні шукати чиновників, а вони нас» – ветеран АТО


Олександр Кучма

«Чиновники у Міністерстві оборони досі не визнали, що в Ізварині був котел» – Олександр Кучма

Київ – Родина Олександра Кучми – єдина в Обухівському районі, що на Київщині, де троє братів боронять Україну від російської агресії. Старші брати – Олександр і Дмитро – вже демобілізувались, а на зміну їм на Донбасі заступив молодший, Сергій. Олександр Кучма очолює Спілку ветеранів АТО Обухова і нині, за його словами, «воює» з бюрократичною машиною за соціальні права своїх побратимів. Про це і про свою участь у боях на Донбасі Олександр Кучма розповів Радіо Свобода.

У мене таке враження, що той чи інший політик, чиновник, який дістався влади, в якийсь момент перетворюється на перевертня

– Я вважаю, що зараз найголовніше і державі, і суспільству – надати соціальний захист українським бійцям та їхнім родинам. У нас в Обухові та Обухівському районі лише 250 осіб отримали статус учасника бойових дій, а майже сімсот осіб досі цього статусу не мають. А хлопці, які повертаються додому, потребують уваги не лише з боку своїх рідних: звикнути до мирного життя складно, під час бою у людини «вмикаються» інакші інстинкти і навички, ніж ті, якими ми оперуємо у мирний час. Повертатись у мир – важко, а якщо ще чиновники не хочуть виконувати свою роботу, фактично не хочуть виконувати законодавство України – це викликає у хлопців негативні емоції. Знаєте, у мене таке враження, що той чи інший політик, чиновник, який дістався влади, в якийсь момент перетворюється на перевертня, бо забуває не лише про свої обіцянки, а і про свої безпосередні обов’язки – служити людям, народові України.

– Які саме проблеми Ви б виокремили, якщо говорити саме про діалог влади і учасників АТО?

Ділянки землі і пільги для ветеранів АТО – це те, що закріплено у законодавстві України і те, що доводиться іноді вибивати, ледь не у прямому сенсі цього слова

– Якщо ми говоримо про Обухів, то головні проблеми – це виділення ділянок землі учасникам бойових дій на сході і своєчасне оформлення документів демобілізованим або пораненим, яким необхідні пільги. Ділянки землі і пільги для ветеранів АТО – це те, що закріплено у законодавстві України і те, що доводиться іноді вибивати, ледь не у прямому сенсі цього слова. Я прекрасно розумію, що довкола Києва земля справді «золота», знайти вільні ділянки доволі складно, але є закон, який гарантує забезпечення учасників АТО землею, і цей закон місцева влада повинна виконувати. Є і закон, в якому прописано, що родини загиблих в АТО бійців і бійці, які отримали контузію або поранення під час військових дій – ці люди мають право на певні соціальні пільги, на соціальний захист. А ми опиняємося у ситуації, коли боєць не може оформити відповідні документи, тому що чиновник «не поспішає» виконувати законодавство, або у штабі чи частині, де служив боєць, десь загубили його документи. І процес, і оформлення статусу учасника бойових дій, і документів на землю або на пільги, розтягується на місяці. А людині ж ще і реабілітацію треба пройти, і влаштуватись на роботу або ж повернутись на стару роботу.

– Як Ви допомагаєте побратимам?

Я – за те, щоб українські бійці йшли у владу і змінювали її зсередини

– У нас зібралась команда хлопців – учасників АТО, серед нас і демобілізовані за призовом, і поранені. Наша команда діє разом – ми спілкуємося з чиновниками, з волонтерами, з потенційними меценатами, які могли б допомогти вдовам загиблих, підтримати їхні родини. Тобто у нас є бажання щось змінити і наш принцип: «Не ми повинні шукати чиновників, а вони нас». Якщо чесно, я – за те, щоб українські бійці йшли у владу і змінювали її зсередини. Але навряд чи чиновники, на яких нинішня система влади вибудувана, чекають там учасників бойових дій або хлопців з «Самооборони Майдану». Хоча, чесно кажучи, надихає те, що навіть до Верховної Ради пробилось кілька бойових командирів і бійців. Кажуть, що змінити систему зсередини неможливо? Неправда, це можливо! Ви спробуйте навіть у потужний двигун всипати піску – побачите, що з того вийде.

– У Вас немає досвіду політичного, але є досвід військовий. З чого починалась російська агресія для Вас?

У нас унікальна бригада – хлопці з боями пройшли Донецьку і Луганську області, були у Донецькому аеропорту в перші 72 дні його оборони

– Для мене і мого брата Дмитра все почалось 11 березня, коли нас призвали на військову перепідготовку. Якщо пам’ятаєте, тоді ніякого АТО не було і жодного слова про воєнну агресію Росії наші керманичі не вимовляли, тоді лише «ввічливі зелені чоловічки» окупували Крим. Я по телевізору спостерігав за окупацією Криму і розумів, що Кремль не спиниться на цьому, надто вже боляче український Майдан «вкусив» президента Володимира Путіна. На перепідготовку йшов, готовий захищати країну, а при потребі й Крим звільняти. Нас з братом відправили до танкістів, Дмитро був командиром танка, а я – навідником. Потім все «переграли», і мене призначили командиром БМП-2 (бойова машина піхоти – ред.), а Дмитро став членом мого екіпажу. Ми служили у 72-й бригаді (другий батальйон, п’ята рота). У нас унікальна бригада – хлопці з боями пройшли Донецьку і Луганську області, були у Донецькому аеропорту в перші 72 дні його оборони. Так само наші були в Ізварині, чиновники у міністерстві оборони досі не визнали, що там був котел.

Олександр Кучма у зоні АТО
Олександр Кучма у зоні АТО

– Що Вам відомо про бої в Ізварині?

– Наші хлопці там бились більше 24 діб, а потім декому довелось виходити з оточення вздовж кордону з Росією, фактично по лінії кордону, дехто взагалі виходив через територію Росії. Є такий військовий Михайло Драпатий, який тоді командував другим батальйоном 72-ї бригади. Пізніше він очолив штаб 30-ї бригади. Драпатий тоді з боями виводив хлопців, і при тому не втратив жодного свого бійця!

– Які найяскравіші спогади у Вас з Донбасу?

Не розумію, чому люди, які ненавидять Україну, в Україні живуть?! Якщо так подобається Росія, то емігруй собі у Росію

– Наша рота брала участь у подіях 9 травня 2014 року в Маріуполі. Ми відбивали районний відділок міліції у Маріуполі, фактично витягували звідти нашого начальника штабу підполковника Лисенка. Це був наш із братом перший бій, і запам’яталися крики наших хлопців: «Врятуйте нас!» – це був екіпаж 240-ї машини, який наш БМП витягував. Ми їх врятували. Але Ви б бачили обличчя цих місцевих мешканців, які намагались нас не те що зупинити, а були готові нас вбити – це були неадекватні люди, вони на нас з ненавистю дивились і просто нам у спини шипіли прокльони. І коли ми стояли у колоні під тим райвідділом, натовп ішов на нас, готовий нас знищити. Я не розумію, чому люди, які ненавидять Україну, в Україні живуть?! Якщо так подобається Росія, то емігруй собі у Росію, а не вимагай, щоб на українську землю приходили російські війська захищати українофобів.

– Ви були у колоні бойової техніки Збройних сил України, яку зупиняли мешканці Донеччини, правда?

– Так, нас зупиняли на під’їзді до Маріуполя, при цьому пізніше ми з’ясували: офіційно про проїзд військової техніки саме тією дорогою повз ті села знали у міліції. Тобто міліціонери «злили» інформацію і у потрібний для сепаратистів час агітатори за «Новоросію» зібрали людей, які нас і зупинили. Ми були змушені змінити маршрут. Я не тримаю зла чи образи на тих, хто кидався нам ледь не під колеса – ці люди просто не уявляли, що відбувається, вони були дезінформовані і дезорієнтовані. Вони платять за це своїми життями.

– Чи пам’ятаєте, де і коли отримали поранення?

– Так, це сталось 18 липня 2014 року під Савур-Могилою, там тоді були жорстокі бої.​

Олександр Кучма у зоні АТО
Олександр Кучма у зоні АТО

Напередодні, 16 липня, на наші позиції вийшли три танки супротивника, під їхнім прикриттям йшла піхота зі стрілецькою зброєю. Мій навідник Михайло, нині покійний, разом з підкріпленням (а нам на підмогу прийшли хлопці з 24-ї бригади) знищили два танки. А 18-го росіяни вийшли на наші позиції, обстріляли зі стрілецької зброї і відійшли. Ми вдень сіли обідати і нас з «нульовки» (лінія українсько-російського кордону – ред.) почали обстрілювати з «Нон», нас просто накрили вогнем. А «Нона» коли стріляє – самого пострілу не видно і не чути, лише момент вибуху можна чути і бачити, саме цей момент. Стрільбу противник вів по машинах, фактично вся наша військова техніка була знищена. А тут ще виявилось, що бійці 24-ї бригади не навчені стріляти, то мій брат і мій навідник їх вже під час бою і вчили.

Вас було поранено під час обстрілу з «Нон»?

– Так, і спершу я отримав два поранення у ногу. Я вже був у своїй машині, а як з неї вискочив і рвонув до бліндажу – якраз і отримав два осколки у ногу. Побачив, що поранені два моїх товариші – помічний гранатометника з позивним «Масік» і старший стрілок з позивним «Зінгер». Я «Масіка» встиг відтягнути, аж майже впритул міна розірвалась, «Зінгера» розірвало, а мене поранило у руку. Фактично увесь правий бік тіла був посічений осколками. І «Масіка» зачепило добряче – поранення черевної порожнини і ногу відірвало. Я не міг тоді ні йому, ні собі допомогти, спробував повзти до бліндажа і майже на вході до нього мене знову поранило, цього разу у поперек. Врятували мене побратими і мій брат Дмитро, якого тоді ж контузило. Він, до речі, досі не може чиновникам довести, що контузію отримав у бою. Сподіваюся, у мого наймолодшого брата – Сергія Кучми – подібних проблем з бюрократами не виникатиме. Сергій лише нещодавно призваний до лав Збройних сил України.

Пане Кучма, а Ви бачили обличчя своїх ворогів?

Вони прийшли до нас зі своїми «Градами», називають це «русским миром», а який же це мир, коли і наших військових, і наші населені пункти «Гради» обстрілюють?

– Бачив у бінокль, бо росіяни і сепаратисти до нас не підходили ближче, ніж на чотириста метрів. А якщо чесно, ми їх і самі ближче не підпускали. Чого на них дивитись? Вони прийшли до нас зі своїми «Градами», називають це «русским миром», а який же це мир, коли і наших військових, і наші населені пункти «Гради» обстрілюють? Я іноді дивлюсь по телебаченню виступи керівників Росії і думаю: «Як можна так відверто брехати?! Невже не соромно?!». Думаю, що ті, хто мріє відродити імперію, нехай ціною мільйонів людських життів, не мають совісті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG