Доступність посилання

30 Травень 2017, Київ 14:28

Меркель та Олланд намагалися «вдихнути нове життя» в євроідею


Канцлер Німеччини Анґела Меркель (ліворуч) та президент Франції Франсуа Олланд під час прес-конференції у Парижі. 2 жовтня 2015 року

Санкції щодо Росії та результати «нормандського формату» показали ефективність і твердість ЄС

Страсбург Лідери Німеччини та Франції Анґела Меркель і Франсуа Олланд у середу, 7 жовтня, виступили перед європейськими депутатами, що нагадало візит до Європарламенту Гельмута Коля та Франсуа Міттерана після падіння Берлінського муру в 1989-му. Виступаючи нині в Європарламенті, лідери двох провідних держав ЄС привели для прикладу війну в Україні та реакцію на неї з боку співдружності для ілюстрації ефективності спільних зусиль об’єднаної Європи.

В українському конфлікті європейська єдність, твердість, відповідальність і солідарність допомогли запобігти війні під дверима об’єднаної Європи, заявив у Європарламенті президент Франції Франсуа Олланд, де він виступив разом із німецьким канцлером Анґелою Меркель.

ЄС продемонстрував єдність, коли 28 країн-членів впровадили санкції. Були виправдані дебати щодо ефективності й тривалості цього санкційного механізму

«Ми засудили брутальне порушення міжнародного права та запобігли війні під дверима нашого континенту. ЄС продемонстрував єдність, коли 28 країн-членів впровадили санкції. Були виправдані дебати щодо ефективності й тривалості цього санкційного механізму», – нагадав лідер Франції.

Ми в Євросоюзі разом наклали санкції і саме разом не маємо наміру дозволити Росії переписувати принципи, за якими ми живемо

Водночас, додає німецький канцлер Анґела Меркель, Німеччина та Франція взяли на себе місію укладення Мінських угод, а минулого тижня за участі президентів Росії та України, у так званому «нормандському форматі» далі шукали шляхи вирішення цього конфлікту.

«Ми в Євросоюзі, на щастя, зуміли діяти спільно: разом наклали санкції і саме разом не маємо наміру дозволити Росії переписувати принципи, за якими ми живемо», – заявила Меркель.

Завдяки нам війна зупинилася Олланд

Як зауважив Франсуа Олланд, саме французько-німецькі зусилля минулого тижня в Парижі «не лише дозволили притримуватися «Мінська», але й запобігли новому процесу сепаратизму». «Цей формат, ця методика й тиск, чинений від імені всієї об’єднаної Європи, були особливо ефективними, бо «вибори», які готували сепаратисти на середину жовтня, були відкладені, мінський процес зміг продовжитися, важка військова техніка відведена, а незабаром це станеться і з легкою. Війна зупинилася і мир знову зможе там запанувати», – зауважив французький президент.

«Ось на що ми здатні в ім’я об’єднаної Європи, для об’єднаної Європи та в інтересах усього світу», – наголосив Франсуа Олланд.

Обидва лідери закликали до більшого об’єднання Європи. «Більш, ніж коли-небудь, нам потрібно більше Європи», – заявила Анґела Меркель, додаючи, що обмежуючись поняттям «національна держава», неможливо впоратися із нинішніми викликами та кризами.

«Суверенізм – це занепад, – додає Олланд. – Справа навіть не у тому, «більше Європи» чи «менше Європи», нині йдеться про те, «бути об’єднаній Європі чи не бути».

Історичний візит в історичний період

Нинішні виступи лідерів Німеччини та Франції у Європарламенті перегукуються з промовами у цій євроустанові Гельмута Коля та Франсуа Міттерана 26 років тому. І в ті часи їхньою метою було продемонструвати єдність двох провідних держав Європи з огляду на падіння Берлінського муру. Від теперішнього символічного візиту до Європарламенту Анґели Меркель та Франсуа Олланда очікували, що вони зможуть вдихнути нову енергію у Євросоюз, побитий кризами.

Мартін Шульц
Мартін Шульц

Голова Європарламенту Мартін Шульц зауважив, що «це історичний візит в історично складний період» європейської історії. Саме його ідеєю було запросити до Страсбурга лідерів країн, що вважаються «двигуном» об’єднаної Європи. Адже час, який переживає ЄС – не найкращий: імміграційна криза, криза євровалюти, згадана Олландом, криза безпекова, включно з війною на кордонах ЄС – в Україні, врешті-решт криза довіри у лавах 28 держав-членів.

«Чи Путін і Асад диктуватимуть стабільність ЄС» Верховстат

Сам проект європейської співдружності, на думку експертів, ніколи донині не був таким малопривабливим, як для самих європейців, так і для інших країн континенту. Тож місією дуету Меркель-Олланд було мобілізувати ЄС чи у випадку міграційної політики, чи щодо економічно-фінансового єднання.

Ґі Верховстадт
Ґі Верховстадт

З боку проєвропейських політиків лунали заклики більшої інтеграції ЄС для протистояння кризам. Зокрема, лідер фракції лібералів Ґі Верховстадт напівжартома припустив, що у протилежному випадку «Китай та Америка будуть диктувати Євросоюзові торговельні стандарти, а Асад і Путін будуть диктувати, якою має бути стабільність в ЄС». «Адже для декого в Європарламенті є доволі нормальним, що Путін фінансує ультраправі партії», – зауважив він.

Тим часом, так би мовити, «контрвиступи» низки євродепутатів засвідчили: нинішній парламент ЄС не має нічого спільного з Європарламентом, перед яким виступали в далекому 1989-му Коль та Міттеран: ніколи ця установа не налічувала стільки антиєвропейців чи євроскептиків, як нині.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG