Доступність посилання

ТОП новини
20 Лютий 2019, Київ 19:20

Росія двічі подумає, перш ніж зробити з Лукашенка ворога – аналітик


Президент Росії Володимир Путін (ліворуч) та президент Білорусі Олександр Лукашенко під час зустрічі у Мінську. Архівне фото

Можливе створення бази російських ВПС у Білорусі стає предметом торгу у відносинах Москви та Мінська

Незважаючи на різку реакцію президента Білорусі Олександра Лукашенка на заяви Кремля щодо можливості будівництва російської військової бази на білоруській території, Володимир Путін особисто привітав білоруського лідера з переобранням главою держави, а днями відбулася їхня особиста зустріч під час самітів СНД і ЄАЕС в Казахстані, на якій була досягнута домовленість про візит Лукашенка до Москви. Андрій Єлісеєв, аналітик Білоруського інституту стратегічних досліджень у Вільнюсі, вважає, що Путін зараз просто не може собі дозволити йти на пряме загострення російсько-білоруських відносин.

– Олександр Лукашенко зараз уявляється дуже багатьом як якийсь політик, якому вдається зберігати хороші стосунки з Москвою, з одного боку, і Заходом – з іншого. Ви згодні з такою оцінкою?

Андрій Єлісеєв
Андрій Єлісеєв

– До певної міри, враховуючи, що у Білорусі набагато тісніші взаємини з Росією в економічній, політичній сферах. Але все-таки повністю Лукашенко у фарватері російської політики не йде. Мені здається, що історія з російською військовою базою може додати певної напруженості у відносинах між Росією і Білоруссю. Можливо, перед Лукашенком будуть ставити завдання – визначатися більш чітко із зовнішньою політикою.

– Хто буде ставити цю задачу – Володимир Путін чи ЄС?

Лукашенку не хотілося би мати військову базу на своїй території, оскільки це ускладнить відносини із Заходом і поставить під сумнів його колишні дії у миротворчості, модерації російсько-українського конфлікту

– Я мав на увазі Росію. Тому що ЄС вже змирився з тим, що Білорусь – член Євразійського економічного союзу, що про угоду щодо асоціації з ЄС, наприклад, взагалі не може йтися. Лукашенку не хотілося би мати військову базу на своїй території, оскільки це ускладнить відносини із Заходом і поставить під сумнів його колишні дії у миротворчості, модерації російсько-українського конфлікту.

Можливі якісь епізоди напруженості в російсько-білоруських відносинах найближчим часом

І плюс ще «кримський кейс» не дає спокою. Тому дуже би не хотілося Лукашенку приймати російську військову базу. Але, судячи з усього, Росія дуже б цього хотіла. Тому можливі якісь епізоди напруженості в російсько-білоруських відносинах найближчим часом.

– А чи не може дійти до того, що Москва просто змусить Лукашенка погодитися на таку базу?

– Цілком можлива якась пакетна домовленість, що Лукашенко погоджується на базу. Мабуть, не на тих умовах, які фігурують в указі Путіна і попередньому плані, а на якийсь, можливо, формат спільної бази з великим контролем над військовим контингентом цієї бази з білоруського боку. Росія, у свою чергу, надасть якісь вигідні кредитно-торговельні можливості для Білорусі. Оскільки білоруська економіка в цілому неспроможна, потрібні зовнішні вливання, і кредит у розмірі 3 мільярдів доларів їй дуже необхідний.

Володимир Путін (ліворуч) і Олександр Лукашенко на спільних військових навчаннях армій двох країн поблизу Гродно. Літо 2013 року
Володимир Путін (ліворуч) і Олександр Лукашенко на спільних військових навчаннях армій двох країн поблизу Гродно. Літо 2013 року

– Ви згадали, що білоруська економіка залежить від російської. І все-таки Олександр Лукашенко досить часто поводиться так, що це дуже дратує Кремль. Чи може статися, що Лукашенко стане настільки дратівливою фігурою для Кремля, що перетвориться фактично на його ворога?

Наразі Росія не може собі дозволити з Білорусі робити ворога, бо українське питання не вирішене і, в цілому, складаються напружені відносини із Заходом

– Мені здається, що Лукашенко дуже точно відчуває межу. Це по-перше. По-друге, важливі зовнішні умови, в яких перебуває Росія. Наразі, я гадаю, Росія не може собі дозволити з Білорусі робити ворога, бо українське питання не вирішене і, в цілому, складаються напружені відносини із Заходом. Лукашенко чудово розуміє, що Путін в таких умовах навряд чи буде критично діяти щодо нього і щодо Білорусі. Тому він і дозволяє собі такі певні провокаційні дії або висловлювання час від часу.

Політичне керівництво Росії теж подумає двічі щодо того, щоб зробити ворога з Лукашенка, з Білорусі, оскільки населення Росії навряд чи це зрозуміє

До того ж, потрібно враховувати, що й імідж Росії певною мірою залежить від Білорусі, наприклад, в рамках розвитку Євразійського економічного союзу. Цьому проекту дуже велика увага приділялася російською політичною елітою. Дуже велика надія на те, щоб зберігався якийсь позитивний імідж цього Союзу. Якщо раптом почнуться серйозні протиріччя з Білоруссю і, наприклад, Лукашенко серйозно буде ставити питання про вихід або формат обмеженої участі в Союзі – це буде великий удар по іміджу цього проекту та Росії. Потрібно ще враховувати, що у Білорусі є деякі важелі впливу на Росію, на російське керівництво. Загалом, у російського населення є дуже позитивне ставлення до Білорусі і досить позитивне ставлення до Лукашенка. Тому, напевно, політичне керівництво Росії теж подумає двічі щодо того, щоб зробити ворога з Лукашенка, з Білорусі, оскільки населення Росії навряд чи це зрозуміє.

– Говорячи про важелі впливу, Ви мали на увазі саме можливість виходу Білорусі з Євразійського економічного союзу?

– Це один з важелів. Окрім того, існують також два важливих російських військових об'єкта на території Білорусі, якими Мінськ також може шантажувати певним чином російське керівництво.

– Невдовзі після обрання Олександра Лукашенка президентом Білорусі він зустрівся з Володимиром Путіним в Казахстані. Вони домовилися про візит білоруського президента до Москви. Це все говорить про те, що в цілому, принаймні, в короткостроковій перспективі російсько-білоруські відносини будуть складатися досить добре?

– Я думаю, що ці відносини справді будуть складатися більш-менш добре. Принаймні, вже за попередні десятиліття не раз вони загострювалися, але кожного разу сторони зустрічалися і «розрулювати» всі питання. Бувало – в останній момент, як відбувалося з газовими домовленостями, укладеними опівночі перед закінченням крайнього терміну (це було в 2010 році, коли білоруський парламент пакетно ратифікував необхідні угоди щодо Митного союзу). Швидше за все, будуть серйозні напружені переговори, будуть досягнуті якісь пакетні угоди. Там будуть домовленості і щодо військової бази, і щодо економічного співробітництва. Але якщо не вдасться їх досягти на московській зустрічі, то тоді можливі якісь епізоди напруженості у відносинах, можливо, протягом декількох місяців.

Повний текст матеріалу – на сайті Російської служби Радіо Свобода

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG