Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 22:26

Українці можуть повідомляти про хабарництво кандидатів у місцеві прокурори


Ілюстраційне фото (©Shutterstock)

Три чверті кандидатів раніше працювали в прокуратурі, вони виявилися більш підготовленими професійно – Генпрокуратура

Київ – Повідомляти про хабарі й незаконні рішення претендентів на керівні прокурорські посади українці можуть або в конкурсні комісії Генпрокуратури, або на сайт Helpus.Watch. Його презентував народний депутат Антон Геращенко. Раніше він неодноразово запрошував волонтерів на сайті «Миротворець» – там збирають інформацію про проросійських бойовиків та сепаратистів. Конкурс на заміщення керівного складу місцевих прокуратур триватиме до 1 грудня. За словами активістів, спостереження за конкурсом українськими громадськими організаціями не було передбачено.

Українців закликають допомогти із відбором прокурорів і зібрати усю інформацію про кандидатів на керівні посади в місцевих прокуратурах на сайті Helpus.Watch. Проект анонсував народний депутат від партії «Народний Фронт» Антон Геращенко, відомий як один із засновників проекту «Миротворець» – онлайн-проекту, де збирають особисті данні проросійських бойовиків, які воюють на сході України.

Збір інформації про претендентів на керівні прокурорські посади планується вести силами волонтерів. Охочі реєструються на сайті і отримують завдання щодо тих чи інших кандидатів на керівні посади. Відкритий конкурс на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їхніх перших заступників та заступників розпочався 20 липня і має закінчитися 1 грудня. До 15 грудня усіх керівників мають призначити офіційно.

Кожен, чиї права були порушені незаконними діями прокурорів, може знайти свого кривдника у списку кандидатів і написати про його незаконні дії
Антон Геращенко

«Є дуже непроста задача – зібрати протягом 2 тижнів інформацію з відкритих джерел про більш, ніж три тисячі кандидатів на посади місцевих прокурорів, їхніх перших заступників і заступників. Кожен, чиї права були порушені незаконними діями прокурорів, може знайти свого кривдника у списку кандидатів і написати про його незаконні дії», – наголосив Геращенко у «Фейсбуці». Новий сайт – це спільний проект народного депутата і Канцелярської сотні Майдану – громадського руху, представники якого допомагали із аналізом документів Януковича.


Зокрема, активісти пропонують повідомляти про стиль життя претендентів, їхні погляди, зв’язки з бізнесом чи наявність власного підприємства й толерантність до корупції.

Менше чверті кандидатів до керівного складу місцевих прокуратур не мають профільного досвіду

Генпрокуратура почала прийом документів від кандидатів на посади керівників місцевих прокуратур 20 липня. Загалом за результатами конкурсу планують набрати 700 прокурорів. Процедура відбору складається з чотирьох етапів: професійного тесту, тесту на логіку, психологічного портрету і онлайн-співбесіди перед конкурсною комісією.

У Генеральній прокуратурі говорять, що конкурс триває майже без зволікань. За словами першого заступника генерального прокурора України Юрія Севрука, на перших двох етапах кандидати, які раніше працювали в органах прокуратури, показали кращі результаті, ніж кандидати без досвіду роботи у наглядовому відомстві. Таких на конкурсі називають зовнішніми.

«Щодо першого конкурсу, тесту на знання законодавства, внутрішні кандидати показали кращі результати – найбільше балів отримано в розрізі від 81% до 90%. Зовнішні кандидати більше (вищі бали – ред.) отримали від 71% до 80%. Середній бал по регіонах майже однаковий, але найкращій в Одесі – 78%. На другому місці Харків і Львів (77%), на третьому Дніпропетровськ і Київ (74%)», – повідомив Севрук.

В другому турі конкурсу кандидати мали пройти тест General Skills – на загальні здібності. Середній результат серед кандидатів склав близько 30 балів. Севрук нагадав, що для детективів Національного антикорупційного бюро прохідний бал з цього тесту становив лише 20 балів.

Давід Сакварелідзе
Давід Сакварелідзе

Всього зовнішніх кандидатів на конкурсі залишилося лише 23%, в деяких містах України цей показник відрізняється. Зокрема, у Києві таких 28%, в Дніпропетровську – 14%, в Одесі – 21%, у Львові – 27%, а у Харкові – 22%. За словами заступника генерального прокурора Давіда Сакварелідзе, більшість з них є адвокатами і правозахисниками. Раніше зовнішніх кандидатів було більше.

«І процес, і результати показали, що внутрішні кандидати виявилися більш підготовленими. Але це не означає, що керувати прокуратурами будуть ті ж самі люди. Наприклад, в Київській області лише близько третини кандидатів, які перейшли на 4 етап, займають аналогічні посади в прокуратурі на цей момент», – наголосив заступник генерального прокурора.


Спостерігати за конкурсом дозволили громадським радам прокуратур, але не українським громадським організаціям – активіст

За останнім етапом відбору кандидатів, співбесідою, будуть спостерігати відібрані прокуратурою громадські організації, але долучитися до процесу зможуть усі охочі – співбесіди будуть транслюватися онлайн. Кожна зі співбесід триватиме близько 20 хвилин.

Деякі громадські організації вже почали вивчати кандидатів – кваліфіковані люди також можуть бути корупціонерами
Давід Сакварелідзе

«Як додаткова гарантія громадського контролю, усі імена кандидатів викладені на сайті. Деякі громадські організації вже почали вивчати кандидатів – кваліфіковані люди також можуть бути корупціонерами», – заявив Сакварелідзе.

Заступники генерального прокурора закликають громадян повідомляти про корумпованих кандидатів і надавати докази конкурсним комісіям.

«Співбесіди будуть проходити у Києві, в приміщенні Академії прокуратури. Будь-які організації можуть зареєструватися і бути спостерігачами. Бажано тільки, щоб їх не було занадто багато», – заявив Севрук.

Ольга Стрелюк
Ольга Стрелюк

Однією з організацій, які спостерігали за конкурсом з самого початку, є громадянська мережа «Опора». Відповідальний координатор цієї організації Ольга Стрелюк розповіла, що згідно із положенням про конкурс участь українських громадських організацій не була передбачена.

«Громадське спостереження можуть проводити міжурядові організації і, мені здається, викладачі вищих навчальних закладів. Я знаю, що також спостерігали існуючі громадські ради при прокуратурах. Процедура не передбачає спостереження з боку українських ГО. Тому ми співпрацювали з міжнародною консультативною місією Євросоюзу в Україну (EUAM)», – розповіла Стрелюк. Теж саме, за її словами, могли зробити інші українські організації.

Деякі, навіть досвідчені, кандидати набирали 36% на тесті з законодавства

«Опора» спостерігала за першим і другим етапами конкурсу – на знання законодавства, за третім, психологічним тестом, якій проходив 17-18 жовтня, громадська організація не спостерігала.

«Його результати, фактично, не впливають на відбір і на конкурсний бал. Мета – лише виявити, чи немає серед кандидатів абсолютно хворих людей», – наголосила Стрелюк. «Опора» спостерігатиме за співбесідою, але претензій до перших двох етапів конкурсу в них немає. Стрелюк також підтвердила, що раніше так званих зовнішніх кандидатів було більше – близько 40%.

На першому етапі учасники мали дуже різні результати – деякі мали 99 відповідей зі 100, а хтось мав 36. Низькі бали мали як досвідчені кандидати, так і зовнішні
Ольга Стрелюк

«Вони могли відсіятися, це об’єктивно могло відбутися. На першому етапі учасники мали дуже різні результати – деякі мали 99 відповідей зі 100, а хтось мав 36. Низькі бали мали як досвідчені кандидати, так і зовнішні», – розповіла координатор «Опори». За словами Стрелюк, більшість кандидатів відсіяли після тесту на здібності. Говорить, що пам’ятає там навіть результат 5 балів зі 100.

Відповідно до змін до закону «Про прокуратуру», місцеві прокуратури будуть об’єднувати в собі 5-6 або й більше районних прокуратур. Документом також встановлюється, що загальна чисельність працівників органів прокуратури становить 15 тисяч осіб зі зменшенням кількості прокурорів із 1 січня 2018 року до 10 тисяч.

Також представники Генпрокуратури планують збільшити фінансування своєї інституції. Так, за словами першого заступника генерального прокурора Юрія Севрука, на наступний рік для забезпечення зарплат потрібно не менше 4 мільярдів гривень, тоді як з бюджету планується виділити близько 2 мільярдів. Переговори з Кабміном тривають.

Конкурс має завершитися до 1 грудня, після чого кандидати голів, перших заступників і заступників місцевих прокуратур подадуть на затвердження генеральному прокурору. Затвердження мають завершити до 15 грудня.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG