Доступність посилання

ТОП новини

Російськомовні бойовики готуються воювати проти Асада у Хамі


Сирійські військові режиму Асада серед руїн у місті Алеппо. 23 жовтня 2015 року
Сирійські військові режиму Асада серед руїн у місті Алеппо. 23 жовтня 2015 року

В Сирії є кілька російськомовних груп бойовиків, і вони воюють в різних частинах країни проти урядових військ

Дві групи російськомовних бойовиків, включно з батальйоном сирійського підрозділу «Аль-Каїди» – «Джабгат ан-Нусра», або «Фронту перемоги» – стверджують, що готуються дати бій сирійським урядовим військам у провінції Хама в центральній частині Сирії. Заява з’явилася через три тижні по тому, як Росія розпочала авіаудари, які, як виглядало напочатку, мали на меті допомогти урядовим силам відвоювати певні території, – принаймні тимчасово, – включно з провінцією Хама.

Члени угруповання «Ліва аль-Мугаджирін» («Бригада іноземних бійців-джигадистів»), яку очолюють узбеки, до складу якої переважно входять російськомовні бойовики-іноземці і яка є частиною «Джабгат ан-Нусра», розмістили цього тижня в соціальних мережах фотографії, які мали продемонструвати, що бійці готуються до операції в Хамі.

На світлинах лідер угруповання, 24-річний узбецький бойовик, який має позивний Абу Убейда аль-Мадані, читає лекцію іншим бойовикам.

«Ліва аль-Мугаджирін» є назвою нового розширеного підрозділу, який сформувався з угруповання «Катіба Сайфулла», що входило до «Джабгат ан-Нусра». Також до нового підрозділу увійшли понад сотня вихідців переважно з Північного Кавказу та Середньої Азії, які раніше входили здебільшого до арабомовних груп бойовиків.

Інша – дещо менша – російськомовна група «Аджнад аль-Кавказ» також днями заявила, що готується воювати в Хамі.

«Аджнад аль-Кавказ» очолюють чеченці, і базується вона в горах у північній сирійській провінції Латакія, де розташований також об’єкт російської електронної розвідки. Командиром «Аджнад аль-Кавказ» є Абдул-Хакім аш-Шишані, він же Хамзат Ажієв, який, як вважається, походить із чеченської столиці Грозного, і приїхав він до Сирії десь наприкінці 2012 року, після того, як був поранений у руку під час сутичок із російськими силовиками на Північному Кавказі.

«Аджнад аль-Кавказ» раніше воював разом з «Джабгат ан-Нусра» в сирійській провінції Ідліб. Дуже ймовірно, що два угруповання будуть разом воювати тепер в провінції Хама.

Перед початком російської повітряної кампанії минулого місяця засоби масової інформації Росії говорили про «Аджнад аль-Кавказ» як про підрозділ «Ісламської держави», хоча насправді він не має стосунку до неї.

Угруповання сказало проте, що підтримує так званий «Кавказький емірат», до якого входять бойовики регіону, однак не є його формальним підрозділом.

Наступ Асада у Хамі

З 30 вересня, коли Росія почала свою повітряну кампанію в Сирії, її авіація також надає підтримку наземним силам сирійських урядових військ, які хочуть повністю відвоювати провінцію Латакія, низовину Аль-Габ у провінції Ідліб та Хаму на півночі країни.

І хоча за підтримки російської авіації сирійські урядові сили відвоювали якісь терени в провінції Хама раніше цього місяця, але бойовикам-опонентам вдалося стримати наступ і навіть захопити нові території в деяких районах.

Російські винищувачі летять над територією Сирії. 22 жовтня 2015 року
Російські винищувачі летять над територією Сирії. 22 жовтня 2015 року

У перші два тижні жовтня сирійські наземні сили зробили спробу просунутись через північ Хами до провінції Ідліб, але їхній наступ було стримано, в тому числі, з допомогою протитанкової зброї, що її повстанцям поставила Саудівська Аравія – це, зокрема, протитанкові ракети американського виробництва TOW.

Південь Алеппо

Інша російськомовна група – «Кавказький емірат у Сирії» – каже про себе, що є одним з кількох угруповань, які протистоять сирійським урядовим силам у сільській місцевості на південь від Алеппо.

Цього тижня угруповання заявило, що захопило озброєння сирійських урядових сил у тому районі.

«Кавказький емірат у Сирії», як говорить назва сама за себе, є офіційним сирійським підрозділом базованого на Північному Кавказі «Кавказького емірату». Її лідером є чеченець за національністю з Панкіської ущелини в Грузії Салахуддін аш-Шишані, він же Фейзулла Марґовішвілі. Раніше ця група була частиною ширшого угруповання «Джайш аль-Мугаджирін валь-Ансар».

Бійці сирійської опозиції недалеко від міста Алеппо. 17 жовтня 2015 року
Бійці сирійської опозиції недалеко від міста Алеппо. 17 жовтня 2015 року

Сирійське військо почало наземний наступ на південь від міста Алеппо 16 жовтня за повітряної підтримки російської авіації.

Цю територію контролюють кілька груп повстанців, включно з «Джабгат ан-Нусра» та іншими бойовиками-ісламістами. Одна з груп, «Бригада Нур ад-Дін аз-Зінкі», отримала військовий вишкіл від фахівців Центрального розвідувального управління США, але один з її командирів днями загинув.

Вірні Асадові сили взяли під контроль принаймні три села в тій місцевості за останні чотири дні, як повідомив базований у Туреччині опонент Асада, активіст Фарадж Шахід в інтерв’ю газеті The New York Times 21 жовтня.

Наступ на південь від Алеппо призвів до того, що приблизно 35 тисяч людей стали біженцями, багато з яких терміново потребують харчів та питної води, як каже підрозділ ООН з координації гуманітарної допомоги.

Джерела в південному Алеппо 21 жовтня сказали Радіо Свобода, що, на їхню думку, кількість біженців значно перевищує цю цифру.

Над матеріалом працювали Joanna Paraszczuk та Ростислав Хотин

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG