Доступність посилання

ТОП новини

Справа Мартиненка в Чехії: чеська фірма, російські гроші, український політик


Микола Мартиненко. Архівне фото
Микола Мартиненко. Архівне фото

Це сприймають, як «розборки між хлопцями зі сходу» – чеський журналіст

Чеська прокуратура підтвердила повідомлення про те, що у справі підкупу українського політика Миколи Мартиненка чеською компанією «Шкода» ведеться досудове слідство, але відмовилася повідомити подробиці. Про те, що чехи просять правової допомоги в України, у справі допиту та інших слідчих дій щодо чинного українського парламентаря й голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, пише український депутат і журналіст-розслідувач Сергій Лещенко, але цей факт пройшов поза увагою чеських ЗМІ.

ЗАВАНТАЖИТИ

Генеральна прокуратура Чехії підтвердила факт слідства у справі підкупу народного депутата України, голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Миколи Мартиненка. Але, оскільки ведеться досудове слідство, коментувати суть справи відмовляються.

«Управління головного прокурора в Празі, яке контролює цю справу, не коментуватиме жодних дій кримінального судочинства на підставі того, що справа перебуває в стадії досудового розгляду, який, за законом, не є загальнодоступним», – повідомив у відповідь на запит Радіо Свобода речник прокуратури Петр Мали.

Сергій Лещенко
Сергій Лещенко

Про факт звернення до українського правосуддя у цій справі повідомив на сторінках «Української правди» журналіст-розслідувач та парламентар України Сергій Лещенко. Але для чеських ЗМІ факт кримінального розслідування проти чинного закордонного політика не став великою сенсацією. Справа ведеться вже давно, ініціювали її не чехи, а швейцарці, і для чехів це лише «розборки між хлопцями зі сходу», адже чеська компанія належить російським власникам. Так прокоментував цю справу журналіст провідного економічного видання Hospodarske noviny Онджей Соукуп.

«З точки зору чехів, не йдеться про жодну велику справу. Тому що машинобудівельна компанія «Шкода» належить росіянам, а прізвище Мартиненка майже нікому, крім вузьких спеціалістів, нічого не говорить. Так що це не така справа, щоб потрясти чеський медіа-простір. Якщо зовсім цинічно, то сприймається це так, що ті «хлопці зі сходу робили собі якісь оборудки, нас це не стосується», – пояснює чеський журналіст, який якраз і спеціалізується у «східних справах».

«Саме швейцарці розпочали слідство у цій справі»

Останні повідомлення про розслідування справи підкупу українського політика датуються минулим роком. Тоді чеським журналістам стало відомо з анонімних джерел про те, що пілзенську компанію «Шкода», яка займається виготовленням обладнання для ядерних електростанцій, підозрюють у дачі хабаря. Слідство у цій справі вела швейцарська прокуратура, яка звернулася по допомогу до чеських колег.

Це розслідування є міжнародним. Саме швейцарці розпочали слідство у цій справі
Онджей Соукуп

«Це розслідування є міжнародним. А за моїми даними, саме швейцарці розпочали слідство у цій справі. Тому не думаю, що чеська прокуратура тут виявила якусь надзвичайну ініціативу. Вони, звичайно, це не будуть намагатися замести під килим, але і не можу сказати, що вони відкрили якісь нові гарячі сліди, щоб вийти на передову цього розслідування», – вважає чеський оглядач.

Машинобудівна компанія «Шкода», що базується в західночеському місті Пльзень, відділилася від головного холдингу на зломі тисячоліття і займається виготовленням обладнання для атомних електростанцій, головним чином радянського зразка. Російські власники, які купили компанію невдовзі після цього, були зацікавлені у тому, щоб потрапити на європейські ринки. Також їх цікавили контракти на добудову чеської ядерної електростанції в Темеліні, за яку боролася російська компанія «Росатом».

Як повідомляли чеські медіа раніше, за те, що «Шкода» отримала замовлення від українського «Енергоатому» на постачання обладнання на три українські АЕС, гроші нібито отримала панамська компанія Bradcrest Investment, яка, згідно з даними швейцарських слідчих, належить саме Миколі Мартиненкові. Оскільки він, за повідомленнями, намагався замаскувати походження цих грошей, швейцарська прокуратура відкрила справу за звинуваченням у відмиванні грошей, за яку, в разі доведення вини, українському політику може загрожувати до п’яти років ув’язнення та штраф у мільйон швейцарських франків.

  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG