Доступність посилання

ТОП новини

Активісти не вірять, що садибу Сікорського реставрують


Будинок, що колись належав батькові авіаконструктора Ігоря Сікорського. Фото надане Відділом історії авіації та космонавтики імені Сікорського Державного політехнічного музею.

«Держава зробила все, щоб неможливо було повернути цю садибу» – активіст

Напівзруйновану садибу всесвітньовідомого винахідника Ігоря Сікорського у Києві вже декілька років намагаються захистити громадські активісти. Будівля перебуває в аварійному стані, але її реставрацією ніхто не займається. Крім того, фонд, який орендує архітектурну пам’ятку понад 15 років, так і не створив там «Музей історії повітроплавання і авіації імені Сікорського». Міністерство оборони хоче розірвати договір про оренду через суд, але програло слухання у двох останніх інстанціях.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

У 2000 році будинок родини авіаконструктора українського походження Ігоря Сікорського, що перебував у власності державного підприємства «Готель «Козацький» Міністерства оборони, тодішній його директор Тарас Троцюк передав в оренду на 49 років благодійному фонду «Музей історії повітроплавання і авіації імені Сікорського». Фонд не виконав умови оренди – ані капітального ремонту існуючої будівлі, ані будівництва нової, у якій би створили цей музей. Це стало причиною для судового позову від відомства, але Вищий господарський суд України не задовольнив його, тому що не встановив провини відповідача у невиконанні умов договору.

Активісти, які чотири роки намагаються врятувати архітектурну пам’ятку, вважають, що держава навмисне цьому перешкоджає.

«Вищий господарський заборонив державному підприємству подавати справу на розгляд у Верховний суд України, щоб він міг поставити крапку у цій справі. Тому фактично держава зробила все, щоб не було можливості повернути цю садибу» – стверджує активіст Арсеній Пушкаренко.

Крім того, активістам не зрозуміло, чому Київська міська державна адміністрація, яка раніше не була активною у цьому питанні, навесні цього року раптом подала проект щодо того, яким вона бачить розвиток реконструкції об’єкту.

Водночас у КМДА зазначають, що вже багато років слідкують за цим об’єктом і активізацію процесу пояснюють тим, що саме зараз справа розглядається в суді.

«Ми постійно фіксували стан будівлі, деформацію, кожен рік цей об’єкт у нас включений до плану роботи на поточний і майбутній рік. Ми постійно виїжджаємо, проводимо огляд, якщо необхідно, пишемо приписи у ДП «Готель «Козацький», – каже заступник начальника відділу інспекції державного контролю об’єктів культурної спадщини та археологічного нагляду Андрій Печінкін.

Фонд створили з нульовим статутом

Директор готелю «Козацький» Дмитро Раскін також запевняє, що вони роблять усе від них залежне. Зокрема, нещодавно провели нараду із заступником міністра оборони про подальшу долю будівлі, а також готуються до чергового судового слухання, яке призначили на 27 листопада.

«Ми щороку робимо огляд будівлі по цьому об’єкту, ми скрізь трубили і будемо трубити. Але він переданий на 49 років в оренду – яким чином я можу його бачити, якщо його в нас, по суті, немає? Вплинути на цей фонд ми ніяк не можемо. Єдине, що ми можемо, писати цьому фонду листи, і ми пишемо. Ми зверталися до них. Вони нам чітко відповіли, що всі питання будуть вирішуватись у судовому порядку», – коментує Дмитро Раскін.

Він також додає, що єдина умова, яку виконує фонд, – сплата орендної плати.

Садибою Сікорського хочуть заволодіти, а не врятувати – активісти
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00


Міжнародний благодійний фонд «Музей історії повітроплавання і авіації ім. Сікорського» заснували у 1994 із нульовим статутним фондом. У Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зазначено, що засновниками є Володимир Глібко, Степан Гавриляк, Марія Шуфрич, В’ячеслав Піонтковський.

Засновники фонду «Музей історії повітроплавання і авіації» (Витяг з реєстру)
Засновники фонду «Музей історії повітроплавання і авіації» (Витяг з реєстру)

Покійна мати народного депутата Нестора Шуфрича та В’ячеслав Піонтковський, В’ячеслав Черепаня, який також є серед засновників фонду і наразі є помічником Шуфрича у Верховній Раді, вже були помічені у корупційній схемі із привласнення земельної ділянки на березі Дніпра у Печерському районі столиці.

За телефонами, вказаними у ЄДР, слухавку беруть люди, які стверджують, що тут немає ніякого фонду, а за мобільним номером директора Володимира Глібка постійно зайнято.

Музею бути – як новому об’єкту

Активісти не впевнені, що унікальну архітектурну пам’ятку вдасться повернути державі. Саме тому вони, спільно з Асоціацією конгресменів США, яка готова фінансово підтримати проект зі створення повноцінного музею імені Ігоря Сікорського у Києві, планують створити новий інфраструктурний об’єкт.

«Ми погодимо це з родиною, яка живе в Америці, ми залучимо концерн Сікорського, капіталізація якого 8 мільярдів доларів – вони готові фінансово долучитися. Крім того, минулого року на щорічному сніданку з президентом Бараком Обамою ми роздрукували брошури англійською, багато конгресменів і сенаторів сказали, що вони готові долучитися, якщо ситуація стане зрозумілою. Тому що ніхто не буде в Україну давати гроші, ані благодійні, ані урядові, на те, щоб хтось їх «розпиляв», – каже Арсеній Пушкаренко.

За словами активістів, вони на порозі того, щоб виключитися з процесу повернення пам’ятки державі, бо упевнені, що це перетворюється на ігри людей, які хочуть нею заволодіти, а не врятувати.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG