Доступність посилання

ТОП новини

Україні не варто йти на пропозицію Кремля щодо боргу Януковича – Ослунд


Андерс Ослунд (©Shutterstock)
Андерс Ослунд (©Shutterstock)

Приватні кредитори, з якими український уряд домовився про реструктуризацію боргу, не дозволять Києву піти на умови Москви

Росія демонструє готовність йти на поступки Україні у питанні реструктуризації боргу. 20 грудня настає термін виплати кредиту в 3 мільярди доларів, який взяв уряд Віктора Януковича в кінці 2013 року. Путін заявив, що Росія готова не вимагати виплат зараз і дозволити Україні виплачувати борг по мільярду в рік під західні гарантії.

Приватні кредитори, з якими український уряд домовився про реструктуризацію боргу, не дозволять Києву піти на ці умови. Про це повідомляє агентство «Рейтерс» із посиланням на власне джерело. Кредитори пішли на те, щоб відстрочити виплату боргу на чотири роки і списати 20% тіла кредиту. На їхню думку, цитує агентство, умови, запропоновані Москвою, просто незрівняні з тими, на які погодилися вони, і ставлять під сумнів основні параметри боргової операції, продиктованої МВФ.

Ще до того, як офіційно прозвучала пропозиція Кремля, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк в інтерв'ю «Голосу Америки» сказав, що Київ готовий розглянути виплату боргу Москві тільки на тих же умовах, що й іншим кредиторам. На його думку, Росія дала Януковичу хабар, відпрацювавши схему на 5 з плюсом.

Вони усвідомлювали, що кредит не можна давати довгий. Тому що Януковича треба тримати на короткому повадку
Арсеній Яценюк

«Вони усвідомлювали, що кредит не можна давати довгий. Тому що Януковича треба тримати на короткому повадку, не знаючи, як будуть розвиватися події в Україні. І сама юридична схема видачі цього кредиту була така, що давала можливість Росії вести дебати: який це кредит – приватний чи державний. Тобто затягувати в певну юридичну процедуру. Ми розпочали реструктуризацію боргів всіх в цьому периметрі. Було 15 мільярдів доларів приватних кредиторів. Ми заявили Росії: ми вважаємо, що ви так само підпадаєте під реструктуризацію, як і всі інші кредитори», – сказав Яценюк.

Якщо Росія не погодиться, то Україна взагалі платити не буде, каже прем'єр.

Дуже просто хочу нашим сусідам і державі-агресору пояснити – ми три мільярди доларів платити не будемо
Арсеній Яценюк

«Не хочете, тоді ви отримаєте рішення уряду України про запровадження мораторію на виплату Росії 3 мільярдів доларів. Дуже просто хочу нашим сусідам і державі-агресору пояснити – ми три мільярди доларів платити не будемо», – заявив він в інтерв’ю «Голосу Америки».

У цьому українського прем’єра підтримує ділове видання «Блумберг». У своїй редакційній статті, опублікованій у вівторок, «Блумберг» пише, що частково Росія пояснює необхідність того, щоб Україна виплатила всю суму боргу тим, що вона – член МВФ і може заблокувати надання кредитів від цієї організації.

Проте зараз ситуація змінилася, пише видання. МВФ дав знати, що буде і далі підтримувати Україну, навіть якщо український уряд не виплатить борг Росії в грудні. Путін зі свого боку зацікавлений у будь-яких надходженнях до бюджету на тлі тривалої рецесії і західних санкцій, отож МВФ варто цим скористатися і вимагати більших поступок. Чим більше Україна заплатить Росії, тим більше грошей МВФ підуть країні, яка анексувала Крим і підтримала проросійських сепаратистів, йдеться в редакційній статті.

А економіст Атлантичної ради Андерс Ослунд в інтерв'ю «Голосу Америки» заявив, що українському уряду взагалі не варто платити борг Януковича. Не Україна повинна виплачувати борг Росії, а навпаки – Росія має платити репарації України за розв'язану на її території війну, вважає він.

В опублікованій на сайті Атлантичної ради статті Ослунд пише, що Путін змінив своє рішення про виплату боргу саме через те, що МВФ змогло його переграти. Раніше неможливо було отримувати подальше кредитування від МВФ, не виплативши суверенних боргів. Однак до 20 грудня, коли підходить термін виплати боргу Януковича, Рада директорів МВФ заявила про готовність змінити це правило.

Йти на пропозицію Путіна Україні не варто, вважає Ослунд. Росія не повинна отримувати кращі умови, ніж інші кредитори, а Захід не повинен платити за невдалу спробу Путіна утримати Януковича при владі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG