Доступність посилання

ТОП новини

Наливайченко «розуміє Парасюка» і хоче спецтрибунал по розстрілах на Майдані


Валентин Наливайченко
Валентин Наливайченко

«Влада ігнорує докази «російської руки» у розстрілах на Майдані»

Колишній голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко каже, що до розстрілів на Майдані причетна Росія і на українській території діяли групи російської ФСБ та радники президента Путіна. Валентин Наливайченко, в обов’язки якого входило розслідування дій режиму Януковича, відповідав на запитання у програмі «​Голосу Амерки» «​Час-Тайм».

– Після Революції гідності, коли втік і Янукович, і колишній керівник СБУ та всі його поплічники, ми повернулися в СБУ, представлячи також і патріотичні організації з Майдану, зайшли у порожнє приміщення. У 2014-му і половину 2015-го Служба безпеки України документувала і передавала докази найголовнішого – неодноразової присутності, і до розстрілів на Майдані, і під час трагічних подій у Києві та інших містах, цілих груп високопосадових співробітників спецслужб Росії, які очолювалися в тому числі і представниками адміністрації президента Росії, був серед них і ключовий радник Сурков, і Волошин.

Вони неодноразово приїжджали в Україну і, попри всі намагання приховати правду, приїжджали не подивитися і не з туристичною метою. Приїжджали на тренування, привозили спецобладнання, у тому числі снайперські гвинтівки, тобто займалися підготовкою величезного злочину проти наших людей.

Також, користуючись нагодою першої розмови на цю тему у вашій програмі, я б хотів сказати про кураторів проекту Новоросія, який почався 13-го року і потім під час Майдану… Душили Майдан навіщо? Душили для того, щоб не було такої держави як Україна, і цей проект триває зараз – на тимчасово окупованих теренах у Донецькій та Луганській областях.

– Чи були громадяни Росії безпосередньо причетні до вбивств громадян України?

– Це має встановлювати слідство. Тут кожен фахівець скаже. Але, на моє переконання, та доказова база, яка зібрана, обов’язково повинна бути включена до обвинувального акту. Українське законодавство саме так визначає порядок дій прокурора, або слідчого, або процесуального керівника в цьому кримінальному провадженні.

Зібрані факти – в обвинувальний акт і у відкритий суд. Відкритий суд в Україні над організаторами і тими, хто безпосередньо здійснював розстріл людей.Планував це завчасно – роками до того, як ці події сталися. Це питання національної безпеки нашої держави.

– Чи вірите Ви, що це можливо?

Я не просто вірю, я відстоюю. Я подав з січня цього року спеціальний законопроект про створення спеціального трибуналу, спеціальної судової палати, і всі наші телеглядачі мають про це знати. У Верховному суді України, щоб була спеціальна палата, яку можна і треба назвати Спеціальний трибунал, яка б під час відкритих публічних засідань це заслухала. Щоб обговорювали не тільки ми з вами, не тільки громадяни, які нас дивляться. Докази це російські чи не докази? У трибунал повістками викликати і радника президента Росії : а що ти робив? Приїжджай на трибунал, відповідай. Зброю привозили – куди, хто?

– Теперішня Генпрокуратура здатна це розслідувати?

Я пройшов Майдан з усіма громадянами. Я знаю небезпеку цього злочину. Більше того, цей злочин нікуди не пішов з нашої території.

Вони продовжують тероризм і сепаратизм. Моє переконання в тому, що теперішня Генеральна прокуратура не справилась. Оскільки ми бачимо, що Генпрокуратура відкидає ключові версії і зараз знову говорять про двох беркутівців. Дванадцять беркутівців ми затримали ще у квітні 2014-го року. Хто їх відпустив? Їх було 12!

– Чи приєднуєтеся Ви до закликів, щоб Шокін пішов у відставку?

Я приєднуюсь до корінного оновлення і керівництва Генеральної прокуратури і зміни в принципі ролі Генеральної прокуратури в законодавстві нашої держави. Ми це відстоювали в опозиції до Януковича. Я тоді був членом парламенту, і ми всі говорили, ті парламентарі, які зараз у владній коаліції, мають пам’ятати.

Ми ж дали слово людям, що буде скасовано каральні функції Генеральної прокуратури, що нарешті запрацює ще рік тому антикорупційне бюро, а не такий саботаж, який зараз відбувається, коли свідомо не призначають антикорупційного прокурора, щоб жодна корупційна справа тепер уже в цій владі не була розслідувана до кінця. Я думаю, що Генеральна прокуратура як така віджила свій час. Вимоги людей – це змінити і створити окремі органи з окремими повноваженнями і з новим людьми. Ключове слово – нові люди. Молоді українці із західною освітою…

– Але ось нині з-поміж таких молодих людей представник Майдану, депутат Парасюк, опинився в сутичці якраз на засіданні парламентського антикорупційного комітету. Так можна боротися і подолати корупцію?

Чим живе Україна? Є величезний біль і розчарування людей через те, що є непокарані, через те, що у правоохоронні органи повертаються люди, які керували за часів розстрілів Майдану за часів Януковича. Це треба пояснювати людям. Якщо навіть і повернули, то публічно поясніть, що цей генерал міліції не мав стосунку до тих злочинів… Люди, львів’яни – то був зовсім інший керівник міліції, що він не палив їм машини не заважав, щоб вони виходили на Майдан.

– Тобто Ви розумієте пана Парасюка, який зірвався?

Я не тільки пана Парасюка розумію. Я розумію 80% українців, які глибоко розчаровані такою ситуацією.


– А це не зводить боротьбу з корупцією до фарсу?

Ми з вами обговорюємо розслідування злочинів про Майдан. Чому за ґратами вже більше року генерал СБУ – один з колишніх поплічників Якименка, нами ж заарештований... Сидить ключовий свідок. Він возив російських ФСБшників по місту Києву. Чому немає публічного суду над ним? Знову два беркутівці? Неправда. Не два беркутівці. Хто сприяв утечі Януковича 20-21-го числа?


– Журналісти Радіо Свобода розслідували, чому працівники СБУ їздять на дорогих автомобілях, які собі людина з українською зарплатою теоретично не може дозволити. Їм заважали працювати. Що Ви думаєте про це, як колишній керівник Служби безпеки?

Я категорично проти, щоб заважати роботі журналістів. Я знаю, що журналістам зараз важко і непросто. Коли в нашій державі багато маніпуляцій, багато проплачених дискредитаційних матеріалів, у тому числі і проти самих журналістів . Я чую, що навіть члени парламенту, колишні журналісти, обурені, що про них збирають якісь скомпільовані дані.

– А щодо власне автомашин?

Коли я керував, були «Деу», були «Шкоди» – мається на увазі оперативні, які були куплені для використання за державний бюджет. Що стосується співробітника на посаді, який не може пояснити свої статки і користується дорогими автомобілями, я діяв дуже просто: я звільняв таких людей, і тоді вже внутрішня безпека з’ясовувала.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG