Доступність посилання

ТОП новини
24 Січень 2019, Київ 10:57

Шахти на окупованій території не реалізовують вугілля ‒ незалежна профспілка гірників Донбасу


Як вплине на Україну спроба «вугільної блокади» з боку Росії?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:23:10 0:00

Якщо нічого не робити, то ті підприємства помруть. А шахта «Горького» затопить центральну частину Донецька ‒ Волинко

У відповідь на припинення електропостачання Криму Росія заблокувала поставки вугілля в Україну. Зокрема, це стосується і поставок з вугільних підприємств із територій окупованого Донбасу. Вугілля на складах українських теплоелектростанцій вистачить максимум на місяць. Про те, чи варто Києву побоюватися заяв Москви, у програмі «Донбас.Реалії» говорили із головою незалежної профспілки гірників Донбасу Миколою Волинком.

Чи справді призупинилися поставки вугілля з окупованої території?

Видобуток на шахтах «Прогрес», «Торез» складає до тисячі тонн. Реалізації там немає. Шахта «Скачинського» працює лише на своє підтримання, адже вугілля немає куди дівати

‒ Видобуток на шахтах «Прогрес», «Торез» складає до тисячі тонн. Реалізації там немає. У Донецьку є шахта «Скачинського», яка працює лише на своє підтримання, адже вугілля немає куди дівати. На шахті «Калініна» та сама ситуація. Шахта «Челюскінців» видобуває енергетику: вугілля відвантажили, грошей немає. Шахта «Горького» уже топить 660-й горизонт, вище до поверхні видобутку немає.

Чи означає це, що вугілля не поставлялося і до кризи?

‒ Так, не поставлялося. До липня Росія з барського плеча дозволила вивозити їм вугілля, там його уже і реалізовували. Нині такого немає.

Яка сьогодні заробітна плата у шахтарів та чи зберегли вони свої робочі місця?

Заробітна плата гірника нині чотири тисячі рублів, це трошки менше ніж дві тисячі гривні. Гірник очисного забою, прохідник отримує п’ять-шість тисяч рублів

‒ Зберегли роботу не усі. Заробітна плата гірника нині чотири тисячі рублів, це трошки менше ніж дві тисячі гривні. Гірник очисного забою, прохідник отримує п’ять-шість тисяч рублів.

‒ Яка зарплата була при Україні?

‒ Сім-вісім тисяч гривень. Десять-дванадцять, шістнадцять... Захотіли довгий російський рубль, вони його отримали. Правда в Торезі, наприклад, кмітливі робітники отримують поки ще у гривнях, потім вони виїжджають до Росії і там міняють гривні на рублі.

‒ Що станеться, якщо припиниться видобуток вугілля на окупованій території Донбасу?

Потрібно зробити усе необхідне, аби шахти на вільній території України працювали, жили, процвітали. Замість цього, шахти закривають, усім гребують, усе нищиться

‒ Коли розпочиналася війна, ми заявляли про те, що потрібно зробити. ТЕС можна ж переобладнати на ДГ (один із видів вугілля). Потрібно було зробити запаси. Минулого року із Південної Африки везли вугілля, і тепер знову веземо звідти. Ми завжди говорили, що потрібно зробити усе необхідне, аби шахти на вільній території України працювали, жили, процвітали. Замість цього, шахти закривають, усім гребують, усе нищиться. Щодо ситуації в Криму: ще на початку року ми піднімали питання ‒ чому електрика з Росії заходить по одній ціні, а до Криму іде зовсім по іншій. Різниця у 20 копійок!

‒ Скільки шахт на окупованій території нині видобувають вугілля?

‒ На шахті «Челюскінців» робота ведеться, шахти «Скачинського» та «Калініна» тільки підтримують себе і не мають реалізації. Те саме у Макіївці. Працює три шахти у Торезі.

‒ Яка ситуація у зв’язку з цим чекає на нас за два-три місяці?

Якщо нічого не робити, то підприємства помруть. А шахта «Горького» затопить центральну частину Донецька

‒ Якщо нічого не робити, то ті підприємства помруть. А шахта «Горького» затопить центральну частину Донецька, тому що після 660-го горизонту видобутку немає і вода підніметься на поверхню. І станеться як у 1996 році, коли закрили шахту «Панфіловську»: в один момент у погребах будинків з’явилася вода.

‒ Аби запобігти цьому, потрібно ж вжити певних заходів?

‒ Немає кому це робити. На цих шахтах процвітає кумівство.

‒ Але ж вони платять їм кошти з чогось?

‒ Від реалізації, кола вона з’являється. На шахті «Калініна» виплатили зарплату тільки за червень.

‒ Звідки тоді інформація щодо контрабандних поставок на територію України, якщо немає вугілля на реалізацію.

‒ Я ж кажу про «ДНР». Щодо «ЛНР» у мене є інформація, але вони ж усе одно вивозять. Те саме із шахтою «Прогрес»: вугілля вивозять до Росії. Як воно потрапляє до України ‒ мають знати уже силові структури.

‒ Чим замінюють соціальне вугілля на окупованих територіях та чому його не вистачає на вільних територіях?

‒ Мають працювати на місцях для цього. На тих же шахтах. Якщо вони отримують через область ‒ потрібно змушувати працювати чиновників. На окуповані території вугілля теж возять, утім, там ціна уже зовсім інша.

‒ Наскільки це вугілля там соціальне?

‒ Залежить від того, скільки заплатиш. Заплатив ‒ привезуть. Правда, немає гарантії, що довезуть.

‒ Яким чином люди захищатимуть свої права на отримання вугілля?

‒ А як вони захищатимуть, якщо вони не ходять на вибори. Хто іде голосувати? Молодь не іде. Пішли ті, хто любить просити, а не вимагати. Вони не можуть прийти і сказати ‒ ти чиновник, отримуєш з моїх податків заробітну плату ‒ ворушися! Правильно ж кажуть: сани готують влітку. Чиновники усім цим мусять займатися. Ні? Звільняйте місця, інші прийдуть і зроблять.

‒ Яким чином блокада відобразиться на жителях та кого звинувачуватимуть?

‒ Звинувачуватимуть Київ, Порошенко буде винен із Яценюком. А те, що потрібно змушувати працювати на місцях, про це ніхто не скаже звичайно. Там хтось десь винен, але не ми.

  • 16x9 Image

    Олексій Мацука

    Олексій Мацука – український журналіст. У квітні 2014 року увійшов до списку «100 героїв інформації», вперше опублікованого організацією «Репортери без кордонів». У жовтні 2014 року Олексію Мацуці присуджено міжнародну премію International Press Freedom Award організацією «Канадські журналісти за свободу висловлювань» (англійською: Canadian Journalists for Free Expression).

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG