Доступність посилання

ТОП новини

Справа Костенка: традиції НКВС у Криму


Ілюстраційне фото
Ілюстраційне фото

Молодшого брата раніше засудженого Росією учасника Майдану Олександра Костенка намагаються запроторити в психіатричну лікарню – адвокат

Хамза Караманоглу

Сімферопольця Євгена Костенка намагаються засудити за образу російського судді, який засудив його брата Олександра до чотирьох років і двох місяців колонії. Стаття кримінального кодексу Росії, яку йому інкримінують, передбачає штраф, примусові роботи, виправні роботи або арешт, говорить московський адвокат Дмитро Сотников. Він захищав Олександра, а тепер захищає інтереси Євгена. Особливість ситуації Євгена в тому, що він після травми перебував на обліку в психіатра. Слідчий призначив судово-психіатричну експертизу Євгену, не попередивши про це його захисника в передбачені законодавством Росії терміни.

9 грудня підозрюваний Костенко подав слідчому Слідчого комітету Росії на прізвище Гіржов клопотання, текст якого мають «Крим.Реалії». У ньому Євген Костенко повідомляє, що відмовляється від проходження психолого-психіатричної експертизи. Він вказує, що вона була призначена з порушенням норм процесуального законодавства і просить гарантувати його право на захист. «Відповідно до пункту 2 статті 5 і пунктів 1 і 3 статті 7 Закону Російської Федерації від 02.07.1992 року N3185-1 «Про психіатричну допомогу й гарантії прав громадян при її наданні» при проходженні судово-психіатричної експертизи я так само маю право на допомогу адвоката. Однак і тут моє право порушене. Адвокат, ордер якого є в матеріалах справи, з постановою про судово-психіатричну експертизу не ознайомлений, про дату проведення судово-психіатричної експертизи не повідомлений. Вважаю, що мої процесуальні права, зокрема, право на захист, порушене в повному обсязі, у зв'язку з чим від участі в будь-яких слідчих діях і експертизах до їх повного відновлення я відмовляюся», – вказує Костенко у своєму клопотанні.

Залишаючи зал судових засідань, де очікувалося винесення вироку Олександру Костенку, його брат Євген, за версією адвоката Дмитра Сотникова, зробив мимовільний рух рукою, який суддя Віктор Можелянський розцінив як непристойний жест на свою адресу.

Зі сторінки у одній із соцмереж судді Можелянського відомо, що йому 51 рік, він закінчив у Харкові школу, радіотехнічний технікум і юридичну академію імені Ярослава Мудрого. Очевидно, також, що він симпатизує виданням бойовиків на сході України. Тепер Можелянський проходить у справі як потерпілий від жесту середнім пальцем руки. За словами Дмитра Сотникова, ситуація у той день у суді була напружена: він зажадав відкласти оголошення вироку, оскільки хотів домогтися реакції суду на факти знущання в СІЗО над підзахисним.

Учасник протестів на майдані Незалежності в Києві Олександр Костенко був викрадений на материковій Україні після анексії Криму і вивезений до Росії. Там втік від викрадачів і приїхав до батьків у Крим. І вже в Сімферополі в черговий раз був викрадений колишніми співробітниками СБУ, а нині офіцерами російської Федеральної служби безпеки Росії Тишеніним і Шахбазовим. Вони, як стверджує Костенко і його захисник, били його і зламали руку.

Знущання тривали під час перебування в СІЗО. Костенка засудили за заподіяння легких тілесних ушкоджень співробітнику кримського «Беркуту» на Майдані в Києві. До справи додали зберігання «нарізного ствола» – металевої трубки, яка невідомо звідки з'явилася в квартирі Костенка. Поки Олександр перебував у СІЗО, дорогою з Києва до Сімферополя зник його батько Федір Костенко. Правозахисник Ольга Скрипник сказала «Крим.Реалії», що за наявною інформацією Костенко-старший адмінкордон із Кримом не перетинав. «Нам відомі факти про його зникнення на підконтрольній території. До Криму він не повертався згідно з інформацією українських прикордонників», – сказала Скрипник.

Саме той факт, що Євген – брат засудженого Олександра Костенка, а потерпілий – суддя, який виніс вирок, адвокат Сотников вважає вирішальними для цієї справи. Він непокоїться, що затія з психіатричною експертизою стосовно Євгена Костенка призведе до примусового утримання його підзахисного в психіатричному стаціонарі. «А яка може бути інша причина? Ну, встановить суд провину, ну, оштрафує! Експертизу тоді навіщо?!», – сказав Сотников у коментарі «Крим.Реалії».

Головне слідче управління Слідчого комітету Росії в Криму не коментує перебіг слідства у справі Євгена Костенка.

Практика переслідування родичів засуджених у Росії є буденною. У Чечні силовики регулярно підривають будинки родичів бійців збройного підпілля або тих, кого підозрюють у причетності до незаконних збройних формувань. Це також поширене в Дагестані. «Це стійка практика, яку реалізують місцеві силовики, хто саме дав команду – сказати складно, але це не може відбуватися без команди зверху. Іноді й федерали це роблять. Один раз на моїх очах підірвали будинок однієї сім'ї в Дагестані, чийого сина вбили з бойовиками», – сказала в коментарі «Крим.Реалії» член експертної ради при уповноваженому з прав людини в Російській Федерації Катерина Сокирянська.

Вона зазначила, що тиску зазнають не лише родичі бойовиків, але будь-яких критиків влади. Відомі випадки, коли силовики викрадали і били підлітків тільки тому, що вони є родичами підозрюваних у тероризмі. Порівняно нове віяння у російського ФСБ – переслідування вдів загиблих, підозрюваних у тероризмі. «Під час останньої поїздки в Дагестан два тижні тому про вибухи люди не говорили, але говорили про те, що переслідують вдів убитих бойовиків, їм не влаштуватися на роботу, їх постійно допитують силовики, у дітей проблеми в школі», – зазначила правозахисниця.

Традиція переслідування членів сімей тягнеться з часів сталінських репресій у Радянському Союзі. У кримінальному кодексі 1926 року офіційно існувала стаття №58 – 8, яка передбачала тюремне ув'язнення для так званих «членів сімей зрадників батьківщини». Родичів засуджених противників більшовицького режиму (реальних і уявних) відсилали на лісоповал мінімум на п'ять років. Тепер у Росії і на захоплених нею територіях для кримінального переслідування родичів засуджених та підозрюваних немає окремої статті – використовується весь кримінальний кодекс. Примусове лікування в психлікарні активно практикувалося в 60-70-і роки. Саме тоді виник термін «каральна психіатрія» – інакомислячих оголошували божевільними і зі стандартним діагнозом «уповільнена шизофренія» утримували в стаціонарі необмежений період.

На думку Дмитра Сотникова, чинне російське законодавство досить чітко регламентує огляд підозрюваних психіатром. Але у випадку з Євгеном Костенком відіграє роль суб'єктивний фактор – низька кваліфікація співробітників кримського управління Слідчого комітету Росії і прокуратури Криму, які отримали освіту в Україні і погано знають російське законодавство. Як підтвердження Сотников надав журналістам аудіозапис телефонної розмови зі слідчим, який веде справу Євгена Костенка, який стверджував, що експертиза «не є слідчою дією».

Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG