Доступність посилання

ТОП новини

«Історія України»: академічне видання у Чехії розповідає і про УПА


(©Shutterstock)
(©Shutterstock)

«Мало хто з європейських народів має таку тяжку історію, як Україна» – голова Чеської асоціації україністів

Прага – «Історія України» – так називається нове академічне видання, яке побачило світ у Празі у видавництві Lidové noviny. Книжка із популярної серії «Історія держав» є першою за останнє 20-ліття спробою розкрити українську історію від часів Київської Русі до сьогодення.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

«Мало хто з європейських народів має таку тяжку, сповнену насилля, гніту й денаціоналізацій історію, як Україна» – цими словами розпочинається анотація до нового чеського видання – книжки про історію України. Її автори – чеські історики – викладачі Карлового університету Богдан Зілинський та Ян Ріхлік, а також канадський професор історії Павло Маґочі.

Історію України в чеських вишах викладають у програмах, призначених для фахівців – майбутніх україністів, а також у рамках європейської історії. До здобуття Україною незалежності українську історію викладали як складову історії російської, про її окремішність, унікальність розвитку не було й мови. У цьому контексті нова праця про історію України набуває особливої ваги, зазначає голова Чеської асоціації україністів Терези Хланьової.

«Сказала б, що книжка «Історія України» важлива з двох головний причин, – каже вона. – По-перше, такої книжки тут не було вже дуже довго. Є книжки з історії 20-го століття, а ось загальну українську історію завжди викладали в рамках російської історії, навіть і у книжках. Тобто Україна була лиш складовою російської історії».

У новій праці канадського і чеських учених історію України розглядають від раннього середньовіччя, коли українці мали свою державу – Київську Русь, і до найновішої історії вже наших днів – відновлення незалежності України. Що важливо – в праці йдеться про тяглість історичного процесу, який досліджується також і під кутом географії – які терени історично охоплювала і охоплює Україна, під кутом геополітики, а також і персоналій – головних діючих осіб, які впливали чи формували українську історію.

Замовчувані раніше сторінки історії

Важливо також і те, що у книжці знайшли належне висвітлення ті важливі історичні події, які в радянські часи – і в Україні, і в колишній Чехословаччині – замовчували, а зараз стається так, що з різних міркувань їх оминають, або ж вони стають предметом передусім політичних торгів чи тиску. Це, насамперед, Голодомор, зауважує чеська україністка Тереза Хланьова.

«Ця книжка важлива і для висвітлення певних окремих розділів історії, про які часом пишуть наші ЗМІ, як наприклад, історія Української повстанської армії, чи Голодомор 1932-1933 років. Їх у нас переважно не сприймають і не говорять про них у ширшому контексті української історії. На мою думку, це є головним внеском цієї книжки. До того ж це просто необхідно, щоб у нас після тривалого часу така праця вийшла», – наголошує голова Чеської асоціації україністів.

Востаннє публікація, присвячена українській історії, вийшла в Чехії в 1997 році. Нова «Історія України» є аргументованим викладом подій, які розповідають про те, наскільки складним, а часом і трагічним був шлях України до незалежності.

Нова чеська книжка «Історія України», як зазначено в її анотації, адресована студентам, ученим-україністам і дослідникам, усім зацікавленим особам.

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Авторка матеріалів для Української редакції Радіо Свобода впродовж багатьох років. Займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG