Доступність посилання

ТОП новини
21 Квітень 2019, Київ 23:06

«Алексієвич продовжує шукати людяність у сучасному світі» – Роман Безсмертний


Світлана Алексієвич

«Виросло нове покоління, яке має іншу картину світу, але чимало молодих людей знову читають Маркса і Леніна» – Алексієвич

Київ – Цього року Нобелівську премію з літератури отримала білоруська письменниця Світлана Алексієвич – авторка публіцистичних досліджень «У війни не жіноче обличчя», «Цинкові хлопчики», «Чорнобильська молитва». У Шведській королівській академії наук повідомили, що Алексієвич отримала премію «за поліфонічні тексти, пам’ятку страждань і мужності у наш час». Світлана Алексієвич має українське коріння, вона народилася в Україні, її твори перекладені, серед інших, на українську мову, її несприйняття нинішньої політики керівництва Кремля викликає симпатію українців. Але при цьому присудження Алексієвич Нобелівської премії-2015 залишилось в Україні осторонь топ-новин.

Світлана Алексієвич має дев’ять міжнародних нагород і цьогорічну Нобелівську премію з літератури. Письменниця дотримується опозиційних поглядів щодо президента Білорусі Олександра Лукашенка, вона засудила і політику Росії щодо України. Уродженка Івано-Франківська Алексієвич тривалий час жила в Європі, але тепер мешкає в Мінську. Однак її увага зосереджена здебільшого на радянських людях, яких письменниця називає «червоними людьми», на яких навіть зруйнований Радянський Союз залишив відбиток.

Виросло нове покоління, яке має іншу картину світу, але чимало молодих людей знову читають Маркса і Леніна. У російських містах відкривають музеї Сталіна і ставлять йому пам’ятники
Світлана Алексієвич

«Виросло нове покоління, яке має іншу картину світу, але чимало молодих людей знову читають Маркса і Леніна. У російських містах відкривають музеї Сталіна і ставлять йому пам’ятники… Росіяни воюють з українцями, з братами. У мене тато – білорус, мати – українка, і так у багатьох. Російські літаки скидають бомби на Сирію», – зазначила Світлана Алексієвич у виступі перед Шведською королівською академією наук (Нобелівська доповідь).

Я не впевнена, що дописала історію «червоної людини» – Алексієвич
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00


Президент України Петро Порошенко теж привітав Алексієвич із здобуттям Нобелівської премії, про це він написав на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.


«Нобелівську премію з літератури отримала Світлана Алєксієвич, родом з Івано-Франківська. Де б ми не були, якою б мовою не говорили і не писали, ми завжди залишаємось українцями! Вітаю!» – написав Порошенко.

«Можу Алексієвич порівняти хіба що з Биковим» – Роман Безсмертний

Роман Безсмертний
Роман Безсмертний

Український політик і громадський діяч, колишній посол України в Республіці Білорусь, член делегації України на переговорах у Мінську щодо відновлення миру на Донбасі Роман Безсмертний знає письменницю особисто. Він переконаний, що Нобелівську премію Алексієвич вручили насамперед за її несприйняття диктатури у будь-якому вимірі та за її дослідження «червоної людини», тобто радянської, а таких людей, як зазначив політик, залишилось чимало, і не лише у Білорусі.

Алексієвич шукає людину в цьому жорсткому світі. Вона розгадує людину, вона шукає людину в наших сучасних умовах
Роман Безсмертний

«Я можу Алексієвич порівняти хіба що з Василем Биковим, тобто це «копання в людині», бо ж ми звикли, що війна – це батальні сцени, схеми, фронти тощо. Биков знайшов людину на війні і копирсався у ній, і так само Алексієвич шукає людину в цьому жорсткому світі. Вона розгадує людину, вона шукає людину в наших сучасних умовах, сказати б, суцільної математики, хай-теку. Хай-теку не з точки архітектури, науки, а з точки зору людини як людини. Адже часто людина перестає бути людиною», – сказав Безсмертний Радіо Свобода.

Завдяки дослідженням людини, які робить письменниця, можна збагнути причини появи мільйонів безгласних, безправних, але при цьому по-своєму щасливих білорусів та росіян, яких влаштовує їхнє нинішнє життя та які абсолютно вірять лідерам своїх країн, зазначив Безсмертний.

Вона продовжує шукати відповідь на запитання людини, людяності у сучасному світі
Роман Безсмертний

«Нещодавно, коли ми завершили раунд переговорів у Мінську і заходили в наше посольство, Алексієвич якраз з посольства виходила. Ми привітались і перекинулись декількома словами. Я розумію, що вона продовжує шукати відповідь на запитання людини, людяності у сучасному світі. Зверніть увагу на її Нобелівський виступ: не можна сказати, що вона там говорить про українця чи білоруса, вона говорить просто про людину в сучасному світі, і це найважливіше. Тому що системи комунікацій зростають, швидкості зростають, а це означає, що світ зменшується, і в цьому маленькому стиснутому світі людина повинна себе знайти», – додає Безсмертний.

Алексієвич та Україна: думки письменників

Дмитро Капранов
Дмитро Капранов

Письменник і перекладач Дмитро Капранов в ефірі телеканалу ««Еспресо TV» зазначив, що Світлана Алексієвич фактично поставила діагноз радянській імперії і досліджує наслідки її функціонування на пострадянському просторі. На думку митця, Алексієвич отримала Нобелівську премію не лише з творчих, а і з політичних міркувань.

І прикладу для наших митців вона не дасть – хіба що остаточно упевнить в тому, що без утвердження української держави та культури в Європі та світі, на свою Нобелівку можна не розраховувати
Дмитро Капранов

«Чи отримала б Нобелівку Алєксієвіч, якби замість смерті імперії описувала відродження білоруської нації? Навіть не смішно. Кому в Європі цікава білоруська нація? Смерть радянської імперії – зовсім інша справа. Це актуально, особливо зараз… А що нам, землякам лауреатки, принесе її несподіваний успіх? Зовсім нічого. Буму на видання Алєксієвіч українською можна не можна очікувати, адже пострадянська некрофілія у нас вже минула, та й своїх, значно актуальніших проблем зараз більш, ніж досить – війна, контрреволюція, корупція, європейський вибір тощо. І прикладу для наших митців вона не дасть – хіба що остаточно упевнить в тому, що без утвердження української держави та культури в Європі та світі, на свою Нобелівку можна не розраховувати», – зазначає Капранов.


А письменниця і перекладач Дзвінка Матіяш вважає, що не лише Нобелівський виступ, а й вся творчість Світлани Алексієвич – це вирок несвободі, брехні і байдужості, а також пошук людини у нелюдських обставинах.

Та перспектива, яку вона пропонує, розширює мій особистий горизонт, той, який виглядав як стереотипний й упереджений
Дзвінка Матіяш

«Я буквально минулого тижня читала «Час секонд-хенд» Алексієвич, і у мене було цікаве враження, що я особисто ставлюсь до совкової людини досить упереджено з різних своїх особистих причин. І історії, які витягує на поверхню письменниця, наприклад, спогади того, хто катував, і є точка, з якої Алексієвич на нього дивиться, як на звичайну людину (на живу справжню людину) – змусили відчути мене в якийсь момент, що вона це приймає. А мені це прийняти складно. І та перспектива, яку вона пропонує, розширює мій особистий горизонт, той, який виглядав як стереотипний й упереджений», – зазначила Матіяш в коментарі для Радіо Свобода.


На цю ж тему:

11.12.2015
Алексієвич стане альтернативним голосом тоталітарних лідерів – Вячорка

«Я продовжую писати ... Пишу, як вчили мене мої вчителі, як вчила мене моя бабуся, яка в дитинстві читала мені «Кобзаря» Тараса Шевченка напам’ять» – Алексієвич далі
10.12.2015
«Такі письменники, як Алексієвич, створюють для нас нову мову» – Ларсмо

10 грудня Світлана Алексієвич отримала Нобелівську премію з літератури далі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG