Доступність посилання

ТОП новини

Іноземних інвесторів передусім цікавить дешева робоча сила в Україні


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

На Львівщині вперше після подій на Майдані запрацює новий інвестиційний проект

Львів – Воєнний конфлікт на Донбасі та корупційний імідж України у світі не сприяють надходженню інвестицій, зазначають експерти. Сьогодні є конкуренція серед регіонів за тих, хто готовий вкласти гроші для започаткування бізнесу. Інвестор шукає там, де вигідніше. Вперше після Майдану на Львівщину надійшли інвестиції.

ЗАВАНТАЖИТИ

П’ять років тривали перемовини з представниками японської компанії «Фуджікура» (Fujikura). Інвестор хотів побудувати підприємство лише на Львівщині, хоча розглядався інший варіант – виробництво у Молдові. Довгий час тривав пошук земельної ділянки під будівництво підприємства.

П’ять років вивчали ринок праці, моніторили ситуацію, вивчали законодавство
Олег Кахновець

«Конкуренція була не між регіонами, а державами, між Україною і Модовою. П’ять років вивчали ринок праці, моніторили ситуацію, вивчали законодавство. Зареєстрували львівський офіс перед Майданом», – каже керівник Львівського регіонального центру інвестицій та розвитку Олег Кахновець.

Втім, під час подій на Майдані японська компанія призупинила інвестиційний проект. Про свій намір його реалізувати знову заявила торік восени. На сьогодні вже встановили обладнання і готують виробництво, що поблизу Львова, до запуску наприкінці січня. Працівники проходять стажування. Упродовж найближчих трьох років планується створити три тисячі робочих місць. Після Революції гідності це перша велика інвестиція на Львівщині, а це 20 мільйонів євро.

Інвестор бачить для себе вигоду

Ще два інвестори – «Хюндай» (Hyundai) та «Бомбардір» (Bombardier) шукають партнерів до співпраці у Львівській області. У цьому році у місті Броди розпочнеться будівництво заводу концерну «Нексанс» (Nexans), який виготовляє продукцію для автомобільної галузі, а це дві тисячі робочих місць. Інвестиція становить понад 120 мільйонів гривень. Підприємство планують відкрити наступного року. Також днями німецька компанія «Леоні» (Leoni) у партнерстві з австрійськими інвесторами заявила про бажання збудувати ще одне підприємство в області, яке забезпечить понад дві тисячі робочих місць. Розширює своє виробництво компанія «Електроконтакт» на Перемишлянщині, а це 800 нових робочих місць. Усі ці інвестори працюють на автомобільну галузь Європи. Одна із корейський компаній зацікавлена у будівництві підприємства з переробки використаної олії.

Ми готові посприяти максимально інвесторам, якомога зменшити їхні контакти з державою. Бізнес ображати не можна
Роман Матис

«Ми рекомендуватимемо ділянки, готові допомогти з облаштуванням комунікацій, щоб інвесторам було легше. Оскільки іноземні компанії працюють і розширюють виробництво, значить бачать для себе вигоду. Якби мали проблему з працівниками, їхнім пошуком, інші проблеми, то не вкладали б гроші. Ми не ставимо якісь умови, нині мова про те, чим ми можемо бути корисними для інвестора. Ми готові посприяти максимально інвесторам, якомога зменшити їхні контакти з державою. Питання ставиться так, що бізнес ображати не можна», – наголосив Роман Матис, радник голови ЛОДА з питань інвестицій.

Львівщина цікава для інвесторів своїм географічним розташуванням: поруч кордон з Європейським Союзом, водночас зона АТО – далеко. Однак найбільше іноземний інвестор зацікавлений саме у дешевій робочій силі. Своїх працівників підприємства готові довозити і довозять на роботу, для прикладу, «Леоні» – з навколишніх сіл. «Для європейських компаній зарплата приблизно 200 доларів дуже вигідна. За парканом, у Польщі, це було б значно більше», – зауважив Роман Матис.

На сьогодні в Україні не створено сприятливого інвестиційного клімату, тому єдиною перевагою для інвестора залишається дешева робоча сила, наголошує Олег Кахновець. Але важливо не лише зацікавлювати іноземних інвесторів, як дбати про розвиток власного малого і середнього бізнесу, для цих підприємств слід створювати вигідні умови для ведення бізнесу, шукати для них бізнес-партнерів у Європі. «Чим більше робочих місць, чим більша в них зарплата, тим краще наповнюється бюджет», – нагадує Олег Кахновець.

Для прикладу, у сусідній Польщі бюджет наповнюється податками із зарплат працівників малого і середнього бізнесу на 60%, в Україні, за неофіційною інформацією, ця цифра утричі менша, а це лише свідчить про занепад української економіки.

Сьогодні середня зарплата у Львові, за інформацією Львівського обласного управління статистики, становить 5 тисяч гривень, по області – понад 3 тисячі. Саме на середню зарплату й орієнтуються інвестори. А рівень безробіття по області становить понад 20 тисяч осіб, з них – понад 60% жінки.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG