Доступність посилання

ТОП новини

Мат, погрози і морози. Крим не може впоратись без української електрики


Керч, 3 січня 2016 року
Керч, 3 січня 2016 року

Частина кримчан зустріла Новий рік при свічках, електрику вимикають на понад 12 годин, мерія розпорядилася повністю вимкнути вуличне освітлення після святкування Різдва

Віктор Воробйов

Сімферополь – Відключення ЛЕП Каховська-Титан, що живила Крим з території материкової України, а також різке зниження температури знову стали приводом для запровадження на півострові режиму надзвичайної ситуації. У містах і районах відновили віялові відключення, в Сімферополі та Севастополі припинено рух тролейбусів, частково відсутнє вуличне освітлення, обмежена робота громадських закладів. «Влада республіки» погрожує «урядовцям» за неналежне виконання своїх обов'язків звільненням і вигнанням з партії «Єдина Росія».

Після енергоблокади Криму, розпочатої 22 листопада минулого року, на півострів перестала надходити електрика з території материкової України. У «республіці» була оголошена надзвичайна ситуація. У середині грудня становище покращилось за рахунок приєднання двох ниток енергомосту з Краснодарського краю (потужністю приблизно 400 мегават) і однієї ЛЕП Каховська-Титан із Херсонської області (приблизно 180 мегават). Але 30 грудня 2015 року до Криму знову перестала надходити електроенергія лінією Каховська-Титан у результаті вибуху електроопори в Херсонській області. Незважаючи на те, що ремонтні служби відновили лінію, зараз електроенергія до Крим не подається, оскільки закінчилася дія українсько-російського контракту з постачання електрики на півострів.

Українська сторона наполягає на тому, щоб Крим і Севастополь у новому контракті були вказані як частина України. У відповідь президент Росії Володимир Путін доручив провести опитування серед кримчан на предмет того, чи згодні вони на такі умови, чи готові терпіти перебої з електрикою. Результати телефонного опитування, проведеного протягом доби російським центром ВЦІОМ, показали, що нібито 93,2 відсотка опитаних висловилися проти укладення контракту на українських умовах.

Енергоблокадне дежавю

Незважаючи на запевнення кримської влади про те, що «республіка» зможе «вистояти без української електроенергії», ситуація за останній тиждень показала, що це далеко не так. Від дня припинення поставок електроенергії з Херсонської області у Криму відновились віялові відключення.

За словами керівника «римського управління МНС Росії» Сергія Шахова, Крим наразі отримує 931 мегават електроенергії при потребі до 1350 мегават на добу, тому в години «пік» проводять віялові вимкнення. Згідно із графіком, подача електрики здійснюється через 2-3 години упродовж доби. Така картина характерна для більшості кримських міст, районів, сіл і селищ. Дійшло до того, що в багатьох будинках у ніч на 1 січня електрика й зовсім була відсутня, тому чимала частина кримчан змушена була зустрічати Новий рік при свічках. У той же час багато жителів висловлюють невдоволення тим, що графіку вимкнень абсолютно не дотримуються, й електрику в їхніх будинках вимикають більш, ніж на 12 годин на добу. Тільки за останню добу на «гарячу лінію» надійшло 4500 звернень жителів Криму про невідповідність подачі електропостачання затвердженим графікам.

У маршрутках Керчі повісили графіки відключення електроенергії, 5 січня 2016 року
У маршрутках Керчі повісили графіки відключення електроенергії, 5 січня 2016 року

Також відсутність електрики позначається на наявності тепла в багатоквартирних будинках. За словами мешканців таких будинків, у разі вимкнення енергії батареї через деякий час холонуть, оскільки не працюють насоси. Окрім того, в Криму зафіксовані випадки вимкнення котелень у десятиградусний мороз.

Дефіцит електроенергії змусив «владу» Сімферополя й Севастополя скасувати на невизначений час рух тролейбусів містом. Але якщо в Севастополі їх замінили додатковими маршрутними таксі й автобусами, то в Сімферополі ситуація різко погіршилася. Місцеві скаржаться, що транспорт ходить набагато рідше, а в пізній час дістатись до віддалених районів міста майже неможливо.

З 5 січня адміністрація Сімферополя запровадила заборону на роботу кафе й ресторанів після 21 години, з 7 січня робота таких закладів буде обмежена до 20 години. Також у мерії розпорядилися повністю вимкнути вуличне освітлення після святкування Різдва. Схожа ситуація спостерігалась у місті наприкінці листопада – початку грудня минулого року.

Ситуацію посилює різке похолодання. Наприклад, у перші дні січня в деяких районах Криму стовпчик термометра опускався до 15-18 градусів морозу. В результаті колосально збільшувалось навантаження на електромережі. З ініціативи «МНС» на півострові розгорнули 61 мобільний пункт обігріву, з яких 10 – у Сімферополі, де можна зігрітися чаєм, поїсти чи отримати допомогу.

Аксьонов: «починаю дідуся Сталіна розуміти»

Після припинення подачі електроенергії лінією Каховка-Титан «влада республіки» знову повернулася до практики щоденного проведення засідань кримського штабу з ліквідації надзвичайної ситуації та регіональних штабів. Спостерігати за ними можна у прямому ефірі на одному з кримських каналів. При цьому, як показує практика, учасники засідання часто не контролюють емоції, дозволяючи собі переходити на крик, мат і погрози. Так, «голова республіки» Сергій Аксьонов на засіданні в понеділок, 4 січня, повідомив про неефективну роботу кримського штабу. Він обурився вимкненням світла за загальною схемою в будинках, життєдіяльність яких повністю залежить від електрики.

«Заживити будинки, які повністю електрофіковані, за окремою схемою – від мегаватників. Живити! Говорили, б..., сто разів, доручення були дані, ніде ні чорта не працює! За вас за всіх працювати скоро доведеться самим. Домогтися результату – немислима річ. Починаю дідуся Сталіна розуміти», – сказав голова Криму.

Сергій Аксьонов
Сергій Аксьонов

Аксьонов пообіцяв звільнити «чиновників», які не виконують доручення центрального штабу, а для решти проводити наради з 18:00 до 00:00, «поки вони не почнуть нормально працювати».

Також Аксьонов заборонив вимикати електроенергію в котельнях і пригрозив кримінальними справами відповідальним за дотримання температурного режиму в житлових будинках. «Котельні заборонено відключати від постійного енергопостачання. Ростехнагляд перед початком сезону підписав погодження на роботу котелень, і ви доповіли, що 837 з 840 були в порядку і готові витримувати температурні графіки. Буде зниження температурного режиму – будуть кримінальні справи», – сказав він.

З партії – в журнал «Колючка»

Раніше «голова Держради» Володимир Константинов на засіданні штабу запропонував скласти списки «чиновників» і «депутатів», які виїхали і вимкнули телефони в період дії режиму надзвичайної ситуації. «Я б попросив доручити скласти списки «чиновників», які в режимі надзвичайної ситуації дозволяють собі залишати територію «республіки», не погодивши це зі штабом. І ми сьогодні з'ясовуємо, чому вони не беруть трубки. Виявляється, вони спокійно собі відпочивають, їх немає на роботі», – сказав він.

Окрім того, як повідомив Константинов, «депутати» міських і районних рад Криму від партії «Єдина Росія», які ігнорують роботу в рамках штабу з ліквідації надзвичайної ситуації в період новорічних і різдвяних свят, можуть бути виключені з партії. «З депутатами від інших партій розберуться виборці, а з депутатами від «Єдиної Росії» розберемось ми самі. Ми будемо вживати дуже жорсткі заходи аж до припинення повноважень. Проведіть з ними роботу. Якщо не схаменуться, то такі «депутати» виборцям не потрібні. Люди мають знати, що вони не тих обрали, і ми будемо рекомендувати інших людей, щоб вони були їхніми представниками. Прізвища «депутатів», які самоусунулись, опублікуйте в місцевій газеті, щоб люди знали, хто їх ганьбить», – підкреслив Константинов (цитата «Крыминформ»).

Аксьонов на слова спікера Держради відреагував в іронічній формі: «Зробимо журнал «Колючка» і всіх туди надрукуємо». «Голова республіки» також пояснив, що перебування в лікарні чи тюрмі буде вважатися причиною неучасті чиновників у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації у Криму.

Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG