Доступність посилання

ТОП новини

Українці допомогли грузинам, тепер наша черга допомагати Україні – командир «Грузинського легіону»


Прапор «Грузинського легіону»
Прапор «Грузинського легіону»

«Жоден народ так відкрито ніколи Грузію не підтримував, як українці» – Мамулашвілі

Київ – Командир «Грузинського легіону» Мамука Мамулашвілі уперше взяв до рук зброю у віці 14 років. Це було на початку 1990-х років під час грузинсько-абхазького конфлікту. Воював за єдину Грузію разом з батьком Зурабом Мамулашвілі, який командував одним з грузинських підрозділів, пройшов через полон. Пізніше Мамука Мамулашвілі отримав вищу освіту, за президентства Міхеїла Саакашвілі працював на високих посадах у Міністерстві оборони Грузії. З початком воєнної агресії Росії на сході України Мамулашвілі приїхав в Україну й сформував та очолив «Грузинський легіон», до складу якого увійшли, серед інших, колишні грузинські військові, ветерани грузино-абхазького конфлікту. Чому грузинські вояки підтримали Україну, Мамука Мамулашвілі розповів Радіо Свобода.

Українці – єдиний братський народ, який був поруч з нами, коли була війна в Абхазії. Жоден народ так відкрито ніколи Грузію не підтримував

– Нас, грузинів, привела сюди любов до України. Українці – єдиний братський народ, який був поруч з нами, коли була війна в Абхазії. Жоден народ так відкрито ніколи Грузію не підтримував. Тому я думаю, що у нас з вами дуже давні і дуже міцні дружні зв’язки. Тож цілком зрозуміло, чому ми нині в Україні й допомагаємо українцям.


– Розкажіть про історію «Грузинського легіону».

«Грузинський легіон» створений мною на самому початку війни

– «Грузинський легіон» створений мною на самому початку війни (на сході України – ред.). Формування легіону починалось у Грузії, але виріс він уже в Україні, скажімо так. Ми в Україну приїхали, як тільки змогли, точніше, як тільки нам дозволили сюди прибути після падіння режиму Віктора Януковича. Ми приїхали і з перших днів почали допомагати українським військовим і добровольчим батальйонам, з якими ми дуже тісно співпрацювали, точніше з якими пліч-о-пліч воювали за територіальну цілісність України.

Розвідувальна і диверсійна діяльність – це головні функції легіону


Точної кількості бійців легіону я не назву, на сьогодні це невеликий компактний підрозділ, який займається розвідкою. Це вже не секрет. Про це багато хто знає. Ми також займаємось диверсійними діями. Розвідувальна і диверсійна діяльність – це головні функції легіону.

Які Ваші враження від українських бійців, з якими Ви охороняєте кордони України на передовій. І чи виникають якісь проблеми з місцевим населенням?

Мамука Мамулашвілі
Мамука Мамулашвілі

– Звісно, серед мешканців Донбасу є проросійськи налаштовані люди, таких чимало і у тій місцевості, де розташований «Грузинський легіон». Вони вкрай негативно сприймають те, що ми перебуваємо на Донбасі, але сутичок немає. Місцеві у конфлікт не вступають, але їхню недоброзичливість ми, звісно, відчуваємо і це вельми неприємно, тож поводимось дуже обережно. А ці люди насправді хочуть жити в Росії, і Україні варто відчинити для них двері – нехай із задоволенням їдуть і живуть там.

Повернімось до Грузії. Я чула від знайомих волонтерів, що серед грузинів дуже багато людей, які на волонтерських засадах підтримують Україну. Чи відчуває «Грузинський легіон» підтримку земляків?

Ми представляємо ту Грузію, яка вболіває за Україну, яка подумки всією душею стоїть на «східних барикадах Майдану» разом з українцями

– Так, ми відчуваємо таку підтримку. Я неодноразово говорив і наголошу ще раз: сьогодні тут, в Україні, ми представляємо волю грузинського народу. Нині не офіційна влада Грузії, а ми, люди з народу, представляємо ту Грузію, яка вболіває за Україну, яка подумки всією душею стоїть на «східних барикадах Майдану» разом з українцями!

– А чи є у Вас і Ваших побратимів уже не просто військові, побутові стосунки з українськими бійцями, а справді дружні контакти? Ви особисто дітей в Україні хрестили?

Нас поєднало військове братерство, ідеї, які ми всі відстоюємо, ми погоджуємось одне з одним у багатьох питаннях

– До речі, так, я особисто уже хрестив дитину свого українського побратима. Зрозуміло, що у нас вельми близькі товариські взаємини з бійцями з багатьох батальйонів, з багатьма хлопцями ми вже родинами дружимо. Не вбачаю у цьому нічого дивного, адже нас поєднало військове братерство, ідеї, які ми всі відстоюємо, ми погоджуємось одне з одним у багатьох питаннях. У нас, грузинів та українців, багато спільного і тому ми можемо товаришувати.

– А як Ваша родина, Ваші родичі поставились до того, що Ви знову на війні?

Ми з татом разом три місяці перебували у полоні. До речі, нас полонили російські спецслужби, а не абхазці, котрі нібито воювали проти грузинів

– Мій батько – військовий генерал, він брав участь у військових діях у 1990-х роках. Він брав мене з собою під час абхазької війни і ми з татом разом три місяці перебували у полоні. До речі, нас полонили російські спецслужби, а не абхазці, котрі нібито воювали проти грузинів. Ні, то насправді були спецслужби Російської Федерації, в яких ми з батьком перебували у полоні. У росіян дуже специфічні методи катувань, мушу визнати. Приклад мого тата, мої власні тодішні роздуми і переживання і визначили мій подальший життєвий шлях – я за освітою економіст, за фахом дипломат, але боротьба з несправедливістю присутня на генетичному рівні і у мене, і у багатьох грузинів. І як тільки ми зрозуміли, що насувається війна Росії проти України, то відразу почали створювати «Грузинський легіон». І за першої нагоди приїхали в Україну. А тато допомагає мені з дому.

Фото зі сторінки у Фейсбуці Мамука Мамулашвілі
Фото зі сторінки у Фейсбуці Мамука Мамулашвілі

Ви дипломат, працювали у Міністерстві оборони Грузії. Свого часу і Грузія, і Україна заявили про наміри вступити до НАТО. Ви бачите перспективу членства обох держав в Альянсі?

Зараз Збройні сили України можуть навчити побратимів з країн НАТО, як правильно оборонятись

– Я знаю: якщо говорити про Україну, то є чітка перспектива і намір влади іти до НАТО. Я бачу, що українська армія просувається у цьому напрямку, її підрозділи розвиваються і переймають стандарти Альянсу і систему формування за принципами західних армій. У порівнянні з тим, що було під час і відразу після режиму Януковича, коли армія цілеспрямовано знищувалась, – нині ми бачимо одну з найбільш боєздатних армій світу, точно вам кажу. Армія України – це люди, які пройшли війну. А один день на війні – це кілька років теоретичних навчань солдата. Мені здається, що зараз Збройні сили України можуть навчити побратимів з країн НАТО, як правильно оборонятись.

– А Ви згодні з твердженням, що в Україні наразі точиться війна і що це «народна війна»?

Ми воюємо проти держави, яка насправді завше була чужою для України, а тепер вона є ворожою

– Звісно. Це війна з Росією, з агресором! Ми воюємо проти держави, яка насправді завше була чужою для України, а тепер вона є ворожою. Ми говоримо про війну проти іншої держави, і я вважаю, що більшість українців нарешті мають це зрозуміти – іде боротьба з агресором.

А чи розуміють пересічні грузини, які мешкають не у великих містах, а у гірських селах або маленьких містечках, які потрапили під вплив російської пропаганди – вони розуміють, що саме відбувається в Україні?

Після розвалу Радянського Союзу ми пройшли чотири війни! Тому навряд чи знайдеться багато грузинів, які будуть піддаватися впливу російської політики і російської пропаганди

– Ви знаєте, враховуючи той факт, що влада у Грузії негативно ставиться до нашого «Грузинського легіону» і провадить політику, спрямовану на відновленні контактів з Росією, справді можна говорити про російську пропаганду у Грузії. Ми не можемо цього уникнути, Грузія є маленькою державою. Але все-таки, мені здається, Грузія не піддається цій пропаганді, оскільки грузини багато вистраждали через те, що у нас зробила Росія і неодноразово. Після розвалу Радянського Союзу ми пройшли чотири війни! Тому навряд чи знайдеться багато грузинів, які будуть піддаватися впливу російської політики і російської пропаганди.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG