Доступність посилання

ТОП новини

Як блокада окупованого Криму позначається на його жителях


Гасло на антивоєнній акції у столиці Росії, 15 березня 2014 року (ілюстраційне фото)
Гасло на антивоєнній акції у столиці Росії, 15 березня 2014 року (ілюстраційне фото)

«Ми усі відчули різницю в якості товарів, по всіх напрямках – молочна продукція, ковбасна, алкоголь, крупи»

Торговельна блокада Криму триває з вересня минулого року, а 17 січня набула чинності постанова Кабінету міністрів України про обмеження поставок окремих товарів і послуг через адміністративний кордон із Кримським півостровом. Чи створює ця акція незручності для кримчан, дізнавалися кореспонденти Радіо Свобода.

Керченська переправа – наразі це єдиний спосіб доставки продуктів харчування до окупованого Росією Криму ззовні. Через товарну блокаду півострова з боку України, зросли поставки товарів із материкової Росії. Однак робота переправи залежить від погодних умов.

Мешканець Криму Арсен Умеров понад 10 років займається реалізацією м’яса на одному з Сімферопольських ринків. До початку товарної блокади він отримував товар із Черкаської області, тепер поставки надходять із Краснодарського краю Росії. Чоловік зазначає, що товар не відрізняється за якістю від українського, і браку м’яса зараз немає. Проте проблеми все одно є, каже Умеров.

Об’єми продажу зменшилися, ціна зросла на м’ясо

«Об’єми продажу зменшилися, ціна зросла на м’ясо. Дефіциту продукції я не відчуваю, єдине, що проблеми були з митницею. Останнім часом м’ясо дуже довго надходить. Влітку ми отримували товар не першої свіжості», – розповів кримський підприємець в коментарі для Радіо Свобода.

Учасники торговельної блокади півострова від початку акції вимагали офіційного припинення торгівлі з окупованим Росією Кримом. Торік у листопаді з пропозицією припинення товарообігу з півостровом до Кабінету міністрів України звернувся президент Петро Порошенко. А в грудні з’явилася відповідна постанова Кабінету міністрів, яка набула чинності через місяць.

«Якість російських товарів на порядок нижча за українські»

Журналісти спецпроекту Радіо Свобода «Крим.Реалії» ще у грудні провели опитування про ставлення кримчан до блокади. Тоді серед мешканців Сімферополя можна було почути таке:

– Мені смішно. Моя позиція така ж, як по телебаченню показують – ми не постраждаємо від цього.

– Я не хочу мати нічого спільного з Україною.

– Правильно, я підтримую. А як інакше? Окупанта не можна годувати.

– Мені все одно. Ми в Росії, яка Україна? Товарів вистачає, ви ж ходите по крамницях. Українського майже нічого не залишилося.

– Хай не привозять, нам вистачає і без них. Ось набрали усього, хай би тільки гроші були. Пенсії не вистачає, а так все добре.

Наразі мешканці Криму розповіли журналістам Радіо Свобода, що на півострові до блокади вже звикли, дефіциту продуктів начебто немає. Проте деякі ще нарікають на якість товарів із Росії.

Ми усі відчули різницю в якості товарів. Якість російських товарів на порядок нижча за українські. І звичайно ж ціни не втішають

«Ми усі відчули різницю в якості товарів, по всіх напрямках – молочна продукція, ковбасна, алкоголь, крупи. Якість російських товарів на порядок нижча за українські. І звичайно ж ціни не втішають. Люди, які примудряються прожити на пенсію, або так званий «прожитковий мінімум», для мене просто дивно, як їм вдається жити на такі гроші», – розповів бізнесмен із Керчі.

Зараз на полицях дуже багато російських фірм виробників, але гарної заміни, я ще не знайшла

«У кількісному співставленні товарів достатньо, але у якісному – я відчуваю певний дефіцит. Наприклад сир та цукерки. Зараз на полицях дуже багато російських фірм виробників, але гарної заміни, я ще не знайшла», – зауважує студентка з Білогірська.

Громадянська блокада Криму розпочалася 20 вересня 2015 року. Через два місяці, коли невідомі особи пошкодили лінії електропередач, що ведуть до Криму, з материкової частини України на півострів перестала надходити електроенергія – це, в свою чергу, спричинило енергетичний колапс півострова.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG