Доступність посилання

ТОП новини

Західна Україна не має можливості заробити на експорті – економіст


(©Shutterstock)
(©Shutterstock)

Львівщина експортує переважно сировину

Львів – На сьогодні підприємства з Львівщини експортують у Європу переважно сировину чи напівфабрикати – сою, ріпак, зернові, а також олію. Європейський ринок дуже вимогливий і, як наголошують експерти, на сьогодні малий і середній бізнес, зокрема на Львівщині, не готовий завоювати ринок Європи. Але яка продукція, що виробляють у регіоні, могла б зацікавити вимогливого європейського покупця?

Західна Україна не має можливості заробити на експорті – економіст
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Бізнес на Львівщині тільки-но приглядається до європейського ринку. Готової продукції, яка б могла сподобатись європейському покупцеві, обмаль. Адже переважно виробляють напівфабрикати, працюють на давальницькій сировині на замовлення європейських фірм. Традиційно в області розвивалась промисловість і агропромислова галузь. Саме вони мають перспективи, за оцінками експертів. Останні роки за кордон продають переважно сировину, масово засіваючи поля ріпаком, чим виснажують землю.

Спостерігається нездорова тенденція: є великі агрохолдинги, які беруть в оренду великі земельні угіддя, але не виробляють кінцевого продукту, мало хто вирощує худобу
Олег Кахновець

«На Львівщині, як і загалом в Україні, спостерігається нездорова тенденція: є великі агрохолдинги, які беруть в оренду великі земельні угіддя, але не виробляють кінцевого продукту, мало хто вирощує худобу. Популярними останнім часом є свиноферми, але й їх обмаль», – каже експерт з інвестиційних питань Олег Кахновець.

Продукція, яка користується попитом серед галицьких споживачів, не може вийти на європейський ринок, бо там діють чіткі вимоги і процедура сертифікації. Згідно з інформацією управління статистики у Львівській області, торік значно більше імпортовано товарів у регіон, аніж вивезено. Експорт зменшився у 2015 році, у порівнянні з 2014, майже на 16%. Товари продавали у Польщу, Німеччину, Чехію та Данію, а це деревина, текстильний одяг, пошитий на давальницькій сировині, електротехнічне обладнання, яке виробляють на підприємствах з інвестиціями. Давальницька сировина, яку торік завезли на Львівщину, становить понад 35% від усього обсягу імпорту товарів.

Європейський бізнес шукатиме партнерів в Україні

Західна Україна практично не має можливості заробити значну суму валюти на експорті, зокрема через відсутність ресурсів, наголошує економіст Ростислав Слав’юк. Водночас перевагою регіону називає його географічне розташування, сусідство з Євросоюзом. Львівщина, для прикладу, має шанс стати так званим буфером, як свого часу Польща, коли у сусідню державу великі європейські компанії перенесли торгівельні центри, виробництво.

У нас з’явиться можливість, що частина виробництв переміститься сюди
Ростислав Слав’юк

«Коли розпочнеться вільна процедура виходу на європейські ринки, то у нас з’явиться можливість, що частина виробництв переміститься сюди. Звідси везуть деревину, а її можна на місці переробляти, везти у Польщу і вже звідти готовий виріб далі повезуть у Європу. Думаємо, що ми маємо добрий аграрний сектор. Європа не захоче нашої продукції, Франція має своє сільське господарство, поляки своє, їхній бізнес турбуватиметься про ринок збуту своєї продукції. Якщо говорити про те, що ми маємо, чим можемо зацікавити, то на першому місці ми по олійних культурах. Чи купуватимуть олію в Європі, як зараз, чи у Львові розширять виробництво та вироблятимуть маргарин і везтимуть далі цей товар? Думаю, що захочуть готову продукцію звідси», – говорить Ростислав Слав’юк.

Україна могла б зацікавити європейського покупця виробництвом олійних фарб, іншої продукції, в якій використовується олія. Скажімо, українська халва вже конкурентний товар.

Не українські підприємці шукатимуть партнерів по бізнесу у Європі, а саме до них приглядатимуться європейські бізнесмени, щоб виробляти продукцію на експорт. Тому дуже важливо створювати умови для розвитку малого і середнього бізнесу.

Економіст Ростислав Слав’юк наголошує, що сусідня Польща заробляє валюту з меблевої промисловості, з косметично-парфумерної продукції, кондитерських виробів і військової промисловості. Це завдяки західним інвестиціям, які були вкладені у виробництво, щоб виготовляти конкурентний товар. «Косметику відомих фірм вигідніше зробити у Польщі, де зарплата 1 тисяча доларів, аніж у Європі, де 2 тисячі євро. Тому там вигідно виробляти і ще сусідам продавати у Чехію чи Словаччину. Сьогодні для бізнесу вигідніше переміщувати виробництво», – вважає економіст.

Економічний експерт прогнозує, що в Україні розвиватиметься військово-промисловий комплекс, зокрема у Львівській області. Його продукція вже цікавить європейський ринок. А також економіст прогнозує, що Львівщина має можливість відновити кілька промислових підприємств за умови вкладення інвестицій. До слова, чиновники міськрад вже заявили про те, що місто хоче забрати всі промислові підприємства, які на сьогодні занедбані. А це великі площі. Та чи керівництво міста планує відновити промисловість, чи звести багатоповерхівки?

«Якщо буде знято бар’єри, то з Європи прийде не лише виробник, посередник, великі фірми – вони сюди кидатимуть ідеї, технології, схеми (в доброму розумінні) ведення бізнесу. Європа не хоче працювати за радянськими принципами, вона нав’язуватиме нові правила гри», – каже Ростислав Слав’юк. Економіст переконаний, що експортні можливості України втричі більші, аніж Польщі. Але ці українські можливості законсервовані.

Економічний розвиток країни, вихід на європейський ринок можливий при подоланні передусім корупції в Україні, виведення з тіні фінансів, при цивілізованому судочинстві.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG