Доступність посилання

ТОП новини

У Харкові почалася збройна боротьба за держмонополію «Електроважмаш»


Колишній директор державного заводу, якого звільнили за завдання багатомільйонних збитків, разом з озброєними людьми захопив адмінбудівлю підприємства

Колишній директор державного заводу «Електроважмаш» Володимир Глушаков, якого міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус звільнив з посади директора за завдання багатомільйонних збитків, разом з озброєними людьми захопив адмінбудівлю підприємства 19 січня. Таким чином тривалий конфлікт за контроль над підприємством увійшов у нову гостру стадію.

«Звільнений із займаної посади ще у серпні 2015 року директор ДП «Завод «Електроважмаш» Володимир Глушаков у супроводі озброєних людей увірвався на територію підприємства. Ми вважаємо, що Володимир Глушаков намагається захопити фінансові потоки «Електроважмашу», – повідомила 20 січня прес-служба міністерства економічного розвитку і торгівлі з посиланням на Абромавичуса.

Міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус
Міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус

Державне підприємство «Електроважмаш» належить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Це підприємство унікальне: воно виробляє обладнання для багатьох видів електростанцій: гідро- та турбогенератори для теплових і атомних електростанцій. Другий основний вид продукції – тягове обладнання для тепловозів і електровозів. Обіг підприємства складає 2 мільярди гривень на рік.

Мінекономрозвитку направило офіційні звернення до Міністерства внутрішніх справ, Харківської обласної державної адміністрації та Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Харківській області із закликом якнайшвидше припинити незаконні дії, захистити державні інтереси і сприяти звільненню території заводу від озброєних людей. Ситуація, що склалася на «Електроважмаші», – це ілюстрація намагання руйнації корупційних схем, які зустрічають спротив, заявили там.

Міністр уже двічі звільняв Володимира Глушакова за грубі порушення контракту і завдання збитків підприємству. Вперше це сталося у серпні 2015 року. Тоді приводом для цього став факт продажу фірмі-посереднику за майже 1,4 мільйона доларів США електродвигуна, який потім був перепроданий міжнародній металургійній групі ArcelorMittal за 3 мільйони доларів, що може свідчити про наявність втраченої вигоди у сумі 1,6 мільйона доларів.

Фірма-посередник перепродала електродвигун міжнародній металургійній групі ArcelorMittal за 3 мільйони доларів, майже удвічі дорожче від ціни на «Електроважмаші»
Фірма-посередник перепродала електродвигун міжнародній металургійній групі ArcelorMittal за 3 мільйони доларів, майже удвічі дорожче від ціни на «Електроважмаші»

У листопаді 2015-го, коли Володимир Глушаков відновився на посаді через суд, міністр його звільнив удруге – вже за грубі порушення порядку валютних розрахунків, через що «Електроважмаш», за даними міністра, зазнав збитків у розмірі 2,7 мільйона гривень.

Програма журналістських розслідувань «Схеми» у листопаді 2015 року з’ясувала, що за Володимира Глушакова існувала ціла система офшорів, через яку держкомпанія втрачала до 30% доходу. За даними Державної фінансової інспекції, майже 70% експорту товарів, робіт, послуг «Електроважмашу» здійснювалося через непрямі контракти. Та близько 90% посередницьких контрактів укладено з двома британськими фірмами Pitfield Traders та ATG Overseas, при тому, що більшість кінцевих споживачів продукції підприємства є резидентами Росії.

«Електроважмаш» недоотримав 20-25%, які залишилися британській фірмі-посереднику, існування якої не дає жодного економічного зиску заводу
«Електроважмаш» недоотримав 20-25%, які залишилися британській фірмі-посереднику, існування якої не дає жодного економічного зиску заводу

У Лондоні на місці нібито шанованих британських фірм-контрагентів державного заводу журналісти «Схем» знайшли лише місце масової реєстрації анонімних офшорних компаній.

Утім, Володимир Глушаков вважає, що в існуванні фірм-посередників немає нічого поганого для підприємства. Він також заявив журналісту «Схем», що вважає заяву Мінекономрозвитку нісенітницею: «Ніякого захоплення підприємства немає. Я перебуваю на заводі згідно з тим, що в держреєстрі я внесений як директор». Але він підтвердив, що разом з ним на підприємстві перебувають озброєні люди.

  • Зображення 16x9

    Олександр Чорновалов

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2015 року. Журналіст-розслідувач телевізійної програми «Схеми. Корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та Першого суспільного). Маю економічну освіту. З 2005 по 2014 рік працював в щотижневій газеті «Комерсант-Україна», пройшов шлях від журналіста до редактора відділу. Призер і номінант багаточисленних журналістських конкурсів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG