Доступність посилання

ТОП новини

Як виглядатиме економічний апокаліпсис Росії


(©Shutterstock)
(©Shutterstock)

США втілили в життя ефективну програму, яка призвела до багаторазового зменшення цін на нафту. І вона вибила зброю з рук Путіна – економіст

Кожна нова пропозиція заслуженого аналітика або ж простого обивателя про те, коли саме для Володимира Путіна й економіки Росії тепер настане «судний день», щогодини прискорює наближення цього самого дня, бо сьогодні фінансові закони вступили в найнебезпечнішу реакцію із законами психології, вважає російський фінансовий аналітик і блогер Слава Рабинович.

– Ви кажете, що у Путіна залишилося грошей на півтора року, але ринки реагують раніше, і катастрофа, отже, повинна відбутися раніше? Коли?


– Це передбачити точно неможливо. Тому що це те, що називається в теорії Насcіма Талеба «чорними лебедями». «Чорний лебідь» або декілька «чорних лебедів» – це якісь події, які не просто важко передбачити, а неможливо передбачити. І ці події можуть бути каталізаторами якогось цілого «віялового відімкнення». Це принцип доміно.

Слава Рабинович
Слава Рабинович

Ми зараз точно не знаємо, яким буде ланцюжок подій, який викличе ці «віялові відімкнення», які далі будуть поширюватися на інші сектори і регіони за принципом доміно. Наприклад, вийде який-небудь «умовний» Андрій Костін, глава «умовного» ВТБ, і скаже, що «умовний» ВТБ – банкрут.

Далі виявиться, що багато таких же банків і більших, пов'язаних з російською фінансовою системою, почнуть падати. Падати не наступного дня – того ж дня одночасно, що, у свою чергу, викличе цілковитий хаос у реальній економіці, і це буде каталізатором падіння вже реальної економіки.

Сценарій хаосу може початися з якоїсь критичної маси банкрутств у реальній економіці

Сценарій хаосу може початися і з іншого боку, він може початися з якоїсь критичної маси банкрутств у реальній економіці. Одна компанія збанкрутувала, друга, потім ще 25 компаній великих збанкрутували, середніх. І вони при банкрутстві роблять дефолти за своїми боргами. Велика кількість цих боргів лежить на рахунках російських банків. Починаються неповернення цих кредитів, і тоді вже вибухає банківська сфера через ситуацію в реальній економіці.

– Вибух станеться до того, як вичерпаються резервні фонди Росії?

– Як тільки Фонд національного добробуту і Резервний фонд будуть вичерпані, приблизно за наступні 14-20 місяців, тобто півтора року плюс-мінус, – тоді вже пізно буде пити боржомі. Тому що все вже трапиться з точки зору очікування ринків, і ці очікування почнуться набагато раніше. Власне кажучи, ринки й зараз показують багато чого. Звичайно, можуть різні діячі економіки і фінансів сказати: «Ми хочемо продовжити агонію». Вони, звичайно, скажуть не такими словами, а будуть говорити: «Давайте будемо приватизувати російські компанії».

Якась кількість людей з оточення Путіна, які вкрали у Росії, напевно, трильйон доларів за останні 10 років, вже як фізичні особи будуть купувати частки в таких компаніях, як «Сбербанк» і, можливо, навіть «Газпром»

Але справа в тому, що якщо колись казали про різні злочинні махінації і способи приватизації в середині 90-х, то зараз схема приватизації буде злочинною абсолютно! Тому що якась кількість людей з оточення Путіна, які вкрали у Росії і російського народу, напевно, трильйон доларів за останні 10 років, вже як фізичні особи будуть купувати частки в таких компаніях, як «Сбербанк» і, можливо, навіть «Газпром».

Але все одно цей механізм не спрацює, тому що вони продовжать свою агонію ще на півроку. А потім все одно відбудеться глобальний вибух усієї економіки, і далі буде соціальна напруженість. Це будуть уже соціальні вибухи, а за соціальними вибухами може бути все що завгодно: і відділення регіонів, і сепаратизм, і реакція Москви на відділення регіонів, і стрілянина, і кров, а в найгіршому випадку – щось на зразок громадянської війни.

Політична карикатура Олексія Кустовського
Політична карикатура Олексія Кустовського

– МВФ, можливо, допоможе?

– МВФ не допомагатиме. Це абсолютно виключено. З чим МВФ точно ніколи не має ніяких справ – це з режимами, які можна назвати «бандитським неофеодалізмом». Програма МВФ не безкоштовна, кожна програма має свої умови, і МВФ диктує свої умови досить жорстко. Відповідно, жодна з умов МВФ не може цим режимом бути виконана. Жодних структурних реформ режим Путіна проводити не збирається. Фактично було 16 років на проведення структурних реформ у Путіна, а коли країна прийшла до цього стану, до якого прийшла, тим більше жодних структурних реформ проводитися не буде.

– Ви кажете, що ринки враховують можливість тих чи інших подій. Можливість скасування санкцій проти Ірану, мабуть, теж, повинна була бути ними врахована. Наскільки ця подія може вплинути найближчим часом на ситуацію з російським фондовим ринком, з рублем?

Цілком очевидно, що США втілили в життя досить ефективну програму, яка призвела до багаторазового зменшення цін на нафту. І вона вибила зброю з рук Путіна

– Можливо, ще якось вплине. Але помітно, що це вже вплинуло. Коли сталася анексія Криму в березні 2014 року, мої джерела у Вашингтоні розповіли мені про те, що у президента Обами в так званій «ситуаційній кімнаті» було кілька зустрічей зі стратегами як по політиці, економіці й фінансам, так і з представниками нафтової індустрії США. Вирішувалися питання про те, яким чином можна вибити з рук Путіна його «геополітичну зброю» – ціни на нафту і газ були на той момент дуже високими. Невипадково після всіх цих зустрічей у ситуаційній кімнаті Білого дому Обама поїхав у близькосхідне турне з відвідуванням Саудівської Аравії, Катару і так далі. І цілком очевидно, що США втілили в життя досить ефективну програму, яка призвела до багаторазового зменшення цін на нафту. І вона вибила зброю з рук Путіна.

Повний текст матеріалуна сайті Російської редакції Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG