Доступність посилання

ТОП новини

Росіяни не можуть поділити у Львові Російський культурний центр


Будівля Російського культурного центру у Львові
Будівля Російського культурного центру у Львові

Російська громада у Львові конфліктує через приміщення культурного центру

Львів – Російська національна меншина у Львові пересварилась, а відтак розкололась через майно. Громадські організації росіян не можуть з’ясувати, хто ж є господарем у Російському культурному центрі. Тим часом російські медіа, а також сепаратистські сайти у Донецьку блискавично поширили інформацію, що Львівська обласна рада, яка є власником будівлі, хоче забрати у російської громади приміщення культурного центру.

Присутність на зустрічі у Львівській облраді представників моніторингової місії ОБСЄ в Україні не завадила представникам кількох російських товариств розсваритись. На зібранні так і не вдалося з’ясувати, хто ж нині керує Російським культурним центром, поруч із яким розташована Українська православна церква (Московського патріархату).

На площі понад 400 квадратних метрів у самому центрі Львова господарюють, тобто мають одну юридичну адресу, шість російських організацій, у тому числі два однойменні товариства імені Пушкіна. Загалом усі ці організації об’єднують близько чотири тисячі членів. А за інформацією Асоціації культури та освіти «Русский дом», у Львові проживає близько 70 тисяч етнічних росіян.

Правду кажуть у народі – «де сім господинь, там хата неметена». Приміщення Російського культурного центру перебуває у непридатному стані, сюди приходять переважно літні люди, а заходів відбувається обмаль.

Хто орендар?

Російській громаді приміщення колишнього кінотеатру було надано під культурний центр у 1990 році. Оренда за місяць становить 5 гривень. Будівля – на балансі спільноти, а це форма бухгалтерського обліку. А юридичної форми такої просто немає, наголошує заступник голови облради Володимир Гірняк.

Ще у 2013 році до Львівської облради звернулось Російське товариство імені Пушкіна, яке повідомило, що від початку 90-х керувало культурним центром, але у 2005 році будівлю захопила група рейдерів, якою керував прокремлівський політик, лідер партії «Русский блок», колишній депутат Верховної Ради Криму Олександр Свістунов. Свою організацію вони назвали «Львівська міська громадська організація Російське товариство імені Пушкіна», очолив її у Львові Віктор Астахов, соратник Олександра Свістунова. Власне за останні 10 років будівля доведена до аварійного стану і культурні заходи стали з присмаком політики.

Голова Російського товариства імені Олександра Пушкіна Олег Лютіков, наголосив, що його організацію витіснили з приміщення і попросив владу звільнити приміщення від рейдерів, щоб саме це товариство господарювало у культурному центрі.

«Чутки, які розповсюджують про те, що наша організація розпалася, це брехня. Наша організація існує і я є її керівником. Наші вимоги справедливі, товариство імені Пушкіна, а не клонів, які так само називаються», – каже Олег Лютіков.

Однак слова Олега Лютікова заперечив керівник іншого товариства імені Пушкіна – Віктор Астахов, який вважає, що саме його організація є законним господарем приміщення. Представники російської громади звинуватили один одного у тому, що будівля культурного центру доведена до антисанітарного стану.

«Ви виступаєте і вимагаєте передати вам це приміщення. Ще Свістунов вам пропонував приходити і працювати, а ви не хотіли, лише керувати хотіли. Так приміщення в антисанітарному стані, після пожежі. Російський культурний центр потрібно залишити і допомогти відновити», – говорить Віктор Астахов.

Приміщення, де нині розташовується Російський культурний центр, є власністю територіальної громади і позиція депутатів облради полягає в тому, що воно має використовуватись ефективно, але перш за все слід визначити орендаря, який відповідатиме за майно.

Суперечки між товариствами мають вирішуватись у суді
Валентин Харлов

«Ми маємо документи, які підтверджують, що це приміщення є власністю Львівської обласної ради. Отож, тепер стоїть питання оформлення юридичних стосунків між власником і відповідальним представником, а суперечки між товариствами мають вирішуватись у суді», – наголосив керівник справами Львівської облради Валентин Харлов.

У Львові ситуація з Російським культурним центром викликала великий резонанс. Чимало громадських активістів говорять про те, що вони не мають приміщень і їм доводиться орендувати невеликі кімнати, щоб проводити волонтерську діяльність; що не можна надавати перевагу одній національній меншині, адже майже всі товариства національних меншин орендують у Львові маленькі площі і їхня громадська робота помітна. Водночас Російський культурний центр займався більше політикою, аніж промоцією російської культури чи мистецтва, кажуть місцеві оглядачі.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG