Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 15:50

«Мафіозна» корупція в Україні душить бізнес – Reuters


©Shutterstock

Голова українського підрозділу Danone Nutricia не сказав, чи дійсно влада України вимагала хабар за припинення аудиту компанії, проте цілі та методи він назвав словом «мафія»

Компанія, що є підрозділом французької корпорації Danone, працює в Україні з 2011 року. Попри це влада України підвищила податкові вимоги до неї на 15-20 відсотків після того, як аудитори протягом п'яти тижнів вишукували дрібні канцелярські помилки в її документації. Про це йдеться в статті Reuters.

За словами керівника компанії Тасіна Ясина, аудит, результати якого компанія оскаржує, допоміг йому зрозуміти, що всі реформи, якими так хизується уряд, насправді ідуть повз заявлену ціль, що становить похмуру перспективу для країни, яка переживає занепад економіки та війну з сепаратистами.

Прийшовши до влади в 2014 році, новий прозахідний уряд пообіцяв викорінити систематичну корупцію, що процвітала при колишньому президенту Януковичу і тримала країну на гачку у російського капіталу й газу.

Однак в очах багатьох рівень корупції залишився незмінним, якщо не виріс, і це підриває довіру населення до влади, відлякує іноземних інвесторів і змушує західних союзників України сумніватися в здатності Києва провести реальні зміни.

Нездатність покінчити з корупцією погрожує зірвати угоду про фінансову допомогу у розмірі 40 мільярдів доларів в обмін на реформи, укладену з МВФ, Євросоюзом і Вашингтоном. Саме вона дозволяє економіці країни триматися на плаву, у той час як Київ продовжує боротьбу з проросійськими сепаратистами на сході.

«Незаконне стягнення податків відбувалося і за Януковича. На щастя, нас це не торкнулося, але тепер вони націлилися на нас, незважаючи на реформи, які нібито проводяться в країні, – заявив Ясин в інтерв'ю Reuters. – Ми маємо справу з абсолютно непрофесійною мафією, яка просто прагне виколотити якомога більше грошей, поки вона при владі».
Державна бюджетно-податкова служба не відреагувала на прохання про коментарі.

Ця історія перегукується з відгуками кількох компаній, які у бесідах з Reuters відзначали, що організована корупція поступилася місцем колотнечі, в якій бюрократи намагаються урвати скільки можуть, поки можуть.

В Україні компанії можуть скоротити податковий тягар в обмін на меншу суму, виплачену з-під поли чиновникам. Глава великої сільськогосподарської компанії розповів Reuters, що його фірма програла справу в суді, оскільки він відмовився заплатити судді 30 тисяч доларів.

«Система корупції стала більш хаотичною, безладною. Раніше деякі питання можна було вирішити без грошей, але тепер такого варіанту не існує – всі вимагають хабарів», – розповів Reuters глава великої промислової компанії.

Як показало опитування Американської торговельної палати в Україні проведене у листопаді серед представників ділового середовища, 73 відсотки респондентів не вважають, що рівень корупції за нової влади знизився.

Більш того, в очах громадськості корупція посилилася, що служить тривожним сигналом для уряду, який прийшов до влади за підсумками бурхливих масових протестів проти недобросовісного режиму Януковича.

У вересні минулого року 40 відсотків респондентів заявляли, що стикалися з корупцією протягом останнього року, тоді як у квітні 2014 року цей показник становив 37 відсотків, за даними IFES. За даними іншого опитування, 51 відсоток українців вважають, що рівень корупції зріс.

Президент країни Петро Порошенко визнає, що необхідні подальші зміни.

«На середньому рівні ситуація не змінилася, і я не буду з цим миритися», – заявив він на прес-конференції, відповідаючи на запитання Reuters. Закликавши проявити терпіння, він додав: «Якщо посадити картоплю і відразу її викопати, результату не буде».

Уряд вжив помітних зусиль, щоб навести лад, запросивши для управління ключовими міністерствами поважних іноземних фахівців, провівши чистку в адміністрації збиткового енергетичного гіганта «Нафтогаз» та урізавши корумповане банківське кредитування.

Ще одним нововведенням стало залучення тисяч навчених американськими фахівцями інспекторів дорожньої поліції з метою присікти корупцію в цьому органі, який колись славився високим рівнем хабарництва. Тепер в дорожній поліції хабарів не беруть, а спроба підкупити інспектора загрожує покаранням.

Втім, цих змін явно недостатньо, адже тисячі дрібних чиновників у численних установах радянського зразка вважають себе убезпеченими від будь-яких наслідків своїх зловживань.

«Існує великий розрив між верхнім рівнем влади, де ситуація поліпшується, і нижчими адміністративними рівнями, де ситуація не змінилася або навіть погіршилася, – заявив Reuters бізнес-омбудсмен по боротьбі з корупцією в Україні Альгірдас Шемета. – Надходили скарги від компаній, що, навіть заплативши хабар, вони не отримують послуг, на які розраховували».

Є надія, що нещодавно створене Національне антикорупційне бюро зможе підвищити прозорість і допоможе викорінити корупцію, тоді як парламент готується розглянути нові закони, покликані позбавити суддів можливості безкарно брати хабарі.

Втім, віце-президент США Джозеф Байден в грудні попередив Україну, що терпіння Вашингтона вичерпується. Багато хто, у тому числі глава Danone Nutricia Ясін, не вірять в швидкі зміни: «Такі компанії, як наша, хочуть інвестувати і розвиватися в Україні, але ми просто не можемо зважитися на це за відсутності стабільної політичної і правової структури, яка дозволить нам спокійно працювати».

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG