Доступність посилання

ТОП новини
18 Грудень 2018, Київ 18:51

Тільки 10% дорослих онкохворих в Україні отримують лікування за державний кошт – Шерембей


4 лютого відзначається Міжнародний день боротьби проти раку, проголошений «Міжнародним союзом з боротьби з онкологічними захворюваннями» – Міжнародним союзом проти раку або UICC

Київ – Щорічно​ 4 лютого відзначається Міжнародний день боротьби проти раку. За даними Міністерства охорони здоров’я України, онкологічні захворювання спричиняють 15% смертності і поступаються за показниками тільки серцево-судинним недугам. За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, смертність від раку у світі буде зростати, і у 2030-му фіксуватимуть понад 13 мільйонів випадків у світі. Водночас, стверджують експерти ВООЗ, понад третину смертей від онкологічних захворювань можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя і пройти щеплення від вірусів, що можуть викликати рак.

Незабаром виповнюється рік, як Аліна (ім’я змінено – ред.) перемогла рак. Аліна – українська студентка у Німеччині. На медогляді у приватній клініці у дівчини виявили злоякісну пухлину – і вже через тиждень призначили операцію.

«Оскільки тут є обов’язкове страхування, то страховка покрила усі витрати на операцію. Єдине, що, оскільки клініки є здебільшого приватними, то за кожну ніч у лікарні ти мусиш платити 10 євро, а все інше покриває страховка, – розповідає дівчина. – Але в лікарні, звичайно, ми розуміємо, що рівень – абсолютно інший. Була смішна історія, коли я приїхала оформлюватись і кажу їм: а треба з собою щось їсти брати? А вони сміються, кажуть: знаєте, чомусь всі пацієнти з України і Польщі постійно питають про це».

Страхування відшкодувало також і частину вартості препаратів хіміотерапії, які Аліні призначили після операції, тож їй не довелося сплачувати повну вартість.

Міністерство охорони здоров’я України зареєструвало понад 134 тисячі нових випадків появи злоякісних пухлин 2014-го року. У 2013-му році, за даними Національного канцер-реєстру, в Україні зареєстрували майже 164,5 тисячі нових випадків захворювання. Порівнювати ці цифри не можна, оскільки, за словами упорядників реєстру, після анексії Криму та початку збройного конфлікту на Сході України не можна отримати інформацію із частини української території і дані є неповними.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі в 2012-му році на рак захворіли 14 мільйонів людей.

Фінансування лікування раку в Україні зберігається на рівні минулого року – Мусій

Як зазначає заступник голови парламентського комітету з питань охорони здоров’я, колишній міністр цієї галузі Олег Мусій, фінансування з бюджету державних програм допомоги дорослим та дітям, які хворіють на рак, у 2016-му зберігається на рівні попереднього року.

«Програма «Доросла онкологія» – це близько чотирьохсот мільйонів гривень на закупівлю медикаментів і обладнання, а також виділено на «Дитячу онкологію» 350 мільйонів гривень. Щодо дитячої онкології – це покриває від потреби десь близько 65%, у дорослій онкології – це покриває від потреби 60%. Потреба формується за заявками онкологічної служби, онкологічних диспансерів, лікарень тощо», – зазначає депутат.

Однак, доступ до лікування за державними програмами нині має близько 10% онкохворих дорослих, говорить голова правління фонду «Пацієнти України» Дмитро Шерембей.

Для 90% пацієнтів недоступні ліки за державний бюджет
Дмитро Шерембей

«Для 90% пацієнтів недоступні ліки за державний бюджет. Низка факторів до цього призвели. Один фактор – це недофінансування державного бюджету, інший фактор – це корумпованість процесу закупівель, яка ще більше зменшувала кількість самих медикаментів», – каже він.

У листопаді минулого року, за даними Міністерства охорони здоров’я, укладено угоду із британською організацією Crown Agents про закупівлю онкологічних та онкогематологічних препаратів, а також хіміопрепаратів, радіологічних препаратів та препаратів супроводу онкологічних хворих. За прогнозом Дмитра Шерембея, це дозволить здешевити закупівлі на 20-40%, виключивши корупційну складову, тож більше людей зможуть отримати ліки.

Прозорість забезпечила б неможливість зловживань з боку нечесних працівників охорони здоров’я, які можуть приховувати медикаменти
Олег Мусій

Проте у будь-якому випадку досягнути стовідсоткового забезпечення пацієнтів препаратами не вдається. Тож хто із хворих отримає державну допомогу, будуть вирішувати, як і зараз, у лікарнях, каже Олег Мусій.

«На рівні Міністерства охорони здоров’я була пропозиція впровадити в онлайн-режимі (реєстр – ред.), щоб на комп’ютері хворі могли бачити наявність тих чи інших медикаментів, куплених за державний кошт, у закладах охорони здоров’я. Насправді така прозорість забезпечила б неможливість зловживань з боку нечесних працівників охорони здоров’я, які можуть приховувати медикаменти. Були непоодинокі випадки, коли ці медикаменти виявлялися в аптечній мережі», – зауважує він.

Частину препаратів для онкохворих доводиться завозити нелегально – Литовченко

Із 134 тисяч вперше виявлених протягом 2014-го року випадків захворювання на рак, 959 – це діти до 17 років, за офіційними даними міністерства. Проблема із забезпеченням медикаментами онкохворих малят така сама гостра, як і дорослих, каже Ірина Литовченко, співзасновниця благодійного фонду «Таблеточки».

Зараз батьки можуть розраховувати тільки на власні сили, волонтерів і благодійників
Ірина Литовченко

«Незважаючи на виділені кошти з бюджету, про які кажуть наші чиновники, останні два роки тендери не відбуваються, медикаменти у лікарні не надходять, і за тими ж контрактами з міжнародними організаціями, які були підписані ще восени минулого року, досі жодного препарату не закуплено і не завезено в Україну. І за нашою інформацією, раніше березня це не відбудеться. Відповідно, зараз батьки можуть розраховувати тільки на власні сили, волонтерів і благодійників, на жаль», – зазначає вона.

Також, зі слів Литовченко, є потреба у дерегуляції фармацевтичного сектору: деякі препарати, потрібні онкохворим дітям, не зареєстровані в Україні, і їх доводиться ввозити нелегально. Зазвичай це дорогі препарати, вартість яких може сягати кількасот євро за ампулу і які призначаються у рідкісних випадках, пояснює активістка.

За даними ВООЗ, 30% смертей від раку зумовлені п’ятьма чинниками, пов’язаними з поведінкою і харчуванням, а саме: високим індексом маси тіла, недостатнім вживанням фруктів та овочів, відсутністю фізичної активності, курінням та зловживанням алкоголем. Окрім того, фахівці акцентують увагу на кількох захворюваннях, які можуть спричинити рак. Зокрема, це гепатит В. Щеплення від подібних інфекцій, на переконання ВООЗ, також знижує ризик утворення злоякісних пухлин.

Про боротьбу проти раку в Україні, шляхи запобігання і профілактики цього захворювання йшлося в ефірі «Ранкової Свободи». Фрагменти ефіру можна послухати нижче:

4 лютого – Міжнародний день боротьби проти раку 1
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:08:55 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
4 лютого – Міжнародний день боротьби проти раку 2
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG