Міністерство закордонних справ Швеції підтвердило висновок комісії ООН, що свобода засновника Wikileaks Джуліана Ассанжа обмежена «без достатніх підстав».
«Робоча група ООН дійшла висновку, що становище Ассанжа суперечить міжнародним зобов’язання», – заявила представник шведського зовнішньополітичного відомства.
Раніше у четвер служба BBC повідомила, що юристи ООН, розглянувши звернення Ассанжа, винесли рішення на його користь. Результати аналізу, проведеного робочою групою ООН у справах незаконного позбавлення волі, офіційно мають оголосити 5 лютого.
4 лютого Джуліан Ассанж заявив, що має намір 5 лютого здатися британської поліції. Це станеться, зазначив він, якщо робоча група ООН у справах незаконного позбавлення волі відмовиться підтримати його скаргу на незаконне переслідування.
Скаргу в ООН засновник Wikileaks Джуліан Ассанж направив у 2014 році, зазначивши, що вважає себе незаконно затриманим і через побоювання арешту не може покинути посольство Еквадору у Лондоні, де змушений переховуватися.
Про притулок у посольстві Еквадору Ассанж попросив у 2012 році, щоб уникнути екстрадиції до Швеції, яка висунула проти нього звинувачення у злочинах сексуального характеру. Свою провину він заперечує.
У серпні 2015 року прокуратура Швеції зняла з Ассанжа частину звинувачень через закінчення терміну давності. Зокрема, йому більше не інкримінують три звинувачення з чотирьох в скоєнні злочинів сексуального характеру – домаганні та примушуванні до статевого зв’язку.
Ці події, за версією слідства, відбулися в серпні 2010 року. Звинувачення на адресу Ассанжа були висунуті жителькою Стокгольма, в квартирі якої засновник Wikileaks жив п’ять років тому. Згідно із законом, такі звинувачення знімаються після закінчення п’ятирічного терміну.
Термін давності четвертого звинувачення проти Ассанжа в більш тяжкому злочині, зґвалтуванні, висунуте ще однієї жителькою Стокгольма, закінчується в серпні 2020 року.
Нині Джуліан Ассанж переховується від правосуддя на території посольства Еквадору в Лондоні.
Ассанж – громадянин Австралії – побоюється, що Швеція депортує його до США, де йому загрожує суворе покарання за публікацію секретних документів Держдепартаменту.