Доступність посилання

ТОП новини
19 Грудень 2018, Київ 01:32

Кінець ще одного потоку: «Газпрому» без України не обійтися


Володимир Путін

«Газпрому» доведеться зрозуміти, що йому простіше обійтися без Путіна, ніж без української ГТС

(Рубрика «Точка зору»)

Генеральний директорат Єврокомісії з енергетики прийшов до висновку, що будівництво «Північного потоку-2» має відповідати вимогам законодавства ЄС та нормам Третього енергопакету. Таким чином, на реалізації чергового амбітного антиукраїнського проекту Володимира Путіна можна поставити крапку.

Раніше саме через необхідність реалізувати норми Третього енергопакету Москва відмовилася від будівництва горезвісного «Південного потоку». «Турецький потік», нашвидку придуманий Володимиром Путіним під час переговорів із турецьким колегою Реджепом Таїпом Ердоганом, став жертвою путінської некомпетентності і погіршення відносин між Москвою і Анкарою. І ось зараз – загибель «Північного потоку-2».

Можуть запитати – а чому б Росії не підкоритися вимогам Третього енергопакету? Причина цього є очевидною. Нова енергетична політика ЄС має на увазі відмову від монополізації поставок. Але це саме те, від чого по цілій низці причин не може відмовитися «Газпром». І тому, що відмова від монополізації може позначитися на особистих прибутках фактичних господарів компанії – Путіна та його соратників. І тому, що газ для Росії – це зброя, засіб впливу, а не просто товар. А який вплив без монополії?

Ще одним важливим чинником, що визначив бажання побудувати «Північний потік-2», була спроба виконати доручення Путіна щодо відмови від транзиту через Україну. Але дотримання норм європейського законодавства зводить цю спробу нанівець.

Офіційної російської реакції на рішення Брюсселя поки що немає. Але раніше офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов запевняв, що «Північний потік-2» не підпаде під дію Третього енергопакету. Зі схожою оцінкою виступав і постійний представник Росії при ЄС Володимир Чижов, який закликав не порівнювати «Південний потік» і «Північний потік-2».

Але росіяни прорахувалися. У Єврокомісії впевнені, що оскільки на морську частину газопроводу поширюється територіальна юрисдикція Фінляндії, Швеції, Данії та Німеччини, енергетичні закони ЄС мають бути застосовані до учасників проекту. А значить, вимоги про розподіл прав власності, регулювання тарифів і доступ третіх сторін повинні бути виконані.

Схоже, що «Газпрому» доведеться зрозуміти, що йому простіше обійтися без Путіна, ніж без української ГТС.

Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG