Доступність посилання

ТОП новини

Солодкі гектари для «Рошен» (розслідування)


Компанія «Рошен» без аукціону отримала 7,5 гектара землі в Борисполі

Президент Петро Порошенко, 8-й у списку найбагатших українців, всіляко заперечує, що його керівна в країні посада якимось чином сприяє покращенню фінансових показників його могутньої бізнес-імперії.

Журналісти проекту «Схеми» тим часом продовжують стежити, на яких умовах президентська корпорація співпрацює з органами місцевого самоврядування. Як-от у питанні виділення землі під черговий завод чи фабрику.

З’ясувалося, що 7,5 гектара товариство з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» отримало на позаконкурсних умовах – без конкурентів і земельного аукціону.

Це територія площею близько 20 гектарів на околиці Борисполя, що під Києвом. У перспективі корпорація «Рошен» планує звести тут бісквітний комплекс та млин із виробництва борошна. Утім, товариство з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» отримало землі не на конкурентних умовах, а через схему, яку важко назвати прозорою.

Так виглядає територія на околицях Борисполя, де заплановано будівництво бісквітного комплексу «Рошен» з висоти
Так виглядає територія на околицях Борисполя, де заплановано будівництво бісквітного комплексу «Рошен» з висоти

«Схеми» звернулися до фахівця, аби він розповів, якою б мала бути процедура відповідно до закону. «Є норма в Земельному кодексі, яка каже, що право оренди на землю може віддавати лише через аукціон», – зазначає юрист Богдан Боровик.

За словами юриста, мало бути так. «Рошен» мав звернутися до міськради з проханням знайти ділянку. Міськрада мала б перевірити наявність вільних територій і організовувати земельний аукціон. В аукціоні мали б взяти участь компанії, які, крім «Рошену», хочуть отримати землю в оренду. І тоді серед цих пропозицій обирали б найвигіднішу для міста.

Юрист Богдан Боровик: «Є норма в Земельному кодексі, яка каже, що право оренди на землю може віддавати лише через аукціон»
Юрист Богдан Боровик: «Є норма в Земельному кодексі, яка каже, що право оренди на землю може віддавати лише через аукціон»

«І це стосується і права власності на землю, і права оренди на земельну ділянку, і коли приходить приватизація – це також має бути аукціон. Це такий базовий принцип», – пояснює Богдан Боровик.

Натомість Бориспільська міськрада і «Бісквітний комплекс «Рошен» пішли іншим шляхом.

Після звернення структурного підрозділу «Рошен» – «Бісквітний комплекс «Рошен» – 6 липня 2015 року до Бориспільської міськради аукціон не проводився. Восьмого вересня міська влада надала кілька ділянок в оренду комунальному підприємству «Виробниче управління комунального господарства», скориставшись нормою, що для надання ділянок комунальникам аукціон не потрібний. Уже тоді «Схеми» передбачали, що «Рошен» візьме цю землю в суборенду в обхід земельного аукціону.

Днями журналісти програми отримали документ, який підтвердив, що саме так і сталося. Між комунальним підприємством і ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен» було підписано договір суборенди ділянки площею 7,5 гектара. Таким чином, 7,5 гектара з необхідних 20 корпорація «Рошен» уже отримала на позаконкурсних умовах.

Договір суборенди земельної ділянки між КП «ВУКГ» та ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен»
Договір суборенди земельної ділянки між КП «ВУКГ» та ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен»

«Схеми» запитали у мера Борисполя, чому не було дотримано базового принципу надання комунальної землі в оренду і чому не було проведено аукціон. Той відповів, що аукціон – це довго, а відтак – цитата – «подібно смерті».

«Я кинув свою відпустку, прийшов на роботу, запросили їх і кажемо: «Які у вас умови є?». Вони говорять: «Нам треба терміново знайти земельну ділянку у вигляді 20 гектарів». І тому проводити аукціон – це треба положення, це є регуляторний акт, це, мінімум, ми б втратили три місяці. Три місяці це було би смертєподобно», – заявив міський голова Борисполя Анатолій Федорчук.

У свою чергу, керівник компанії «Бісквітний комплекс «Рошен» заявив, що просто погодився на умови, запропоновані керівництвом Борисполя. І ці умови – законні.

Директор ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен» Констянтин Півень: «Це абсолютно законна схема»
Директор ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен» Констянтин Півень: «Це абсолютно законна схема»

«Один із запропонованих варіантів був місто Бориспіль і за такою схемою. Тому що вона не є протизаконною, це раз. Це абсолютно законна схема. По-друге, вона була підтримана депутатами міста Бориспіль», – говорить директор ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен» Костянтин Півень.

«Вони можуть стверджувати, що формально вони дотрималися якихось вимог. Але це не зовсім правда. Бо насправді ми розуміємо, що вони уклали формально дві угоди – оренду, а потім суборенду, але вони насправді хотіли укласти з самого початку оренду», – каже юрист Богдан Боровик.

Більше того, за словами юриста, структурний підрозділ «Рошену» після зведення бісквітного комплексу матиме перевагу, якщо вирішить зрештою взагалі отримати цю землю у свою власність.

«Тобто знову-таки, земельна ділянка – вона буде приватизуватися, тобто переходити з державної власності в приватну власність не через аукціон, а напряму, оскільки у власника нерухомості – корпорації «Рошен» – буде переважне право на купівлю цієї ділянки», – уточнює юрист.

Директор «Бісквітного комплексу «Рошен» дотримався обіцянки перереєструвати фірму у Борисполі, аби податки залишалися в Борисполі, а не в Києві. Однак є кілька тез, які дещо суперечать його словам, оголошеним у вересні минулого року.

У 2015 році Костянтин Півень обіцяв, що працювати на фабриці будуть мешканці Борисполя.

А вже 25 січня 2016 року він заявив про конкурсний відбір на посади з-поміж претендентів із різних міст: «На кожне робоче місце буде проводиться конкурс, на конкурсній основі будуть вибиратися люди. Якщо претенденти будуть рівнозначними суперниками, мені вигідніше буде наймати бориспільську людину».

Окрім того, у вересні 2015 року йшлося про 130 мільйонів пайового внеску компанії в бюджет міста. «Ми готові інвестувати в інфраструктуру стільки грошей, скільки буде потрібно, в розумних межах», – говорив директор «Бісквітного комплексу «Рошен» Костянтин Півень.

Тепер же йдеться всього про 30 мільйонів. Причому мер міста стверджує, що цифра 130 мільйонів взята зі стелі.

Міський голова Борисполя Анатолій Федорчук: «130 мільйонів – це все нагла брехня»
Міський голова Борисполя Анатолій Федорчук: «130 мільйонів – це все нагла брехня»

«Значить, я вам розказую. Ніяких 130 мільйонів – це все нагла брехня, яку сьогодні озвучують, я не знаю звідки взагалі ця цифра взялась. Якщо ми говоримо про 10 відсотків, то якщо взяти кошторисну вартість, а її ще немає, це орієнтовна. То є від одного відсотка до десяти», – відповідає мер Борисполя Анатолій Федорченко.

Натомість в інтерв’ю виданню «Ліга.нет» гендиректор «Рошену» сам стверджує, що місту потрібно віддати 130 мільйонів, але компанія налаштована торгуватися: «Зараз будемо торгуватися з депутатами – мова про 10 % від вартості кошторису в бюджет міста. Вартість проекту – 1,3 мільярда гривень. Тобто потрібно віддати 130 мільйонів гривень. Але я цього робити не буду, в документах написано «до 10%». Я пропоную їм 30 мільйонів гривень. Не влаштовує – будемо розглядати інші варіанти».

Наразі будівництво бісквітного комплексу – на етапі проектування. Уже відбулися громадські слухання. Депутати міськради ухвалили рішення про надання дозволу «Рошен» на розробку детального плану території, де заплановано зводити фабрику. Договір оренди землі в обхід земельного аукціону з компанією президента підписано.

 • Зображення 16x9

  Максим Савчук

  Журналіст-розслідувач телевізійної програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проєкт Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»). Ментор проєкту «Схеми в регіонах» (спільний проєкт програми «Схеми: корупція в деталях» та Інституту розвитку регіональної преси).

  Народився у селищі Баришівка на Київщині. Здобув освіту інженера в Національному транспортному університеті та філолога в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова. Працював у бюро журналістських розслідувань «Свідомо», у газеті «Україна молода», у програмі журналістських розслідувань «Знак оклику» на телеканалі ТВі.

  У 2015 році розслідування «Questions Raised Over Poroshenko’s Role In Valuable Kyiv Land Deal» («Таємниці землі президента Порошенка») потрапило до шорт-листу міжнародного конкурсу асоціації мовників AIB.

  Переможець конкурсу журналістських розслідувань ім. В. Сергієнка (2019 рік) із матеріалом «Зелена родина ру» (про кінобізнес Володимира Зеленського у Росії).

  У 2020 році здобув друге місце на конкурсі журналістських історій DataUp із матеріалом «Американська мрія Віктора Медведчука» (співавтори - Любомира Ремажевська та Олександр Чорновалов).

Дивитись коментарі (26)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG