Доступність посилання

ТОП новини

Відновлення бойових дій на Донбасі дуже невигідне Росії – Квін-Джадж


Cтарший радник Міжнародної кризової групи з питань України та Росії Пол Квін-Джадж (Paul Quinn-Judge)

Найімовірніше – замороження конфлікту на Донбасі, але Захід має послідовно тиснути на Кремль і готуватись до будь-якого сценарію – експерт

Брюссель – Найімовірнішим сценарієм розвитку подій на Донбасі нині, рівно рік після укладення так званих Мінських угод, є його замороження. Водночас, на Заході втрачають довіру до керівництва України й не вірять списуванню на стан війни повільного реформування України. Так вважає автор звіту про ситуацію в зоні конфлікту, старший радник Міжнародної кризової групи з питань України та Росії Пол Квін-Джадж (Paul Quinn-Judge). В інтерв’ю Радіо Свобода експерт поділився думками щодо можливих сценаріїв для Донбасу і того, як держави Заходу надалі мають бути налаштовані щодо Москви та Києва.

Минув рівно рік від часу укладення так званих Мінських угод для деескалації конфлікту на Донбасі. Базуючись на Ваших аналізах, відображених в останньому звіті «Росія та сепаратисти на Сході України», що змінилося за цей період?

Все рухається в бік замороженого конфлікту. Що ж до «ДНР»-«ЛНР», то російська військова та економічна допомога триває

– Поки що, на жаль, дуже мало чого змінилося, і все, як на мене, рухається в бік замороженого конфлікту. На сході, завдяки режиму припинення вогню (спостерігається) відносний спокій. Те, що є помітне скорочення втрат серед цивільного населення, є найкращою новиною за останній час. Що ж до ситуації в так званих «ДНР»-«ЛНР», то там російська військова та економічна допомога триває. Це також навіює думку, що слід очікувати замороження конфлікту.

– Тобто, Ви схильні до не надто оптимістичного сценарію майбутнього розвитку подій на Донбасі?

– Так, я гадаю, що він поки що буде хоч і не катастрофічний, але щось середнє. Навіть швидше очікую більш похмурого сценарію, ніж оптимістичного.

– Що саме наводить на таку думку Вас та експертів Міжнародної кризової групи?

Росія, хоч і «скаржиться», що ситуація розвивається таким чином, але їй вона буде досить вигідною: це вкине Україну в дуже складне становище

– Насправді, (ознаки надходять) звідусіль. Заморожений конфлікт обговорюють у Києві, зокрема, у Верховній Раді. Росія, хоч і «скаржиться», що ситуація розвивається таким чином, але, думаю, їй вона буде досить вигідною: це вкине Україну в дуже складне становище. Водночас, я не бачу жодних передумов для відновлення збройного конфлікту.

– На тлі новин із Мюнхена щодо домовленості про припинення боїв у Сирії, чи не може Кремль використати цей період для своєї активізації на Донбасі?

Відновлення бойових дій в Україні було б дуже невигідним для Росії, бо реакція Заходу на це буде дуже негативною
Путін – людина, схильна до частих змін планів. Але саме замороження конфлікту є найімовірнішим варіантом

– Ні, не обов’язково. Справа в тім, що, гадаю, відновлення бойових дій в Україні було б дуже невигідним для Росії, бо реакція Заходу на це буде дуже негативною. Це стане гарантією того, що санкції будуть продовжені дуже надовго, а росіяни в цьому не зацікавлені.

Не забуваймо, що Мінські угоди дуже вигідні для Москви, адже вимагають поправок до Конституції України, зокрема щодо особливого статусу для сепаратистів. Ці угоди якоюсь мірою рік тому були продиктовані Москвою, в аналітичних колах Росії визнали, що вони – перемога Путіна. Тому він зацікавлений зберегти там нинішній status-quo. Водночас, не слід залишати поза увагою те, що Путін – людина, схильна до частих змін планів. Тож можливим є все, але саме замороження конфлікту є найімовірнішим варіантом.

– Натомість, з Києва лунають переконання, що на Донбасі замороження конфлікту, принаймні в тому вигляді, як ми це бачимо на Придністров’ї чи на кордонах Грузії, не буде…

– Насправді, я не думаю, що існують якість типові заморожені конфлікти. У цьому випадку, гадаю, ми побачимо ситуацію, де так звані «ДНР»-«ЛНР» будуть повністю усунуті від України. Не знаю, наскільки це буде типовим замороженим конфліктом, однак, переконаний, що для населення по обидва боки лінії зіткнення це буде дуже неприємним явищем.

– У звіті Ви звертаєте увагу на те, що Київ трактує ситуацію «ні війни, ні миру» як перепону для реформування. Чи є підстави так вважати і чи вірите Ви такого роду виправданням для бездіяльності української влади?

Захід наразі дуже занепокоєний повільними темпами реформ і тим, що це часто списують на воєнну ситуацію в державі

– Я думаю, що, на жаль, цей аргумент з боку Києва не є переконливим. Захід наразі дуже занепокоєний повільними темпами реформ і тим, що це часто списують на воєнну ситуацію в державі. Найголовніше те, що терпіння Заходу помітно зменшується, так само, як і довіра до керівництва у Києві.

– Цими днями в кулуарах Мюнхенської безпекової конференції мають провести консультації у так званому «нормандському форматі» щодо долі «Мінська». Що б Ви порадили перед цим представникам Парижа та Берліна?

– Франції, Німеччині – тим, кого Путін називає своїми західними партнерами, – я б сказав: санкції повинні залишатися в силі аж до повної реалізації «Мінська». Водночас, Києву вони дуже популярно мали б пояснити, що підтримка й терпіння Заходу не безкінечні. Що вони повільно, але впевнено зменшуються. Росії ж треба заявити: якщо ви дійсно домагаєтеся вирішення конфлікту, то покажіть це бажання на конкретних прикладах. Але відомо, що на Заході в це мало хто вірить. Загалом, західні держави – Франція, Німеччина, США та інші – повинні завжди бути готові до будь-яких сценаріїв цього конфлікту, при тому, що найімовірнішим залишається саме заморожений конфлікт.

Дивитись коментарі (5)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG