Доступність посилання

ТОП новини

Чому дострокові вибори ні до чого не призведуть


Політична карикатура Максима Савчука

Будь-які перевибори в нинішній реальності призведуть не до оновлення парламенту. Вони призведуть лише до перерозподілу місць серед чинних гравців

(Рубрика «Точка зору»)

Знаєте, в чому головна проблема України? У тому, що люди щоразу готові лікувати наслідки, не звертаючи уваги на причини. Я думаю про це щоразу, коли чую про необхідність дострокових виборів Верховної Ради.

А чую я про них регулярно. Причому від найрізноманітніших людей – тих, хто в інших ситуаціях погребує потиснути один одному руку. Але ідея перевиборів заволоділа їхніми умами – кожен у ній бачить панацею. Хтось – для свого власного майбутнього. Хтось – для колективного. Але головний рефрен один і той же: нинішній парламент недієздатний, потрібне оновлення.

І саме ця теза змушує сміятися вголос.

Хлопці, ви, напевно, забули, але Верховна Рада так і не змінила виборче законодавство. У нас немає жодних відкритих списків, про які так багато говорили два роки тому. У нас все та сама стара система з «мажоритарниками», на якій ніде ставити клеймо. Знаєте, що це означає?

Що в разі дострокових виборів жодної ротації депутатів не відбудеться. Піде «Народний фронт», але посилиться «Опозиційний блок». Той самий, однопартійці якого носять у Криму партквитки «Єдиної Росії». Посилиться «Батьківщина», лідер якої підписувала «ублюдочний» газовий контракт з Москвою в 2009 році. Спливе «Свобода», яка так і не зуміла за два роки вигадати нічого кращого, ніж кидати гранати в гвардію. Можливо, там з'явиться партія Міхеїла Саакашвілі, але це нічого не змінить. Ніякої «Ліги справедливості» або «Месників» з депутатськими корочками в парламенті не буде. Зате буде атракціон небаченого популізму і припинення фінансової допомоги від Заходу.

А в тому, що популізм буде – можете не сумніватися. Це доводить будь-який електоральний цикл: нам пообіцяють що завгодно, окрім тих самих горезвісних черчиллівських «крові, поту і сліз». Вам розкажуть про контрактну армію, швидкий наступ на Москву, пообіцяють зростання зарплат і долар за вісім гривень. Проблема в тому, що очікування «кращого життя» наштовхуватиметься на реальність. Ту саму, в якій долар коштуватиме сорок гривень. Ту саму, в якій західні партнери перестануть виділяти Україні будь-яку фінансову допомогу. Зрештою, який сенс виділяти гроші країні під час виборів, коли немає розуміння, хто нестиме за них відповідальність?

Ви хочете оновлення еліт? А звідки вони візьмуться? За списками яких партій вони зайдуть у Раду? Нинішні виборчі правила вибудувані під наявну систему – якщо ви хочете нових облич, спершу треба домогтися нового виборчого закону. Навіть якщо припустити, що ККД нинішнього парламенту близько 15%, то хто вам сказав, що ККД наступного буде хоч трохи вищим?

Будь-які перевибори в нинішній реальності призведуть не до оновлення парламенту. Вони призведуть лише до перерозподілу місць серед чинних гравців. При цьому парламент буде паралізований на кілька місяців, МВФ припинить фінансування, криза посилюватиметься, населення убожітиме, а якість управління – знижуватиметься. Це так само очевидно, як таблиця множення. Вам можуть розповідати інше, але шулери існуватимуть завжди і всюди.

І у всій цій ситуації є лише один вихід. Я пам'ятаю, як під час ухвалення антидискримінаційної поправки – тієї самої, що мала дати українцям шанс їздити в ЄС без віз, – під Радою стояла дівчина з плакатиком. На ньому було тільки два слова. «Працюй, курво». Власне, це єдине, що варто говорити нинішньому українському парламенту. Тому що країні потрібна приватизація. Зміна правил гри. Скорочення корупційних віконець. Зміна виборчого законодавства. І методи тиску на чинний парламент є. Зрештою, ці хлопці ще мають пам'ятати, як звучить обурена вулиця.

І ще. Якщо вам не подобається ваша дружина, ви, звичайно, можете її прогнати. Але Софі Лорен від цього у вашому ліжку не опиниться.

Павло Казарін – оглядач «Крим.Реалії»

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»

Дивитись коментарі (3)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG