Доступність посилання

ТОП новини

На кризу влади суспільство може відповісти вуличною активністю – політолог


Пікет під Верховною Радою за відставку уряду, 16 лютого 2016 року

Представники коаліції не демонструють готовності працювати на інших принципах, ніж досі – Єрмолаєв

Київ – Після того, як парламент визнав роботу уряду незадовільною, але не відправив його у відставку, політична криза не лише не подолана, а й поглибилася, заявляє спікер Володимир Гройсман. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк закликає до переформатування коаліції та змін до коаліційної угоди. Він також пропонує політичним партнерам доукомплектувати чинний уряд. Між тим, політолог Андрій Єрмолаєв вважає, що політична криза в Україні переростає в кризу влади, яка може мати дуже негативні наслідки. На його думку, оптимальним виходом із такої ситуації мали би стати дострокові парламентські вибори.

На кризу влади суспільство може відповісти вуличною активністю – політолог
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

– Які подальші перспективи розвитку політичної ситуації?

Андрій Єрмолаєв
Андрій Єрмолаєв

– Зараз можна говорити не лише про політичну кризу, а про кризу влади. В чому різниця? В рамках політичної кризи спрацьовують механізми взаємодії. Зараз же стає очевидним, що стосунки парламенту з урядом і президента з урядом можуть бути загнані в глухий кут, коли не спрацьовують взаємні рішення.

Стосунки парламенту з урядом і президента з урядом можуть бути загнані в глухий кут, коли не спрацьовують взаємні рішення

Очевидним є і те, що ми маємо унікальну ситуацію, коли уряд має легітимну недоторканість, але втратив політичну і соціальну легітимність. Політичну – бо він не може спиратися на коаліцію, а це коаліційний уряд, яка фактично зруйнована. Уряд втратив і соціальну легітимність – підтримку і довіру більшості громадян. Це – криза влади.

– Якими наслідками така криза загрожує?

З наростанням соціальних проблем суспільство може знову зайняти активну вуличну позицію

– Ризик перший: подальший розрив між суспільством і суспільними на строями та владою в цілому. І це означає, що з наростанням соціальних проблем суспільство може знову зайняти активну вуличну позицію. Грубо кажучи, створенні додаткові передумови для збурення суспільства проти влади в цілому. Хто цим буде розпоряджатися – покаже час. Але така загроза є.

Криза влади дає супротивникам і ворогам можливості для зриву переговорного процесу і посилення сепаратистських тенденцій

Другий момент: це все відбувається в умовах, коли країна переживає війну на Сході. І, фактично, криза влади дає супротивникам і ворогам можливості для зриву переговорного процесу і посилення сепаратистських тенденцій.

Криза влади, яка загрожує неефективними чи несвоєчасними рішеннями, може посилити саме економічну складову проблем

Третій момент: ми маємо враховувати ще й те, що наступні місяці будуть складні в соціально-економічному вимірі. І криза влади, яка загрожує неефективними чи несвоєчасними рішеннями, може посилити саме економічну складову проблем. Тобто, криза влади підштовхує країну до нових катастрофічних подій у різних сферах.

Вважаю, що за цих умов вибори є єдиним виходом. Інша справа, яким чином наші політики вийдуть на узгодження плану по виборам: під тиском кризи, під тиском вулиці – що ми вже переживали – чи це буде результатом розумного компромісу політичних еліт.

– Чи можливе переформатування коаліції, до якого закликає прем’єр Арсеній Яценюк?

Потрібні не просто компроміси Сидорова з Петровим, а напрацювання нової коаліційної угоди – іншої з точки зору завдань та інструментів

– Ми настільки звикли розглядати політику як інтригу Сидорова з Петровим, що забули про головне: політика це насамперед організація процесу, в якому є позиція: ідеологічна, економічна. А що ми почули, якщо уважно переслухати виступи представників фракцій коаліції? Фактично, в більшості випадків було розкритиковано не уряд, а ту коаліційну угоду, яку вони підписали в 2014 році. Бо ця програма була орієнтована на ліберальну політику. А критикували уряд якраз за те, що потрібна більш активна державна політика: підтримки виробника, державних програм і так далі. Але це інша платформа – ближча до соціал-демократизму!

Тому потрібні не просто компроміси Сидорова з Петровим, а напрацювання нової коаліційної угоди – іншої з точки зору завдань та інструментів. На жаль, я не чув жодної розумної пропозиції: а якою має бути інша політика. І думаю, що дуже низька готовність нинішніх коаліціантів до такої розмови про іншу угоду й іншу програму.

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Дивитись коментарі (2)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG