Доступність посилання

ТОП новини

Чи подолають у владі політичну кризу?


«Треба нести політичну відповідальність. Так, як це зробив Яценюк – взяв на себе відповідальність за непопулярні кроки, які ніхто не робив 20 років» – Сюмар

Гості передачі «Ваша Свобода»: народні депутати Вікторія Сюмар («Народний фронт»); Ірина Подоляк («Самопоміч»)

Віталій Портников: Перед початком нашої розмови я пропоную подивитися та послухати, як сьогодні народні депутати коментували політичну кризу та пропонували шляхи її вирішення.

Ваша Свобода
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:20:00 0:00


Юлія Тимошенко: Перша спроба була грубо провалена кланами. Це якраз висловлення уряду недовіри.

Друга можливість позбавитися цієї кланової змоги – це скористатися статтею 85 Конституції України, пункт 12, де парламент може звільнити з роботи прем’єр-міністра.

Третя можливість – це зробити так, щоб всі демократичні, чесні, порядні, моральні депутати вийшли з цієї кланової коаліції і насправді написали про це заяву. І в цей час треба починати створювати нову коаліцію, вносити нову кандидатуру прем’єр-міністра, і потім вносити на голосування під прем’єр-міністра кандидатури міністрів. Ми вважаємо, що цей третій шлях реалістичний.

Олег Ляшко: Ми готові брати участь у формуванні нової коаліції, у новій програмі дій, у формуванні нового уряду, який здатен вивести країну з прірви! Ми готові брати на себе відповідальність за долю країни! Ось моя рука всім, хто дбає про країну!

– Пані Подоляк, є вже рішення фракції «Самопоміч». Виникає питання, який шлях подолання політичної кризи? Як країні запобігти можливим проблемам, які виникають сьогодні? Як знайти порозуміння між демократичними силами у чинному парламенті?

Більше не несемо відповідальність за цей уряд. Будемо працювати в опозиції
Ірина Подоляк

Ірина Подоляк: Ви вже, очевидно, знаєте і повідомляли радіослухачів і телеглядачів про те, що у Києві відбулося засідання проводу нашої політичної партії «Об’єднання «Самопоміч», потім відразу відбулося засідання фракції, де було одноголосно підтримане наше рішення після того, як ми порадилися з нашими осередками, з представниками, до речі, всі мобілізувалися, приїхали до Києва, про те, що ми припиняємо нашу участь у коаліції.

Це означає, що ми її припиняємо, ми більше не є членами цієї коаліції, ми не несемо відповідальність за цей уряд. Але це у жодному разі не означає, що ми не продовжуємо працювати. Тобто ми будемо працювати, працювати в опозиції, напрацьовувати альтернативні законопроекти, вносити поправки.

Зрештою, ми цим і займалися весь цей час, поки ми були у парламенті. Ми намагалися вносити поправки, деякі з них приймалися з боями, з великими суперечкам, з нехіттю, деякі відхилялися. Ми плануємо продовжувати цю роботу.

Окрім цього, ми плануємо і запрошуємо наших колег з фракції БПП, «Народного фронту», з інших фракцій, окрім, звичайно, «Опоблоку» і «Відродження», всіх цих уламків регіоналівських, приєднуватися до нас чи бути разом з нами на новій платформі, яка запропонує українцям альтернативну політику, політику чесну, послідовну. І так ми маємо працювати.

– Пане Сюмар, це означає, що коаліції немає. І що буде в цій ситуації робити «Народний фронт»?

Вікторія Сюмар
Вікторія Сюмар

Вікторія Сюмар: Щоб пропонувати альтернативну політику, треба брати на себе відповідальність. Тоді ти пропонуєш політику.

Коаліція є, Радикальна партія юридично не відкликала підписів з-під коаліційної угоди. Ляшко заявив про готовність повернутися
Вікторія Сюмар

Коаліція є, тому що, наскільки мені відомо, Радикальна партія юридично не відкликала своїх підписів з-під коаліційної угоди. Олег Ляшко заявив сьогодні про готовність повернутися. І це означає, що є три фракції, разом сумарна кількість депутатів яких має 226 голосів. І фактично це означає, що коаліція все ж таки існує.

– Формально.

Парламентська криза. Вихід двох невеликих фракцій призведе до різкого пониження якості роботи парламенту
Вікторія Сюмар

Вікторія Сюмар: Формально, звісно. Хоча це однозначно парламентська криза. І вихід двох невеликих фракцій тим не менше призведе до різкого пониження якості роботи парламенту. Це треба розуміти.

І мені справді хочеться розуміти, як колеги бачать можливість перезапуску роботи парламенту? Чи це перевибори? Чи вони готові зараз до цього кроку? І чи вважають вони, що це призведе до перезавантаження і до покращення якості роботи українського парламенту? Чи це якісь інші можливості, які вони вбачають?

– Подивімося наразі ж, як люди в Києві реагують на можливий розвиток подій.

Респондентка (переклад): За два роки вже можна було показати результати роботи. Мені видається, що треба міняти або бодай частково уряд. Я проти перевиборів, просто за зміну уряду.

Респондент (переклад): Нормальний, ну досвід у нього. А зараз нового поставлять – знову буде якийсь розбрат. А вони вже більш досвідчені, знають свою роботу.

Респондентка (переклад): Просто з нього треба питати більш серйозніше і суворіше за всі його дії, за все, що він робить. Він має звітувати перед народом.

Не завжди віриться в те, що вибори будуть справедливими, що не підроблятимуть, що знову не «виберуть» злодіїв.

Респондент: Я рахую, що треба. Дочасні вибори до Верховної Ради треба провести.

Респондент: Ми в АТО знаходимося, а вони ходять та розказують, що забезпечили усім. Я за дострокові парламентські вибори включно з президентськими виборами. Мінські переговори нічого не дали.

Респондентка: Якщо є достойна заміна, то треба відставити увесь уряд, я вважаю так. Обіцяли одне – зубожіння людей йде. Я одна з таких. Я – пенсіонерка. І я про це можу сказати. Дійсно, зараз піти на ринок з 100 гривнями неможливо.

– Ви бачили, що це різні погляди.

Але пані Подоляк може відповісти на Ваше питання. Вірніше, що вона вважає за більш прийнятне: знаходження якогось нового модуля роботи чи дострокові вибори?

Не хочемо позачергових виборів. Але готові до них
Ірина Подоляк

Ірина Подоляк: Кожна серйозна політична сила і кожна серйозна партія починає готуватися до виборів після того, коли оголошені результати попередніх виборів. Тому вибори – це нормальний процес відповідно, це нормальний процес зміни політичних еліт. Це не означає, що ми хочемо цих позачергових виборів. Зовсім ні. Але ми готові до них. І якщо на це буде воля народу.

Уряд керований олігархами, рік займався тільки перерозподілом контролю над фінансовими потоками, злочин для України, залишати цей уряд
Ірина Подоляк

З іншого боку, ще раз хочу сказати, що з цим урядом, який керований олігархами, який останній період часу, а сказати правду, рік займався тільки перерозподілом контролю над фінансовими потоками, то це злочин для України, залишати цей уряд. Крім того, це дійсно хороша метафора...

Вікторія Сюмар: Насправді хороша теза. Ми з пані Іриною справді завжди досить вдало співпрацювали, мені здається, і знаходили спільну мову.

Проти, щоб кидати країну в період турбулентності або в монополію однієї політичної сили
Вікторія Сюмар

Ви знаєте, я сказала би так. Якби сьогодні Андрій Садовий вийшов і сказав: я готовий очолити уряд, моя фракція готова його сформувати, то ми мали би сідати і розглядати це. Тому що це означає заявку, що ми готові брати на себе відповідальність.

Ми проти того, щоб кидати країну знову ж таки в період турбулентності або в монополію однієї політичної сили. Тому я сподіваюся, що, можливо, дискусія буде предметною з фракціями, які готові запропонувати і свої кандидатури безпосередньо, і свою відповідальність.

– Маємо запитання додзвонювача.

Відставка неминуча й кримінальна справа з усією конфіскацією майна. Який сором! На крові такі речі робите!
додзвонювачка

Додзвонювачка: Це Львів турбує.

Я вважаю, що відставка неминуча. Але не тільки відставка Кабміну на чолі з Яценюком, а й кримінальна справа і через електричне крісло з усією конфіскацією майна. Це є перше.

Друге. Без заміни президента нічого не вийде. І, пані Сюмар, сором (який сором!) на крові ви такі речі робите! У мене слів немає…

– Будь ласка. Бачите, що є й радикальні погляди.

Вікторія Сюмар: Ну, радикальні погляди… Очевидно, я хотіла би почути, чесно кажучи, які речі ми робимо. Ми дійсно намагаємося робити те, що сьогодні потрібно країні. І голосувати, і працювати. І те, що економічна ситуація така складна, важко це пояснювати тим, що війна, що втрата ринків російських. Люди не хочуть чути пояснень. Люди хочуть грошей і краще жити.

– Люди хочуть краще жити. Це нормально для людей.

Вікторія Сюмар: Звичайно.

Тому я кажу про те, що якщо хтось готовий сказати, що я зможу гарантувати, що я зможу вивести країну з економічної кризи, і розкаже, в який спосіб, я думаю, що ми будемо досить серйозно визначатися, щоб підтримати цю людину. Інша справа, що я цього не чую.

– Тут є проблема в тому, що Ви говорите про відповідальність фракцій, а я особисто чую практично від усіх фракцій парламенту те, що потрібно створити технократичний уряд. А технократичний уряд – це завжди дорога до безвідповідальності фракцій. Тому, мені здається, ці побажання марні.

Не спрацює технократичний уряд. Проблема у взаємодії президента, парламенту і уряду
Вікторія Сюмар

Вікторія Сюмар: Це не спрацює, технократичний уряд. Тому що сьогодні проблема у взаємодії президента, парламенту і уряду. І тут треба нести політичну відповідальність. Так як це, зрештою, зробив Арсеній Яценюк. Що і хто не говорив би, але він все-таки взяв на себе відповідальність за ті непопулярні кроки, які відбулися в країні, які ніхто не робив останніх 20 років.

– Запитання ще одного додзвонювача.

Додзвонювач: Вас вітає корінний киянин. Яценюк зможе піти… Тільки дочасні вибори. Яценюк перед виборами обіцяв вищі зарплати і пенсії, а зараз каже, що міністр Порошенка, а не мій!

– Я як журналіст, чесно кажучи, не пам’ятаю, щоб говорили про…

Вікторія Сюмар: Він говорив про вчасну виплату пенсій і зарплат. Але зрозуміло, що проблема не у вчасно виплат, бо вчасність виплат відбувається, а проблема у розмірі.

– У розмірі, те, що за ці пенсії можна купити.

Вікторія Сюмар: Так. І, звісно, проблема у курсі валют, оскільки та кількість гривень, коли це було до Революції гідності, і зараз, вона достатньо різна, і що можна купити. Звісно, купівельна спроможність серйозно впала. І в цьому проблема.

Інша справа, знову ж таки, якщо у країні війна і сюди не приходять інвестиції, і немає цього валютного ресурсу, то треба розуміти, за рахунок чого його можна нарощувати, де ці кошти і де ці ресурси сьогодні брати. Тому що дуже просте пояснення, що «всі крадуть». Правда, ще ніхто нікого не піймав за руку і не доказав де. І тому це дуже проста схема, в яку хочеться повірити.

Але вона точно не додасть людям гроші у їхні кишені, як би це не було. Тому що потрібні інвестиційні проекти, потрібне розуміння, де будуть створюватися робочі місця і за рахунок чого? І відповіді довкола цього треба взагалі дискутувати, а не хороші, погані. Бо це така, знаєте, вічна надія. Ми постійно покладаємо в одне і те ж саме коло, коли ми говоримо, що от ми переоберемо і прийдуть нарешті кращі. Чомусь цього не відбувається.

– Запитання ще одного дозвонювача.

Додзвонювач: На жаль, після Революції гідності у нас якось так спрацювала така примітивна технологія про «безальтернативних президентів», «найкращих прем’єрів» «всіх часів і народів». Принаймні, з часу незалежності. «Хто проти нас, той «рука Москви». І воно, звичайно, не спрацювало.

Щодо уряду, то, мені здається, є там кілька добрих міністрів, добрих виконавців, але… дуже слабенький, треба з цього починати.

Ну, і щодо виборів. Кажуть, що зараз проведемо вибори, «Опоблок» займе багато місць, чи 15%, чи 20%. Але якщо з таким керівництвом ми побудемо ще півроку або й більше, то цей «Опоблок» вже займе не 20%, а цілих 30%. І мало що не Януковича вернуть нам. Так що, я думаю, перевибори нічого страшного не дають.

І за цією колотнечею з урядом, з «недовірами» не забули, що зараз лютий і вбивства на Майдані, щоб це не була якась така технологія, щоб відволікти нас від тих злочинів проти людяності на Майдані, що були.

Вікторія Сюмар: Так. Це питання, що нібито простіші речі, ніж економіка, справедливість, її треба було би забезпечити за цей час, але ми бачимо і роботу прокуратури, ми бачимо і роботу суду і фактично відсутність судової реформи. І тут це, звичайно, справедливі докори людей, тому що ні парламент, ні президент за цей час не спромоглися забезпечити такі адекватні реформи.

– В принципі можна вважати, що парламент у тому стані, в якому він зараз знаходиться, може ухвалювати якісь закони? Тому що можна говорити, що коаліція там є, більшості немає, можна формувати нову коаліцію. Але, я вибачаюся, навіть коли існувала ця коаліція чи існує, то більшість законів, які пропонувалися урядом, не знаходили підтримки у коаліційних фракцій, а голосувалися за рахунок якогось знаходження голосів у депутатських групах, у незалежних депутатів, де-завгодно.

Це не справжня коаліція насправді. Справжня коаліція – це коли голосують за закони власного уряду.

Вікторія Сюмар: Це правда. І це дуже ненормально, коли зараз всі намагаються відкараскатися від уряду і сказати: от, все непопулярне – це не ми, а це вони, хтось там поганий, тому його треба заклеймити. От зараз це відбувається фактично. І мало хто має мужність сказати: так, не все виходить, так, ситуація складна. А тим паче щось запропонувати у відповідь. Це дуже непопулярна позиція.

Але тим не менше закони зараз будуть на порядку денному, євроінтеграційні закони. Я вірю, що наші колеги повернуться до зали, і ми до останнього будемо робити те, що ми мусимо робити. Тому що єдине, що вдалося, то це все ж таки отримати шанс за безвізовий режим з Європою. І за це ми так само боролися на Майдані. І ми зараз просто не маємо права зігнорувати цей шанс. До останнього просто треба просто займатися своєю роботою.

– Запитання ще одного додзвонювача.

Додзвонювачка (переклад): Скажіть, будь ласка, а що Ви маєте на увазі під «відповідальністю»?

Розумієте, якби там була відповідальність, його там і поруч не було би. Ніхто жодної відповідальності не несе! Ви грабуєте все 25 років поспіль, одна і та ж банда грабує країну, нахабно, цинічно на очах всього світу, а потім спокійно користується цим награбованим.

І якщо когось на якихось чергових виборах не вибрали – от, він поніс відповідальність. Господи, так вони сидять, сміються і користуються та живуть у палацах!

І коли ви говорите, що війна у нас йде, тим не менше уряд має можливість платити по півмільйона і працівникам «Укргазвидобутку», і НАК Нафтогазу», і НБУ. Це все державні підприємства, які отримують страшні зарплати, які навіть не можуть… Описати це неможливо. І зрозуміти навіть неможливо. І війна чомусь не заважає.

Вікторія Сюмар: Це, очевидно, питання про деолігархізація. І це не можна, напевне, адресувати тільки до депутатів у першу чергу.

Це складний процес – деолігархізація. Тому що це серйозні люди, які є власниками телеканалів, які сьогодні будь-які спроби щось зробити проти них будуть присікти. Але однозначно треба мати політичну волю, щоб зупиняти співпрацю з цими великими групами. І Антимонопольний комітет мав би у цьому сенсі працювати на порядок більше.

– Я хотів би, до речі, сказати, оскільки я все ж таки не є народним депутатом України, коли виникає питання відповідальності, то я вважаю, що питання відповідальності не полягає виключно у питанні відповідальності президента, уряду і депутатів. Найбільшу відповідальність за справи у країні несе кожен громадянин країни!

Вікторія Сюмар: Знаєте, для мене відповідальність – це робити свою роботу. Я на своєму місці як голова комітету роблю свою роботу. І комітет у нас працює, збирається, не дивлячись ні на що, і закони ми свої робимо і виносимо у залу, у своїй сфері робимо реформу, яку ми як держава Україна брали на себе, зобов’язання, ми їх нарешті зараз виконали. І, відверто кажучи, цього ніхто давно вже не робив в нашій, зокрема медіасфері.

Тому для мене відповідальність – це те, які повноваження у мене є, відповідно до моїх службових повноважень, як я їх реалізую. Я можу звітувати за кожен день своєї роботи і за всі кроки, і за всі результати. Для мене це є відповідальність.

Після відповідальності красивої критики жоден закон не приймете у парламенті, «поб’єте горшки»
Вікторія Сюмар

Якщо хтось вважає, що відповідальність – це просто красиво когось піти і покритикувати, то я вам скажу, що буде після цієї відповідальності красивої критики. Ви потім жоден закон не приймете у парламенті, тому що ви там «поб’єте горшки» і все решта.

У нас чомусь всі дуже люблять гарні критичні слова, і ніхто не вміє оцінювати результат, навіть якщо він маленький. А сьогодні країну ми можемо збудувати і дійти до великого результату, тільки якщо кожен буде вміти показувати маленький результат. Справді, це стосується, напевне, кожного.

– Це проблема в тому, що виборці роками, дійсно, всі 25 років, обирають одних і тих же людей, за певними виключеннями, які почалися тільки після Майдану, купуються на одні і ті ж обіцянки, які завжди однакові, якщо подивитися на всі вибори з 1991 року, а потім дивуються, чому їх обкрадають!

Треба нам навчитися самим брати участь у політичному житті і самим голосувати за тих, хто не обіцяє, а хто повідомляє, якими будуть результати тих чи інших дій і реформ.

Вікторія Сюмар: Вміти аналізувати і думати раціонально, що вам пропонують і чи виконують свої обіцянки.

  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG