Доступність посилання

ТОП новини

Реформи Верховна Рада має почати з себе – експерт


(©Shutterstock)

«Суспільство має перейти від оцінки депутата за кількістю зареєстрованих законопроектів до кількості ухвалених якісних законів» – Когут

Київ – Український парламент потребує реформування, як і інші органи державної влади. Як провести реформу парламентаризму, щоб не зашкодити самій інституції, з одного боку, і щоб стандарти і принципи роботи Ради відповідали європейським стандартам, з іншого, міркували учасники «українського тижня» в Європейському парламенті.

У Києві тим часом фахівці з’ясовують, наскільки корисними будуть результати дискусій європейських та українських парламентарів і для Верховної Ради, і для пересічних українців, більшість яких не довіряє органам влади з парламентом включно.

Це, мабуть, перша спроба з часів незалежності щодо фундаментального реформування самого українського парламенту
Володимир Гройсман

Ще на початку цього року голова Верховної Ради Володимир Гройсман назвав реформу українського парламенту одним з цьогорічних пріоритетів і закликав лідерів усіх фракцій долучитись до процесу реформування. Адже без серйозних змін у роботі депутатів і функціонуванні апарату Ради навряд чи є сенс говорити про реформування системи державного управління в цілому, зауважив спікер.

«У березні ми проведемо презентацію спільно з нашими європейськими колегами. Хочу підкреслити, що це, мабуть, перша спроба з часів незалежності щодо фундаментального реформування самого українського парламенту. Я також вважаю, що це є нашим важливим пріоритетом на 2016 рік», – відзначив Гройсман.


2 березня в Європейському парламенті Гройсман представив план дій з реформування діяльності Верховної Ради. Спікер визначив пріоритетними, серед іншого, підвищення прозорості діяльності народних обранців, зокрема й українського парламенту у цілому. На думку лідерів парламентських фракцій і груп, які були присутні у Брюсселі, важливо посилити дисципліну депутатів і налагодити діалог з урядовцями та незалежними аналітичними і дослідницькими центрами. Спираючись на громадськість, парламентарі зможуть розробляти якісніші законопроекти тощо, відзначають українські депутати.

Європейські фахівці порадили українцям відійти від продукування «бездумного законодавчого валу».

Пат Кокс про реформування Верховної Ради України
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00


Як написала на своїй сторінці у Facebook народний депутат, голова парламентського комітету з питань європейської інтеграції Ірина Геращенко, «багато мудрих рекомендацій стосуються саме впорядкування законодавчої роботи і депутатської етики».

Своє бачення реформи вищого законодавчого органу держави мають і представники опозиційного блоку – лідер фракції «Опозиційного блоку» Юрій Бойко у виступі перед європарламентарями підтримав пропозицію щодо визначення правил, «відповідно до яких повинна діяти опозиція», та закріпити їх у новому регламенті парламенту.

Верховна Рада: час переходити від кількості до якості законопроектів

Ігор Когут
Ігор Когут

І народні депутати України, і незалежні експерти упевнені, що без реформи Верховної Ради довіра українців до цього органу влади не збільшиться. Голова ради «Лабораторії законодавчих ініціатив» Ігор Когут вважає, що залучення депутатів до реформування, з одного боку, і допомога Європарламенту, з іншого, дозволяє сподіватись на успішність реформи Верховної Ради.

Є питання, які стосуються законодавчого процесу – це величезна кількість законопроектів, які на сьогодні реєструють народні депутати України
Ігор Когут

«Є питання, яке, можливо, безпосередньо не стосується парламенту як системи ухвалення рішень, але вони стосуються законодавчого процесу – це величезна кількість законопроектів, які на сьогодні реєструють народні депутати України. Треба знаходити раціональні фільтри, що дали б можливість справжнього, реального розгляду, аналітичного і політичного розгляду цих питань. Це дозволить зменшити вагу виборчого піару. Тому що суспільство повинно перейти від оцінки депутата за кількістю зареєстрованих законопроектів до кількості ухвалених якісних законів», – зазначив Когут в ефірі телеканалу «Рада».

Провідний експерт «Центру досліджень соціальних комунікацій» Ігор Беззуб пропонує народним депутатам і керівництву Верховної Ради України перейти до системи електронного парламенту, що зробить роботу Ради максимально прозорою і дозволить виборцям оцінювати «якість праці» своїх обранців. «Електронний парламент» – законодавчий орган, який набуває більшої ефективності, прозорості, доступності та звітності завдяки інформаційно-комунікаційним технологіям, вважає фахівець.

Не забалакуймо реформи – Томак

Марія Томак
Марія Томак

Парламент, як центральна демократична установа, відіграє ключову роль у встановленні суспільних і політичних цінностей, які мають бути визнані суспільством. Не менш важливо, щоб законотворча робота парламентарів сприяла розвитку демократії і надавала реальний захист прав і свобод громадян. Тому, на думку експерта «Центру громадянських свобод» Марії Томак, для проведення швидких, радикальних та стратегічних реформ у межах держави реформи Верховна Рада має почати з себе.

Україна присутня в Європарламенті, українські проблеми обговорюють у стінах Європарламенту. І ті проблеми, які обговорюють, для нас є важливими
Марія Томак

«Що стосується «українського тижня» в Європейському парламенті, я однозначно вважаю, що це позитивна ініціатива. Наша організація займається активною міжнародною адвокацією. Попри те, що, звичайно, якогось ефекту відразу по закінченні тижня відчути від нього неможливо (пенсії не зростуть від того, що українські парламентарі або правозахисники поїдуть в Європарламент), але ця подія важлива навіть на рівні символізму. Тобто Україна присутня в Європарламенті, українські проблеми обговорюють у стінах Європарламенту. І ті проблеми, які обговорюють, для нас є важливими», – зазначила Томак у розмові з Радіо Свобода.

Водночас, на думку експерта, наразі головне – «не забалакати» проблему реформування Верховної Ради, і не розгубити за гучними заявами тих пропозицій і наробок, які необхідно втілити у життя, перетворивши Верховну Раду на вищий законодавчий орган держави, яка воліє інтегруватися в Євросоюз.

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG