Доступність посилання

ТОП новини

Саакашвілі пішов проти урядових правил


Міхеїл Саакашвілі

Запроваджена Кабміном заборона на критику для держслужбовців навряд чи буде дієвою – Ігор Попов

Очільник Одеської облдержадміністрації Міхеїл Саакашвілі заявив про неприйнятність ухвалених урядом Правил етичної поведінки державних службовців і наголосив, що не має наміру їх дотримуватися. В оприлюдненому Кабміном документі, серед іншого, йдеться про необхідність утримання від будь-якої публічної критики посадових осіб. Політики й чиновники сумніваються в тому, що завдяки новим правилам вдасться зменшити потік критики на адресу влади.


За словами голови Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі, запроваджені урядом правила поведінки держслужбовців мають на меті унеможливити його зустрічі із громадянами в регіонах.

«Я думаю, що за такі речі в Україні вже один раз змінилася влада. Це було 2 роки тому. І ми пам’ятаємо «знамениті» закони в цьому ж дусі, які прискорили кінець. Я одразу буду порушувати цю постанову. Думаю, що це дурна постанова, написана недолугими людьми», – заявив голова Одеської облдержадміністрації, виступаючи на антикорупційному форумі у Вінниці.

Нові правила на шляху до реформ

Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк

На початку лютого прем’єр-міністр Арсеній Яценюк назвав ухвалення етичного кодексу держслужбовця одним із тих кроків, які є вкрай необхідними для проведення складних і непопулярних реформ. Одночасно глава уряду проголошував відкритий і чесний діалог із суспільством.

Ми повинні побороти «телефонне право» та будь-які спроби тіньових домовленостей. Для цього Кабінет міністрів запроваджує кодекс етичної поведінки державного службовця
Арсеній Яценюк

«Ми повинні побороти «телефонне право» та будь-які спроби тіньових домовленостей за лаштунками прозорої української політки. Для цього Кабінет міністрів запроваджує кодекс етичної поведінки державного службовця та вносить до Верховної Ради кодекс доброчесності політичного діяча», – зазначив він.

Відтак 11 лютого постанову «Про затвердження правил етичної поведінки державних службовців» ухвалили рішенням Кабміну. Найбільш неоднозначно політики та експерти відреагували на сьомий пункт правил – про лояльність – який, серед іншого, передбачає «утримання від будь-яких проявів публічної критики діяльності державних органів, їхніх посадових осіб».

Нові правила Саакашвілі не зупинять – експерт

Досі поведінку чиновників регламентували «Загальні правила поведінки державного службовця», затверджені Мін'юстом у 2010 році. Утім, більший вплив на чиновників досі мали неписані правила, зокрема стиль поведінки вищого керівництва держави.

Ігор Попов
Ігор Попов

«Якщо керівник більш консервативний, то підлеглі намагаються це наслідувати. Якщо керівник більш відкритий, то й підлеглі комунікабельніші», – каже колишній перший заступник голови Національного агентства з питань державної служби, а нині народний депутат Ігор Попов.

На його думку, нові урядові правила спрямовані насамперед проти Міхеїла Саакашвілі, який нищівно критикує Кабмін. Проте у такий спосіб прем’єр навряд чи зможе «поставити на місце» очільника Одеської області.

Будуть підстави оголосити догану Саакашвілі. І це правильно: треба бути або розумним, або красивим – або працювати головою облдержадміністрації, або вести опозиційну передвиборчу кампанію
Ігор Попов

«Будуть підстави оголосити догану Саакашвілі. І це правильно: треба бути або розумним, або красивим – або працювати головою облдержадміністрації, або вести опозиційну передвиборчу кампанію. Але Яценюк не може відправити Саакашвілі у відставку. Бо він його не призначав. Якщо прем’єр на основі цих правил напише президентові скаргу, що Саакашвілі критикує чинний режим і його треба звільнити, то всі обрегочуться просто», – зазначає Ігор Попов.

Дмитро Кулеба
Дмитро Кулеба

Коментуючи урядове рішення, посол з особливих доручень Дмитро Кулеба на своїй сторінці у мережі Facebook зазначив, що подібні правила існують у багатьох країнах. Однак, «проблема в тому, що сьогодні про діяльність низки державних органів і їхніх посадових осіб треба кричати», а «дисциплінарна відповідальність за порушення цього правила тиснутиме на держслужбовців зовсім не тих, на яких треба тиснути».

На цю ж тему:

02.03.2016
ЄС схвально оцінив заборону держслужбовцям в Україні критикувати владу – речник

Схожі етичні кодекси для держслужбовців діють і у країнах Євросоюзу – Давід Стулік далі

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Дивитись коментарі (4)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG