Доступність посилання

ТОП новини

Гошовський: Хороший піар і сертифікати якості – два кити експорту до ЄС


(©Shutterstock)

Україна продає Чехії переважно сировинний товар, утім його частка зменшується

Український експорт до Чехії переважно залишається сировинним та напівсировинним. Готової продукції, яка може конкурувати на ринках ЄС, – значно менша частка. Утім радник із економічних питань при посольстві України в Чеській Республіці Зіновій Гошовський запевняє, що ситуація поступово покращується. І вийти на ринки ЄС, особливо з початком дії двосторонньої зони вільної торгівлі (ЗВТ), цілком можливо. Утім слабкими сторонами українського бізнесу залишаються відсутність потрібних сертифікатів та невміння «розкрутити» бренд на новому ринку, каже Гошовський.

Наприклад, намагались продавати мінеральну воду «Трускавецька», про яку, на жаль, не знають просто в Чехії. Тому ми запропонували почати знайомити потенційного покупця з такою продукцією

– Наприклад, намагались продавати мінеральну воду «Трускавецька», про яку, на жаль, не знають просто в Чехії. Це ми знаємо, чули країни СНД, що є Трускавець, є курорт такий, непогана вода. А в Чехії не знають. Тому ми запропонували звернутись до підручника з маркетингу, почати знайомити потенційного покупця з такою продукцією, брати участь у відповідних виставках-ярмарках, які тут проводяться. Проводити якісь частування цією ж мінеральною водою. Доводити, що вона відповідає якимось кращим європейським зразкам.

– Тож слабке місце наших виробників – невміння піарити себе?

Піарити – це необхідність, без цього бізнес не йде в іншій країні. Але основна проблема – невідповідність стандартам, відсутність сертифікатів

– Піарити – це необхідність, без цього бізнес не йде в іншій країні. Але основна проблема – невідповідність стандартам, відсутність сертифікатів. Це важлива проблема, яка стосується крупних компаній, які вже мають продукцію, яка відповідає європейському рівню, але не відповідає нормам Євросоюзу.

Наприклад, вантажні залізничні вагони: ширина колії у них була орієнтована на ринок СНД і Російської Федерації. Тому цю продукцію треба кардинально переробити, сертифікувати. І тоді можна тільки входити на чеський ринок.

Потрібно піарити себе на ринках ЄС – Гошовський
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00


– Ви обіймаєте посаду в Чехії вже кілька років, може чули від місцевих споживачів, як вони сприймають українські товари? Вони асоціюються, швидше, з якістю чи їх якість викликає сумніви?

Всі знають, що більш ніж половина олії в Чеській Республіці – з України

– Наприклад, всі знають, що більш ніж половина олії в Чеській Республіці – з України. Ніхто нічого проти цього не має, всі знають, що це українська олія, яка відповідає всім нормам. Але деколи нас дивує, що ця олія приходить до Чеської Республіки через Австрію – там її десь запаковують.

Найкраща італійська керамічна плитка, яка досить дорога і продається в тому числі в Україні, виробляється з української глини

А ще ми з’ясували цікаву річ – виявляється, найкраща італійська керамічна плитка, яка досить дорога і продається в тому числі в Україні, виробляється з української глини.

– А наскільки Україна представлена на чеському ринку? Що продається?

Велику частку в структурі українського експорту до Чеської Республіки мають компанії, що постачають руди, концентрати залізні, електричні машини, устаткування, чорні метали

– Велику частку в структурі українського експорту до Чеської Республіки мають компанії, що постачають руди, концентрати залізні, електричні машини, устаткування, чорні метали. Вони, на жаль, не мають тут представництв, а працюють за контрактами та домовленостями. Сировинної, напівсировинної, на жаль, у нас – більш ніж половина.

– А як щодо українського експорту, який пересічні чехи можуть побачити у себе на полицях: можливо, їжа, напої, одяг?

Для того, щоб просувати серйозно якусь торгову марку, треба робити її впізнаваною, працювати з покупцем

– На жаль, це піщинка в структурі українського експорту. Адже для того, щоб просувати серйозно якусь торгову марку, треба робити її впізнаваною, працювати з покупцем. Якщо це продукти харчування – робити презентації, брати участь у виставках, ярмарках. Якщо взуття – давати рекламу на телебачення і радіо, роздавати проспекти. А наші фірмі практично зовсім цього не роблять. Хоч тепер додались фінансові труднощі, але ж вони не брали участі і раніше, навіть коли ще війни не було.

– Зона вільної торгівлі, яка повноцінно запрацювала з початку року, може підштовхнути до таких змін?

Ми вже бачимо зі структури українського експорту збільшення обсягу товарів, які раніше менше поставлялись. Сприяли цьому, як би не було болісно говорити, війна і закриття російського ринку

– Ми вже бачимо зі структури українського експорту збільшення обсягу товарів, які раніше менше поставлялись. Сприяли цьому, як би не було болісно говорити, війна і закриття російського ринку, а також перешкоди, які Російська Федерація робить українському бізнесу.

За минулий рік в нас майже в 5 разів зросли поставки компонентів до залізничних локомотивів до Чеської Республіки. Майже в 9 разів – компоненти і вузли до літальних апаратів. На 28% – готові вироби. Зріс також експорт взуття, гетрів. Продукція борошномельної промисловості зросла майже на 80%. Тобто це і є результати введення зони вільної торгівлі.

Агресія Росія переорієнтувала український бізнес на Європу – Гошовський
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00


Квоти обмежують і впливають, на жаль. Ми сподіваємось, що європейські партнери все-таки поступово збільшать, або знімуть їх. Тобто якщо Україна не встановлює жодних квот, то і Євросоюз не мав би встановлювати цих квот.

– Обсяг українського експорту на чеському ринку зросте після того, як зона вільної торгівлі почне діяти активніше, Ваші прогнози?

– Я думаю так, очікую зростання. Ми бачимо, що навіть теперішнє падіння відбулось не через зменшення валових поставок, а через падіння світових цін на руди і концентрати залізні, напівсированні товари у зв’язку зі зниженням цін на енергоносії. Це нормально, це і є та залежність від кон’юнктури, до якої ми прийшли. Тому тільки розширенням структури українського експорту, збільшенням частки товарів з високою доданою вартістю ми можемо компенсувати і вийти на рівень попередніх років. Це буде на користь не тільки українській державі, а й безпосередньо кожній фірмі, яка буде брати участь у цьому процесі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG