Доступність посилання

ТОП новини

Вацлав Гавел для молодих чехів залишається моральним авторитетом


Чеські актори театру Disk із Праги презентували у Львові виставу «Вернісаж» за твором Вацлава Гавела

Львів – Молоді актори празького театру Disk показали у Львові виставу за твором Вацлава Гавела «Вернісаж». Цю драму чеський дисидент, письменник Вацлав Гавел написав у 1975 році, але досі написане не втрачає актуальності. Цьогоріч у жовтні відзначатимуть 80-річчя відомого політика (останнього президента Чехословаччини і першого президента Чехії) і громадського діяча, який помер у 2011 році. У рамках вшанування Вацлава Гавела, приїхали у Львів чеські актори.


Два вечори поспіль у Львові була презентація вистави за п’єсою Вацлава Гавела «Вернісаж». Гра трьох акторів упродовж 50 хвилин. Попри те, що Вацлав Гавел написав твір понад 40 років тому, змальоване ним досі звучить сучасно. Бо – як і тоді – у світі панує боротьба духовного і матеріального, снобізм затягує багатьох людей, задля комфорту у кількох стінах, запакованих сотнями речей, втрачається мораль, гідність, розуміння віри.

Якщо немає самоповаги, то це проблема. У людини є духовна потреба, матеріальним це не можна замінити
Адам Ернест

«Те, про що говорить Гавел, не залежить від часу, бо людина завжди має потребу пошуку власної ідентичності. Якщо немає самоповаги, то це проблема. У людини є духовна потреба, матеріальним це не можна замінити і задовольнитись», – каже актор Адам Ернест.

Гавел промовляє до сучасників

Герой вистави – Бедржіх Ванько приходить у гості до своїх приятелів Вєри і Міхала. У кімнаті турецький кинджал висить над каміном, сповідальня зроблена у стилі бароко. Йому весь вечір доводиться слухати лише вихваляння друзів їхнім добробутом, відпочинком. Вони намагаються переконати свого приятеля, який на заводі розливає пиво, що саме у матеріальному сенс життя. Герой промовляє лише кілька слів упродовж усієї гостини, йому некомфортно у середовищі прагматиків, і він поспішає піти, але це тільки спричинює скандал.

Вистава йшла чеською мовою з українськими субтитрами. «Ми переживали, що глядачі будуть читати субтитри, а не спостерігатимуть за грою акторів, але сподіваємось, що вони змогли насолодитись виставою», – говорить актриса Елішка Янсова.

У 70-і роки минулого століття, коли Вацлав Гавел писав «Вернісаж», він був у числі заборонених письменників. Саме у герої Бендріжіху він описав свій тодішній стан. Актор Матіаш Ржезнічек зауважує, що донині Вацлав Гавел як письменник є цікавим і неодинарним. До слова, виставу за п’єсою «Вернісаж» у 2012 році ставили і актори львівського театру імені Марії Заньковецької. Молодь шанує Гавела як морального авторитета. «Не було нікого, хто би був вищий від Гавела у моральному і творчому плані», – каже актор.

Вацлав Гавел працював у 60-х роках ХХ століття в театрі «На поручнях» у Празі. Він став відомим драматургом завдяки своїм п’єсам «Святкування у садочку», «Зауваження». Гавел був засновником антикомуністичного руху «Громадянський форум». У 1989-му його обрали президентом тоді Чехословаччини, а у 1993 році – Чехії. Донині він, вже п’ять років після смерті, залишається одним із найшанованіших чеських діячів.

Цього року у жовтні виповниться 80 років від дня народження Вацлава Гавела, численні заходи заплановані Чеським посольством і в Україні.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG