Доступність посилання

ТОП новини

Львівщина опановує сонячну енергію


Львівщина опановує сонячну енергію (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

«Самбірська сонячна станція» на Львівщині збільшує свої потужності

Львів – Єдина потужна у Західній Україні сонячна електростанція працює на Львівщині у селі Ралівка Самбірського району. Почали її будівництво у 2012 році. Це не лише альтернативне джерело енергетики, від такого підприємства має зиск громада.

Сонячна станція розташовується на понад 20 гектарах землі, яка не придатна для сільськогосподарського виробництва. До того ж, цю ділянку час від часу водами підтоплює річка Дністер. У 2012 році громада села дозволила будівництво сонячної станції, віддавши в оренду на 49 років земельну ділянку. Хоча на початках людям довелось пояснювати про ефективність сонячної станції, про те, що вона цілком екологічно безпечна. Станція складається з 20 тисяч сонячних панелей найкращої якості. Технологія сонячної електростанції дуже проста – панелі з фотоелементами перетворюють енергію сонця у постійний струм, який інвертор (силовий генератор змінного струму) трансформує на змінний і передає в єдину енергосистему.

«Тут подається напруга в інвертор від сонячної батареї, де вони послідовно з’єднані між собою. З інвертора трансформується у змінну енергію. Трансформаторна підстанція формує 0,4 кіловольта у 10 кіловольт. Кабельною лінією з підстанції струм йде на трансформаторну підстанцію ТП -5 Львівської залізниці, звідти – на енергоринок», – каже Тарас Федак, заступник директора з розвитку підприємства «Самбірська сонячна станція».

Чим більше сонця, тим більше виробляється електроенергії. До того ж, фахівці експериментують, зокрема, з кутом нахилу сонячних батарей, щоб домогтись оптимальної їхньої роботи.

Цього року збільшили вдвічі потужності. За 2 місяці цього року виробили приблизно 350 тисяч кіловат годин
Юрій Бучко

«За минулий рік ми виробили 4, 5 мільйона кіловат годин. Цього року збільшили вдвічі потужності. За 2 місяці цього року, січень-лютий, виробили приблизно 350 тисяч кіловат годин», – говорить Юрій Бучко, юрист підприємства «Самбірська сонячна станція».

Увесь Самбірський район, утому числі і місто Самбір, у рік споживає 120 мільйонів кіловат електроенергії. Щоб ця місцевість отримувала повністю електроенергію з альтернативного джерела, потрібно було б більше десяти сонячних станцій. Будівництво досить дороге. У «Самбірську сонячну станцію» вкладено 10 мільйонів євро інвестицій. Спершу залучили кошти українського підприємця і чеського інвестора. На сьогодні головний інвестор – сім’я Козицьких з Львівщини.

Село має зиск

Щомісяця у місцевий бюджет Самбірського району надходить 80 тисяч гривень від «Самбірської сонячної станції». А Ралівська сільська рада отримує до 350 тисяч гривень за оренду землі. Для порівняння, бюджет сільради, а це три села і один хутір, де проживає приблизно 8 тисяч людей, становить у рік один мільйон сто тисяч гривень. З них 35% – кошти від сонячної станції. А ще на ній працює 35 людей. Підприємство спонсорує і різні заходи у селі, розповідає сільський голова Ралівської сільради Тарас Андрейко.

Плануємо облаштувати цього року роздягальні біля стадіону, відремонтувати школу, поліклініку
Тарас Андрейко

«Якщо б не було цієї сонячної станції, нам би грошей вистарчило лише на утримання апарату сільради. На інші цілі ми б не мали коштів. Ці гроші виручають, бо можемо щось зробити. Плануємо облаштувати цього року роздягальні біля стадіону, відремонтувати школу, поліклініку», – зауважив сільський голова.

Однак далеко не всі селяни знають, на що саме скеровуються гроші, отримані з оренди землі. У селі не облаштовані автобусні зупинки, немає тротуарних доріжок, сходи у сільську раду оббиті та й саме приміщення потребує ремонту. Сільська молодь мріє про гарний стадіон. Бо в селі є три футбольні команди.

«Є стадіон, але він не облаштований. З одного боку є поламані місця для сидіння, з іншого – немає. Треба нам прийти у сільраду і таки домогтись, щоб це було зроблено», – говорить мешканець села Володимир.

Аби станція окупилась, потрібно щонайменше 10 років, адже доводиться віддавати банківський кредит. Жодних пільгових кредитів для виробництва альтернативної енергії немає.

Нині власники приватних будинків можуть виробляти і продавати сонячну електроенергію. Чимало людей встановили сонячні станції на дахах своїх хат. В Україні торік налічувалось 244 малі сонячні станції у приватних будинках.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG