Доступність посилання

21 Листопад 2017, Київ 14:50

Емір-Усеїн Куку: історія кримського правозахисника


Емір-Усеїн Куку

Уже понад місяць член Кримської контактної групи з прав людини перебуває під арештом

Єгор Потапов

Уже понад місяць кримський правозахисник, член Кримської контактної групи з прав людини Емір-Усеїн Куку перебуває під арештом в окупованому Росією Криму. 11 лютого в його будинку в Кореїзі відбувся обшук, а самого Куку затримали. Проти правозахисника порушили кримінальну справу за фактом нібито участі в діяльності організації «Хізб ут-Тахрір», яка в Росії оголошена терористичною. 12 лютого суд обрав для Емір-Усеїна Куку запобіжний захід у вигляді арешту до 8 квітня.

Люди не забули про дружину заарештованого Мер'єм Куку та їхніх двох маленьких дітей. За словами Мер'єм, в їхньому будинку часто бувають гості, знайомі і малознайомі люди приходять підтримати морально і матеріально. Тому більше, ніж власною ситуацією, вона стурбована становищем чоловіка. Той перебуває в камері в сімферопольському СІЗО, де сидять 23 людини, при цьому ліжок лише 16.

Мер'єм вважає, що все це – велике непорозуміння: «Він – людина зі своїми принципами, з великим серцем, він ніколи б і близько не наблизився до того, в чому його звинувачують».

За словами дружини, він дуже активна людина і щодо роботи, і щодо правозахисної діяльності, ніколи не залишав без уваги будь-яку ситуацію, де треба було допомогти людям. Намагався допомогти всім, навіть якщо до нього не зверталися. Мер'єм сподівається, що всі ці звинувачення будуть зняті.

Проблеми з російськими правоохоронцями у правозахисника почалися ще рік тому. 20 квітня вранці дорогою на роботу його затримали, а пізніше допитали силовики. В його будинку провели обшук.

Після цього припинилися і щомісячні зустрічі представників Кримської контактної групи з прав людини з підконтрольним Росії «головою» Криму Сергієм Аксьоновим. Їм було запропоновано відректися від свого товариша, на що вони відповіли відмовою.

Упродовж усього минулого року Емір-Усеїна Куку періодично викликали на допити.

«Мене викликають за підозрою в екстремізмі в Слідчий комітет на понеділок. Побиття ФСБшників було, міжнаціональна ворожнеча теж, ось екстремізму поки не шили», – повідомляв він на своїй сторінці у Facebook у листопаді.

Друзі та знайомі Емір-Усеїна не вірять в його винуватість. Ветеран кримськотатарського національного руху Емір Меджидов розповів біографію Куку:

­– Емір-Усеїн Кемалович Куку народився в 1976 році в Краснодарському краї в місті Новоросійську в сім'ї ветерана Національного руху кримських татар Кемала Куку. Він з дитинства ріс в атмосфері боротьби за відновлення прав кримськотатарського народу, адже його батько був відомим авторитетним активістом кримськотатарського національного руху в місті Новоросійську і в Краснодарському краї, очолював там ініціативну групу. Їхній будинок був своєрідним штабом, куди практично кожен день приходили прості люди й активісти з усього Краснодарського краю, де обговорювалися різні питання Національного руху. Готували проекти звернень і заяв до керівництва СРСР, організовували збір фінансових коштів для відправлення делегатів до Москви. Продумували мирні акції – зустрічі з керівництвом краю та міста щодо проблем кримських татар, і за необхідності організовували проведення мітингів.

З дитячих років він жадібно вбирав принципи боротьби за справедливість, співчуття до пригноблених, і на прикладі батька Кемала Куку навчався стійкості і завзятості в досягненні благородних цілей.

У 1993 році сім'я переїхала до Криму. Вони отримали земельну ділянку під зведення будинку в рідному селі Кемала Куку – Кореїзі. Емір-Усеїн разом з батьком будував будинок вже на рідній землі.

У 2000 році Емір-Усеїн закінчив Херсонський державний технічний університет за спеціальністю «менеджмент». У 2001 році – Харківський фінансово-економічний інститут за спеціальністю «бухгалтерський облік». Має незакінчену юридичну освіту.

У 2005 році створив сім'ю, має двох дітей: сина та доньку. Емір-Усеїн активно включився в громадське життя кримських татар ялтинського регіону. Всі громадські заходи, які відбувалися в селищі міського типу Кореїзі і в місті Ялті, чи то жалобні заходи, присвячені даті 18 травня 1944 року або проведення загальноялтинського національного свята «Кыдырлез», або реставрація старої Кореїзької мечеті – всі ці заходи проводилися за його активною участю. Він не шкодував, як і його батько, ні здоров'я, ні часу, ні сил для відродження на рідній землі нашої культури, освіти і збереження історичної пам'яті про трагічні події нашого народу.

Після подій 2014 року він також продовжував активне громадське життя. Напередодні 70-річчя перемоги він разом з батьком взявся за реалізацію мрії батька і старих жителів Кореїзу та Місхору – увічнення пам'яті кримських татар, яких призвали з цих місць на ВВВ. Разом з молодими хлопцями із сіл. Чатал-къая (Самота) за короткий термін звели «Алею пам'яті» уродженцям селищ Кореїз і Місхор.

Коли в Криму стали зникати безслідно молоді кримські татари і почалися обшуки в будинках кримських татар, він без коливань приєднався до Кримської контактної групи з прав людини, яка займається пошуками зниклих людей і юридичним захистом заарештованих кримських татар. До останнього часу він брав активну участь у роботі контактної групи, за нагоди допомагав у цій нелегкій і благородній діяльності.

Його совість і виховання не дозволяли байдуже спостерігати за подіями, що відбуваються в Криму. У такого батька, як Кемал Куку, виріс гідний син, який так само, як його батько, бореться за справедливість, за права кримськотатарського народу.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG