Доступність посилання

ТОП новини

Із поранених на Донбасі бійців осколки вилучатимуть магнітами – хірург


Винайдений у Харкові інструмент скорочує хірургічні операції на третину (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

Винайдений у Харкові інструмент скорочує хірургічні операції на третину (відео)

«Ці магніти дозволяють виявити осколки, що найближче підходять до поверхні, це може бути поверхня шкіри, поверхня легені тощо»

Харків – Харківські фізики для хірургів створили спеціальний інструментарій з магнітами для вилучення осколків. Спеціальне хірургічне приладдя на замовлення військового шпиталю розробляли науковці Харківського фізико-технічного інституту. Військові медики вже встигли випробувати спеціальні магніти на поранених і стверджують, що розміри магнітних насадок хірурги спільно з фізиками підбирали за найбільш поширеними чужорідними тілами, що врізаються в тканини тіла під час поранення.

«Перед вами набір магнітного інструментарію з чотирьох інструментів», – старший ординатор хірургічного відділення Клініки торакоабдомінальної хірургії харківського Військово-медичного клінічного центру Північного регіону Володимир Негодуйко показує останні розробки харківських фізиків. Хірург згадує, коли два роки тому почалася війна на Донбасі, з травня операційні шпиталю працювали цілодобово. Тоді й у хірургів виникла потреба в сучасних медичних магнітах, які б пришвидшували пошук і вилучення осколків куль та снарядів. Нові медичні магніти різні за розмірами, формою, при потребі можуть навіть гнутися.

Осколки, які можна вилучати за допомогою цього інструменту, мінімальні – це від кількох міліметрів, а максимально, можна витягти чужорідне тіло до трьох сантиметрів
Володимир Негодуйко

«Осколки, які можна вилучати за допомогою цього інструменту, мінімальні – це від кількох міліметрів, а максимально, враховуючи розмір магнітної головки інструменту, можна витягти чужорідне тіло до трьох сантиметрів», – розповідає один із розробників, хірург Володимир Негодуйко.

В арсеналі медиків великий багатофункціональний магніт, яким можна дістати більші уламки, що лежать близько до поверхні внутрішніх органів та близько до шкіри. Магніт з меншим наконечником допомагає вилучити осколки з глибших ран, хірурги гнучким магнітом можуть дістатися до металевих решток по каналах ушкодженої форми через травму. Крім того, є ще й тонесенький магніт, що стає в пригоді при діагностиці складних травм, навіть при вилученні осколка з колінного суглоба під час ендоскопічних операцій.

Ці магніти дозволяють виявити осколки, що найближче підходять до поверхні, магнітом він підводиться найближче до поверхні ушкодженого органу, і через дрібненький розріз магнітом витягується безпосередній уламок
Володимир Бородай

«Ці магніти дозволяють виявити осколки, що найближче підходять до поверхні: це може бути поверхня шкіри, поверхня легені тощо. Тобто осколок входить в одному місці, проходить вздовж органу і зупиняється з другого боку. Щоб нам не йти через весь канал органу, ми можемо підійти з іншого боку, визначитися, де він є, потім магнітом він підводиться найближче до поверхні ушкодженого органу, і через дрібненький розріз магнітом витягується», – пояснює Володимир Бородай.

За словами лікаря, нові магнітні хірургічні прилади значно скорочують тривалість операції, а отже, зменшується час перебування людини під наркозом. У харківському військовому шпиталі на сьогодні за допомогою цих магнітів прооперовано понад 600 поранених вояків, серед них і телефоніст Сергій Тихоненко. Солдата поранили під час обстрілу в Зайцеві, що в Донецькій області.

«Обстріл із АГС (автоматичних станкових гранатометів – ред.) був прицільним. До того, як потрапив у шпиталь, нічого не знав про магніти. Цей осколок зберігаю, звісно», – у Сергія Тихоненка хірурги вилучили магнітом осколок з-під лопатки. Тепер вояк одужує і готується повернутися на службу.

Науковці фізико-технічного інституту розповідають, що магнітний хірургічний інструментарій виготовлений з титану, який не піддається корозії, до того ж, це один з найтвердіших матеріалів.

Магніт вміщений в титанову оболонку, яка може стерилізуватися
Володимир Бородай

«Сам магніт, як матеріал, агресивний. Тут він вміщений в титанову оболонку, яка може стерилізуватися, оболонка є інертною», – повідомив хірург Володимир Бородай.

У Харківському фізико-технічному інституті підготували для експлуатації хірургам десять комплектів, два залишаться у військовому шпиталі, а вісім передають медикам, які працюють на лінії розмежування. Спільна розробка фізиків та медиків уже запатентована, але науковцям поки що не вдалося отримати сертифікат на використання медичних магнітів, неохоче розповідає Радіо Свобода старший науковий співробітник Харківського фізико-технічного інституту Олексій Великодній.

«Говорити про те, що необхідно сертифікувати, а потім тільки доставляти до військових, це неправильно, якщо хтось і ставив запитання із сертифікації спеціалістам, то він зрозуміє, що цим питанням можна віддалити використання інструментів так далеко, що цей інструмент може й не знадобитися. Звісно, у прокуратури можуть виникнути до нас запитання, якщо будуть ті прокурори, які сьогодні працюють. Вони досить різні, тому я не виключаю такої можливості», – зазначив фізик, один із розробників Олексій Великодній.

Харківські фізики і військові медики запевняють, що магнітна розробка не має аналогів в американських та європейських шпиталях.

Дивитись коментарі (2)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG