Доступність посилання

ТОП новини

ІТ-галузь формує Львів


(©Shutterstock)
(©Shutterstock)

У Львові працюють приблизно 15 тисяч ІТ-спеціалістів, тобто на тисячу працюючих львів’ян припадає 60 айтішників

Львів – Україна – серед лідерів у загальноєвропейському рейтингу за кількістю ІТ-фахівців – це понад 100 тисяч спеціалістів, інформує IT Outsoursing News. Експерти прогнозують, що через чотири роки ця цифра зросте удвічі. Більшість українських компаній працюють спільно з американськими партнерами і займаються переважно аутсорсингом для західних компаній. Серед українських міст лідерами в ІТ-галузі є Київ, Харків, Львів, Дніпропетровськ, Вінниця, Одеса. 15% ІТ-спеціалістів України працюють у місті Лева. Саме ІТ-галузь названа тут пріоритетом у розвитку. Який зиск має Львів від цієї галузі? Яку саме підтримку відчуває ІТ-галузь? Чи претендує Львів на статус української «кремнієвої долини»?

Віталій Седлер
Віталій Седлер

Коли тринадцять років тому львів’янин Віталій Седлер разом з колегою започаткував у Львові ІТ-компанію, тоді для більшості львів’ян взагалі не було зрозуміло, про який саме бізнес йдеться. З двох осіб компанія «Інтелліас» розрослась нині до 350 і розвиток триває. 10 років тому, каже співзасновник і директор «Інтелліас» Віталій Седлер, спеціалісти намагались виїхати до Києва, нині ситуація змінилась – уже Львів заманює фахівців своїм комфортом. Для компаній важлива стабільність, зрозуміле ведення міської політики, відкрите бізнес-середовище, побутовий комфорт, професійне зростання, у Львові присутня корпоративна культура і місцева.

У Львові ситуація унікальна, у нашому місті немає потужних заводів. Туризм і ІТ-галузь є пріоритетом. За допомогою влади створився в Україні бренд «Львів дружнє для айтішників місто»
Віталій Седлер

«Коли я починав бізнес, був людиною молодою, і робота мені ця просто була цікава. Зараз стало і легше, і важче працювати. Важче, бо змінилась кон’юнктура ринку і треба більше докладати зусиль, щоб закласти фірму. Легше, бо нині Україна відома у світі, є багато спеціалістів на ринку, яких раніше не було, тобто ситуація якісно змінилась, є багато клієнтів. У Львові ситуація унікальна, у нашому місті немає потужних заводів. Туризм і ІТ-галузь є пріоритетом. Підтримка містом ІТ-бізнесу полягає у тому, що за допомогою влади створився в Україні бренд «Львів дружнє для айтішників місто». Люди розуміють, що тут комфортне місто для їхнього життя», – говорить Віталій Седлер.

Сьогодні ІТ-галузь формує Львів, створює робочі місця, впливає на розвиток міста. У Львові працює приблизно 15 тисяч ІТ-спеціалістів. Тут присутні 192 ІТ-компанії, з яких 5 на сьогодні – великі, де 400 і більше працівників, найбільше – малих підприємств, де працюють від 3 до 100 осіб. Торік ІТ-бізнес сплатив понад 12 мільйонів доларів податків у місцевий бюджет. В економіку міста надійшло протягом року від 200 до 300 мільйонів доларів. Це гроші, які спеціалісти витрачають на їжу, відпочинок, нерухомість, інші життєві потреби.

Одне робоче місце ІТ-працівника, є такі дослідження, створює 6 робочих місць навколо
Степан Веселовський
Загрози є, тому що західні компанії можуть створити спеціальну безболісну міграцію людського капіталу. Ми стараємось створювати у нас комфортні умови для людей і компаній
Степан Веселовський

«Одне робоче місце ІТ-працівника, є такі дослідження, створює 6 робочих місць навколо. Так воно є в Україні. Якщо взяти працююче населення Львова, а це 350 тисяч людей, то одна третя – завдяки ІТ-галузі. Якщо ми цю цифру збільшимо до 30 тисяч, звісно, буде більший ефект. Це нормально, так відбувається у світі навіть при бізнес-моделі аутсорсингу. Україна мусить якісно і кількісно розвивати людський капітал, щоб цю індустрію перевести сюди. Загрози є, тому що західні компанії можуть створити спеціальну безболісну міграцію людського капіталу, щоб заповнити нішу працівників у себе. Ми стараємось створювати у нас комфортні умови для людей і компаній», – зазначив Степан Веселовський, виконавчий директор Львівського ІТ-кластеру.

Степан Веселовський
Степан Веселовський

Львів за рівнем оплати праці програмістам прирівнюється до Києва. Загалом на тисячу працюючих львів’ян припадає 60 айтішників. Середній вік фахівця у цій галузі – 26 років. «Це – люди відкриті, мають інший стиль мислення. Айтішники подорожують світом. Вони з Європи чи США привозять не лише гроші, але й інший спосіб життя, а це у свою чергу допомагає всьому суспільству підтягуватись. Тобто руйнують стереотипи кітчу і творять іншу культуру. Якщо подивитись на місто 15-20 років тому і зараз, то є разюча зміна – багато розумних обличь, багато людей, які можуть збудувати ту Україну, яку ми хочемо», – каже Віталій Седлер.

ІТ-переселенці

За останні роки, відколи триває військовий конфлікт на Донбасі, до Львова переїхали невеликі ІТ-компанії зі сходу і Криму, а також компанії з Харкова, Одеси, Дніпропетровська відкривають тут свої офіси. Львів потребує висококваліфікованих фахівців, такою є тенденція і у світі. Тому компанії співпрацюють з львівськими навчальними закладами, бо потребують освічених спеціалістів. Щороку у Львові випускається приблизно 4 тисяч студентів. Успішно в ІТ-галузі з них працюють 20% осіб.

Через події в Україні у 2014 році спостерігався відтік кадрів у Польщу. Деякі компанії відкрили офіси у сусідній державі. Але місто намагається втримати пріоритетну галузь.

Нам потрібно інвестувати в розвиток розумного капіталу. ІТ – золота можливість
Тимофій Александронець

«Ця галузь є стратегічно важливою для міста. Нам потрібно інвестувати в розвиток розумного капіталу. ІТ – золота можливість. Тому місто свого часу ініціювало і є учасником ІТ-кластеру, який працює, щоб розвивати галузь з точки зору освіти, промоції. Ми розвиваємо стартапи, надали приміщення для Startup Depot, виділили ділянку для побудови креативного кварталу на території трамвайного депо», – наголосив Тимофій Александронець, один із керівників управління міжвідомчої координації Львівської міськради.

Львівські ІТ-компанії на понад 90% розробляють продукт для західних компаній, переважно США, Західної Європи, Латинської Америки надають робочу силу для розробки продукту. За даними IT Outsoursing News, обсяг експорту українського програмного забезпечення становить 2,5 мільярда доларів. Українські програмісти приблизно 80% послуг надаються замовникам зі США.

Серед ризиків, які називають представники ІТ-галузі є передусім нестабільність у державі, військовий конфлікт на Донбасі. Якщо він розгортатиметься, то клієнти з обережністю ставитимуться до України. Другим ризиком Віталій Седлер називає брак достатньої кількості кваліфікованих спеціалістів, дуже повільні темпи навчання в університетах. Третій – це податкова система України. Якщо податки підвищать, як постійно обіцяє уряд, то держава втратить конкурентоспроможність на ринку, каже він, бо галузь стане дуже дорогою і замовники шукатимуть партнерів в інших країнах, буде відтік кадрів.

У Львові не сприяє розвитку бізнесу і те, що попри «відкрите небо» лоукости так і не прилетіли до Львова, як сподівалися. Тож транспортні проблеми, слабка інфраструктура міста, брак добрих офісних приміщень залишаються гальмом у розвитку не лише міста, але і галузі інформаційних технологій.

На цю ж тему:

23.03.2016
Досвід Польщі для України: чому варто робити ставку на високі технології?

Польща через два-три роки стане лідером з ІТ-технологій у Центрально-Східній Європі – аналітики далі

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG