Доступність посилання

ТОП новини

У них є свій Сталін – Путін


Політична карикатура Олексія Кустовського
Політична карикатура Олексія Кустовського

Путін почав відверто діяти як Сталін – і сталіністи визнали його своїм

(Рубрика «Точка зору»)

Російські соціологи з «Левада-центру» фіксують, що більшість їхніх співвітчизників позитивно ставляться до одного з найстрашніших лідерів минулого – Йосипа Сталіна. Згідно з останніми опитуваннями, 54 відсотки вважають, що він зіграв позитивну роль в історії Росії. 67 відсотків вважають знаменитого вбивцю мудрим керівником. При цьому 62 відсотки вважають Сталіна одночасно жорстоким тираном, але, можливо, для них в цьому немає ніякого протиріччя. Хіба мудрий керівник не повинен бути жорстоким тираном? У Росії це твердження не виглядає дивно.

Той же Сталін наполегливо працював над поверненням в народну свідомість образу тирана і вбивці Івана Грозного. Він замовив фільм про царя знаменитому режисерові Сергію Ейзенштейну. А коли режисер зняв другу серію, в якій були точно схоплені безумство і жорстокість скаженого монарха, Сталін заборонив її показувати. Грозний фактично знищив цивілізаційні перспективи Росії і перетворив країну в євразійську переферію – причому назавжди. Проте він досі сприймається росіянами як видатний державний діяч.

Російська історична і політична думка завжди прославляли зв’язок реформ і репресій і зневажали політиків, які намагалися модернізувати суспільство без насильства. Так що популярність Сталіна – навіть після кількох десятиліть чесної розповіді про його злочини – цілком зрозуміла. Позначається і демографічний фактор. У сталінські роки величезна кількість людей, які проявляли хоча б схильність до опору і неприйняття тоталітаризму, виявлялися в таборах. Виходить, що людей, які були здатні виховати покоління вільних громадян, просто виривали з життя. А ті, хто був готовий змиритися з рабською долею і виховати в такому ж дусі своїх дітей і онуків, отримували преференції від режиму.

Не випадково навіть після краху комунізму ніхто не намагався викривати і засуджувати тих, хто служив у КДБ або хоча б в ГУЛАГу. Кати залишалися і залишаються поважними членами російського суспільства. А тих, хто говорить правду – тих же правозахисників і опозиціонерів – більшість росіян зневажає і ненавидить навіть на побутовому рівні. Отже, рабство громадянина в Росії – результат саме сталінської селекції.

При цьому 60 відсотків росіян не хотіли б жити під Сталіним. Але це може бути пов’язано не стільки зі страхом перед репресіями, скільки тому, що у шанувальників тиранії вже є свій, модернізований Сталін – Путін. Не випадково кількість людей, які позитивно ставляться до Сталіна, вперше перевищила кількість негативних відгуків саме в березні 2014 року, після окупації Криму і початку війни на Донбасі. Путін почав відверто діяти як Сталін – і сталіністи визнали його своїм.

Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію редакції

  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1990 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG