Доступність посилання

ТОП новини

«Скільки конструкція у 226 голосів + «тушки» проіснує?» – депутат Рябчин


Коаліціада-прем’єріада: завершення чи розгортання?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:19:41 0:00

За Януковича пропонували гроші, а зараз поповнюють фракцію БПП за переконанням – депутат Паламарчук

Гості передачі «Ваша Свобода»: народні депутати Микола Паламарчук («Блок Петра Порошенка»); Олексій Рябчин («Батьківщина»).

Олександр Лащенко: Позафракційні депутати Павло Кишкар і Віктор Кривенко, обрані до Верховної Ради від «Самопомочі», увійшли сьогодні до фракції «Блок Петра Порошенка». Про це оголосив на засіданні парламенту спікер Володимир Гройсман.

Ваша Свобода
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:20:00 0:00


Напередодні пропрезидентську фракцію поповнила депутат Ірина Суслова, теж від «Самопомочі». «Блок Петра Порошенка» продовжує збирати позафракційних, щоб сформувати нову коаліцію «на двох».

На початку тижня були шанси на нову коаліцію «на трьох» – БПП, «Народний фронт», представник якого Арсеній Яценюк очолює наразі уряд, плюс «Батьківщина». Однак Юлія Тимошенко висунула умови – ухвалення пакету законопроектів, зокрема перегляд ренти на газ, мораторій на продаж землі до 2020-го року… І тепер представники Порошенка з Яценюком намагаються домовитися з позафракційними депутатами про вступ до своїх фракцій, щоб утворити коаліцію без Тимошенко.

Таким чином ситуація щодо цієї прем’єріади-коаліціади триває. На цю хвилину (день четверга) до складу БПП входить 141 народний обранець, а до «Народного фронту» – 81. Разом є поки 222 депутати. Щоб була більшість, лишилося долучити ще чотирьох народних обранців.

Отже, тема сьогоднішньої «Вашої Свободи» – коаліціада-прем’єріада: завершення чи розгортання?

Пане Паламарчук, створена нова коаліція на сьогодні чи ні? Можна так сказати?

Микола Паламарчук
Микола Паламарчук

Микола Паламарчук: Можна сказати, що нової коаліції немає, але існує стара коаліція. Де-юре вона існує, тому що не вийшли всі, сьогодні є та кількість депутатів, і ті позафракційні, які фактично… Сьогодні коаліція є. Але для того, щоб усунути цю політичну кризу, нам треба створити коаліцію нову. Йдуть перемовини, йдуть перемовини з «Батьківщиною», йдуть перемовини…

– Все ж таки не перервані?

Микола Паламарчук: Ні, звичайно. І тому я хочу сказати, що ми бачимо якраз «Батьківщину» також в коаліції, тому перемовини тривають. А те, що долучаються сюди інші депутати, то це теж непогано.

– Непогано?

Микола Паламарчук: Непогано. Я вважаю, непогано чому? Тому що ті депутати позафракційні, коли вони перебувають в якісь фракції, більше мають змогу себе реалізувати. Тому я думаю, що це зовсім нормально.

– Пане Рябчин, справді переговори «Батьківщини» з БПП все-таки не перервалися щодо створення нової коаліції?

Олексій Рябчин
Олексій Рябчин

Олексій Рябчин: Так, ми знаходимося у переговорному процесі. Ми дійсно з нашими партнерами ведемо переговори про умови нашого вступу до коаліції і умови про те, що ми беремо відповідальність за ситуацію в країні. Але наші умови є – зміна курсу країни. Тому що ми розуміємо, що так дальше країна жити не може. Є певні соціальні умови, по пенсіях, по тарифах, по підтримці фермерів, сільського господарства та малого і середнього бізнесу.

І якщо дві великі фракції погоджуються на це, то ми з радістю входимо до коаліції, не претендуючи на жодні посади, для того, щоб ми змогли дійсно розділити відповідальність, і ця коаліція проіснувала би довго, парламент працював би. І ми ще бачимо ймовірність входження до такої коаліції. Але, як ми вже казали, є певні умови, за яких ми хочемо увійти до цієї коаліції.

– Пане Паламарчук, а що заважає БПП, «Народному фронту» підтримати цей пакет законопроектів, які так наполегливо пропонує Юлія Тимошенко?

Микола Паламарчук: На жаль, я не входжу до групи переговірників, але я думаю, що саме головне – це сьогодні країна. Нам треба зберегти країну. І в цей час, який дуже важкий для нашої країни, ми просто не маємо права недомовитися. Ми повинні домовитися, зберегти країну, вибрати уряд або реформувати уряд. Це як переговори про це будуть. І ми все для цього робимо, для того, щоб країна рухалася дальше, щоб були економічні перетворення, щоб люди жили краще, і щоб війна, яка сьогодні ведеться…

Саме головне – закінчити війну. Нам потрібен мир. І в цьому процесі піти зараз на дострокові вибори – це просто безумство, я думаю, тому що для держави сьогодні це не потрібно.

– Пане Рябчин, а Ви як вважаєте, це безумство, йти на позачергові вибори, як стверджує Ваш колега по ефіру? Адже, якщо вірити соціологам, «Батьківщина» значно піднялася у рейтингу і може на позачергових виборах, якщо вони відбудуться, посісти перше місце.

Ми не думаємо зараз про вибори
Олексій Рябчин

Олексій Рябчин: Ми не думаємо зараз про вибори. Ми можемо сказати, що ми як політична сила, яка на місцевому рівні зайняла почесне друге місце після БПП, на місцевому рівні вже розділяємо відповідальність за ситуацію в країні. Саме тому питання, скільки там буде членів «Батьківщини» або БПП у Верховній Раді, то тут не питання.

Колеги з БПП, «Народного фронту» вже почали готуватися до виборів, вже розподіляються округи
Олексій Рябчин

Але є трішки інша позиція. Ми знаємо про те, що наші шановні колеги і з БПП, і з «Народного фронту» вже почали готуватися до виборів, вже розподіляються округи…

– Навіть так?!

Олексій Рябчин: Вже кандидати почали по деяких регіонах свою агітацію. Саме тому, коли кажуть, що «Батьківщина» прогнозує якісь першочергові вибори – ми не готуємося до них. Але це трошечки маніпуляція від дуже багатьох журналістів, від дуже багатьох пропагандистів, що «Батьківщина» «качає» позачергові вибори. Якщо ми цього хотіли б, то ми, напевне, не вели ніяких перемовин щодо вступу до коаліції. Насправді наразі ми погоджуємося з колегами, що ми даємо цьому парламенту останній шанс.

– Але за умов ухвалення цього пакету законопроектів, про який казала Юлія Тимошенко?

Олексій Рябчин: У на гнучка позиція по цих законопроектах. Вона була заявлена ще минулого тижня. Є п’ять напрямків, за якими ми хочемо, щоб Україна рухалася. Під ці напрямки є законопроекти, які були не вчора видумані нами, вони були зареєстровані ще рік тому.

– А чи не є ці законопроекти порушенням умов співпраці України з міжнародними організаціями?

Олексій Рябчин: Саме тому на минулих перемовинах, де я не входжу до групи лідерів, керівників, а я вхожу до групи підготовки нової коаліційної угоди, і ми вирішили, що якщо там є пункти, які суперечать МВФ, то ми будемо уповноважувати уряд проводити нові переговори з МВФ. Тому що буде новий уряд.

– Вдасться Захід переконати, Ви вважаєте?

Олексій Рябчин: Це якраз і питання. Тому що ми вважаємо, що нинішній уряд, який очолює Арсеній Яценюк, не провів якісні переговори, він не захистив інтереси людей. Тому що, якщо ми буквально всіх людей в Україні, всі домогосподарства підсаджуємо на субсидії, то це не якість, такого немає в жодній європейській країні. Якщо ми підвищуємо ціну на газ, і уряд прийняв таке рішення, то одночасно повинні йти якісь енергозберігаючі заходи. Якщо ти платиш більше, а споживаєш менше, відходиш…

Тобто ті напівміри і ті напівперемовини, які були з МВФ, ми вважаємо, що треба провести інші. Тому що для МВФ фактично все рівно, як ми будемо балансувати наш бюджет. Якщо індексація пенсій, те, про що ми кажемо, то це закон, який ми можемо зробити, то ми кажемо, що ось тут корупції не буде. І Лагард сама сказала Україні: перестаньте красти!

Саме тому нові перемовини з МВФ ніяк не суперечать тим вимогам, які виставляє «Батьківщина».

– Пане Паламарчук, Ви – людина вже не першого скликання, бо Ви 2012 року були обрані. Ви пам’ятаєте прекрасно, як тоді, за режиму Януковича, тодішня правляча сила – регіонали – добирали собі депутатів? Хто це тим займався? Брати Клюєві і так далі? І цих добраних людей називали «тушками».

От сьогодні Олег Ляшко, як до нього не ставитися, так оцінив цю ситуацію з набором БПП і, можливо, «Народним фронтом» нових обранців до свого складу: «Покроковий рецепт коаліційного салату від влади: взяти депутатів-слабаків з різних фракцій, ласих на матеріальні цінності. Дрібно потушкувати їх до «золотистої скоринки», приправити обіцянками, добре притрусити доларами. Готовий салат ретельно вмішати в нову коаліцію. Питання: чи розуміють українці, що буває після таких несвіжих страв, від яких тхне тушками, корупцією і беззаконням?»

Про це ж, не так різко, висловлювався Ваш колега по фракції БПП Мустафа Найєм.

Мустафа Найєм: Як би хто це не називав, це не є прикладом політичної етики і не відповідає тим цінностям, про які ми говорили до того, як йти в парламент.

Я думаю, що, можливо, буде все-таки якась можливість скласти коаліцію з трьох фракцій, або там з чотирьох фракцій. Але те (ще раз), що, брутально і цинічно добиваючи фракції конкретними голосами, можна щось створити до кінця тижня.

Справа в тому, що дуже багато людей, які зараз сидять в парламенті, в коаліції, на жаль, не пам’ятають політичну історію нашої країни, не пам’ятають 2007 рік, 2008 рік, 2009 рік, 2010 рік, коли те ж саме намагалися зробити регіонали у різних варіаціях.

– Пане Паламарчук, справді зараз БПП діє так, як колись регіонали? Це так правильно казати?

Була інша ситуація за Януковича, пропонували гроші, заганяли, лякали
Микола Паламарчук

Микола Паламарчук: Я скажу, що я не зовсім погоджуюся зі своїм колегою. Тому що, по-перше, то була інша ситуація (за Януковича – ред.), коли пропонували гроші, коли заганяли, коли лякали їх. А зараз інша ситуація. Люди по-своєму люди за своїм переконанням…

– Зараз гроші не пропонують?

Не пропонують грошей
Микола Паламарчук

Микола Паламарчук: Не пропонують (грошей зараз – ред.). Я відверто кажу. Чому? Тому що зараз інша ситуація. Треба зберегти державу. Треба було створити коаліцію, а зараз треба зберегти державу. Якщо ми сьогодні не домовимося і з «Батьківщиною», і все – будуть дострокові вибори. Скажіть, будь ласка, народу України, взагалі Україні потрібні дострокові вибори в час, коли держава перебуває у стані війни? І чи можливо це? І чи покращить це значно клімат…?

– А народу потрібні в час, коли триває війна, всі ці «тьорки», скажімо так?

Микола Паламарчук: Не потрібні. І «тьорки» оці не потрібні. Але я хочу сказати, що сьогодні, по-перше, треба зійтися на тому, що ми всі любимо Україну, хто більше, а хто менше, але я впевнений, що всі люблять Україну. І я хотів би сказати, що заради збереження миру, спокою, заради того, щоб ми дали достойну відсіч агресору, заради того, щоб ми могли сьогодні виглядати нормально на міжнародному рівні, в Європі, то ми повинні все ж таки сьогодні зберегти коаліцію.

І я хочу сказати, що не три, не чотири, а, можливо, п’ять, можливо, всі, треба всі вибори. Чому? Тому що сьогодні треба зійтися якраз на скелі збереження держави. Ми не маємо права і не можемо її розвалити!

– Ми маємо запитання додзвонювачів.

Хто обирає, той відкликає депутатів. «Тушки» починають бігати, нездорова Верховна Рада. Треба швидко на смітник
Додзвонювач

Додзвонювач: Все, що зараз робиться, коаліціальною (я навіть не вимовлю), то це назвати добрим знаком не можна.

По-перше, треба, щоб було однозначно – хто обирає, той відкликає вас, депутатів. Друге. Якщо дійсно оці «тушки» починають бігати, то це вже нездорова Верховна Рада. Її треба швидко скинути, як кажуть, у той мішечок і занести на смітник. І не бійтеся нових виборів!

Олексій Рябчин: Ми з моїм шановним колегою також були обрані на дострокових виборах під час війни. Президент теж був обраний під час війни. І я дуже радий, що на моїй Донеччині, на Луганщині…

– … важлива деталь. Ви – уродженець цього регіону, частина якого окупована…

Олексій Рябчин: …також проголосували на виборах президента, тому він і став легітимним. Тому не треба боятися і казати, що вибори під час війни призведуть до якихось результатів. Ми знаємо, що, за прогнозами, потрапить більшість проєвропейських патріотичних сил.

– Але і «Опоблок» потрапить.

Олексій Рябчин: Ну, потрапить. Він і тут є. І що, ми бачимо його? Я не став би оглядатися на «Опоблок».

Питання у відносинах з нашими партнерами? У мене, наприклад, особисто є довіра до пана Миколи. Я його знаю як гарного фахівця. Але коли на рівні персоналій є довіра, а на рівні фракцій немає довіри…

– Але ж, даруйте, пане Рябчин, до пана Кононенка, Березенка у Вас є довіра?

Олексій Рябчин: Це риторичне питання.

– Однак можете відповісти?

– Усі розуміють, яка довіра. Тут і питання. Коли ми з «Батьківщиною» як наймолодші партнери по коаліції, ми голосували за деякі законопроекти наших колег по коаліції, знаючи, що вони у відповідь брали обіцянку голосувати за наші законопроекти, а такого не сталося! Саме тому ми висуваємо вимогу: проголосуйте, будь ласка, декілька наших законопроектів, які зареєстровані ще минулого року, наших, «батьківщинівських», де є…

– А сьогодні депутати від «Самопомочі» заявили, що вони, не входячи до можливої нової коаліції, готові підтримати законопроекти. А «Батьківщина», якщо вона так і не потрапить до нової коаліції, підтримуватиме законопроекти?

Олексій Рябчин: Ми – партія з державницькою позицією і завжди підтримували гарні, якісні законопроекти. У той же ж час, коли ми вийшли з коаліції, ми проголосували за євроінтеграційні закони. Більше того, працюючи в опозиції…

– … блокувати Верховну Раду, якщо буде коаліція «на двох», не будете?

Олексій Рябчин: Більш того, працюючи в опозиції, у тебе є дійсні важелі для того, щоб більш якісно контролювати людей. І якщо наші колеги з БПП та «Народного фронту» сформують таки коаліцію «на двох», то це їх право як найбільших фракцій. Але я думаю, що для них буде дуже приємно мати такі потужні фракції, як «Батьківщина», «Самопоміч», інші колеги, в опозиції для того, щоб їх критикувати нищівно.

– Але, якщо треба, будете узгоджено приймати закони? Якщо це будете вважати за потрібне?

Державницькі закони будуть голосуватися всім продемократичним табором
Олексій Рябчин

Олексій Рябчин: Державницькі закони, я думаю, будуть голосуватися всім продемократичним табором. Але питання: скільки ця конструкція у 226, 227, плюс «тушки» проіснує в цій країні?

– Запитання ще одного додзвонювача.

Додзвонювачка (переклад): Навряд чи хтось із людей повірить, що не за гроші зараз переходять. Та ж сама історія, що була за Януковича. І ті ж самі «тушки», і прикриваються небажанням виборів, щоб зберегти Україну. Так вони її вже майже знищили зовсім! І їх не лякає, що війна. Вони там і контрабанду організували , і прикривають корупціонерів, і все. Як тільки стосується виборів, так вони хочуть Україну зберегти!

– Пан Паламарчук, вже відповідав на це запитання. Він не вважає це якимось «тушкуванням».

Але, добре, зараз вдасться створити нову коаліцію, не буде перевиборів, ситуація більш-менш стабілізується. Але мине півроку, рік… Війна триває, економічна ситуація дуже складна для України. Чи не буде за цей рік ще складніша ситуація, і тоді вже точно будуть перевибори, але вже на гірших умовах?

Микола Паламарчук: Є закони, від яких не можна відійти. Якщо будуть перевибори, то будуть перевибори. І всі підуть на перевибори – діватися нікуди. Але якщо Ви мене чули, то я за те, щоб всі ці демократичні сили, які були, щоб вони були в єдиній коаліції, бо це краще, ніж коаліція маленька, аніж вона широка. І я за це. Ми не боїмося виборів і не кажемо, що на вибори не потрібно йти.

Але Ви зрозумійте одну таку дуже просту річ, що сьогодні, щоб піти на вибори, а ще сьогодні криза в уряді, то ми залишимося ще з цією кризою. Тому треба, як я казав, або реформувати цей уряд, або треба обрати новий уряд, а цей відправити у відставку і рухатися далі. Бо країна не може стояти на місці, вона повинна рухатися, повинні прийматися закони, які потрібні.

– А Володимир Гройсман, можливий новий прем’єр замість Арсенія Яценюка, готовий до такої місії, як Ви вважаєте? Якщо це буде?

Микола Паламарчук: Я скажу, що Гройсман готовий до такої місії. Він показав себе дуже гарно як мер міста Вінниці. І сьогодні всі вінничани, і всі, хто нас чує, бачить, ніхто не може сказати, що він себе погано проявив. Він є і людина, яка є господарник. Він себе не заплямував, не замурзав ні з корупційними скандалами. Тому я рахую, що це був би гарний прем’єр.

– А спікер тоді – Андрій Парубій, якщо буде так?

Микола Паламарчук: Спікер – як домовляться. Я скажу, що і Парубій. Я можу сказати про Парубія тільки позитивне. Тому що Ви знаєте, і тут я бував під час Майдану постійно, у вас частий гість постійно.

– Так-так. І сам пан Андрій бував.

Микола Паламарчук: І пан Андрій бував.

– Пане Рябчин, а «Батьківщина» підтримує такий варіант – замість прем’єра Яценюка – Гройсман, тоді спікером, ніби, стає Парубій?

«Народний фронт» буде відповідати за парламентську роботу, а президентська фракція за урядову, ми підтримуємо. Єдині умови – змінити курс
Олексій Рябчин

Олексій Рябчин: Як ми вже казали, при перемовинах наших партнері ми підтримуємо, ми не претендуємо на посади в уряді. Наші партнери про це комунікують. Ми вважаємо, що прем’єр-міністр повинен сам формувати свій Кабмін, тому що він буде нести відповідальність. І таке рокірування між двома найбільшими фракціями, тобто «Народний фронт» буде відповідати за парламентську роботу, а президентська фракція буде відповідати за роботу урядову, ми підтримуємо. Наші єдині умови – змінити курс.

– Я зараз наведу цитату оглядача Святослава Павлюка щодо цієї прем’єріади-коаліціади.

«Щодня два-три хлопці на фронті платять життями, викуповуючи для країни ще трошки часу, щоб ми залили фундамент нової держави. Боже, пошли нам всім розуму не змарнувати цю жертву на наполеонівську возню на печерських пагорбах, їх сім’ї і їх сироти нам того не пробачать. В метушні ми геть забуваєм – якою ціною дається нам цей шанс».

– Пане Паламарчук, шанс не буде змарновано для України? Хлопці не марно гинуть у зоні АТО?

Микола Паламарчук: Ми не маємо його змарнувати. Не маємо на це права – змарнувати ці шанси. Ми повинні зробити все, і щоб хлопці не гинули, і щоб країна розвивалася.

– І готові до компромісу у тому числі?

Микола Паламарчук: І готові до компромісу однозначно.

  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG