Доступність посилання

ТОП новини
21 Січень 2019, Київ 06:29

Новак: виправдовувати офшори відсутністю реформ – добра міна при поганій грі


«Вже не те що півень клюнув, вже інформаційний слон наступив і розійшовся по світу»

Ініціатива президента України Петра Порошенка заборонити використання в Україні офшорних рахунків, коли увесь світ уже дізнався про «панамські документи», а всі великі бізнесмени понад 20 років користуються офшорними схемами, є дещо запізнілою, однак вкрай необхідною пропозицією, вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак. Адже саме офшори є головною причиною тіньової економіки в Україні. Про особливості і наслідки можливої заборони експерт розповів в ефірі Радіо Свобода.

– Зараз великий бізнес переважно використовує офшори, виправдовуючи це тим, що відсутні реформи в Україні і їм не дуже вигідно платити тут податки. Що Ви думаєте з цього приводу?

– Звичайно, що це дуже смішне виправдання. Треба сказати, що в цілому, переважна більшість ставок основних податків в Україні набагато нижчі, ніж, наприклад, у Європі. Практично всі основні ставки податків у нас нижчі, тому виправдовувати використання офшорів податковою системою України чи відсутністю реформ у ній – це, так би мовити, добра міна при поганій грі. Зараз ініціативи президента щодо заборони офшорних операцій для України – це така собі спроба перехопити ініціативу, коли вже є інформація, яка стала відомою завдяки «панамським документам». Як у нас кажуть: нічого не робимо, поки півень не клюне. А тут уже не просто півень, тут вже слон наступив, інформаційний слон, який розійшовся по всьому світу. І тепер чинний президент намагається перехопити ініціативу і заборонити офшорні схеми, якими користувалися понад 20 років практично всі українські значні бізнесмени, в тому числі він сам.

В цивілізованих країнах несплата податків прирівнюється до вбивств. І ці тяжкі економічні злочини, як мінімум, караються величезними штрафами, а як максимум – загрожують навіть позбавленням ліцензій на види діяльності

Треба чесно сказати, що використання офшорних компаній має дві головні мети: перша і головна – ухилення від сплати податків в своїй країні і друга – приховування своїх активів. Обидва ці завдання, які виконують офшорні компанії, в цивілізованому світі – одні з найтяжчих економічних злочинів. Взагалі в цивілізованих країнах несплата податків прирівнюється до вбивств. І ці тяжкі економічні злочини, як мінімум, караються величезними штрафами, а як максимум – загрожують навіть позбавленням ліцензій на види діяльності.

Андрій Новак
Андрій Новак

Тому суспільству треба намагатися не замовчувати цю тему, а навпаки – за можливістю її «розігріти». І найголовніше: треба домогтися наслідків, щоб люди, які роками порушували українське законодавство, у всякому разі з моральної точки зору, не сплачуючи роками податки, почали це робити.

– У випадку розв’язання бізнес-суперечок, як кажуть підприємці, чий бізнес пов’язаний з офшорними зонами, діяти їм через інші суди – не українські – легше. Які комплексні заходи потрібні, щоб вивести значну частину економіки з тіні?

Більшість наших бізнесменів, які водночас є головними політичними діячами, замість того, щоб робити зміни всередині, знаходять для себе і свого бізнесу простіший вихід реєстрації компанії за кордоном і вирішення своїх проблем у так званому цивілізованому світі

– Звичайно, що ми однією чарівною паличкою, наприклад, реальною забороною офшорних операцій для українських суб’єктів господарювання, не вирішимо всі економічні проблеми. Тому що економіка – це дуже багато взаємних зв’язків, не лише суто економічних, наприклад, і правових, якщо ми говоримо про виникнення конфлікту і потреби його вирішення в судах. Звичайно, що українська судова система – це дійсно не те місце, де можна захистити свої законні права лише на основі закону, але в тому і суть, що переважна більшість наших бізнесменів, які водночас є головними політичними діячами, замість того, щоб робити зміни всередині, знаходять для себе і свого бізнесу простіший вихід реєстрації компанії за кордоном і вирішення своїх проблем у так званому цивілізованому світі. Натомість міг би бути інший підхід.

– Про заборону офшорів йшлося ще тоді, коли віце-прем’єром був Сергій Тігіпко. Яким стане «завтра» для економіки України, якщо припустити, що заборона таки буде узаконена?

– Наслідки дуже прості: це детінізація і, найголовніше, – кількаразове збільшення податкових надходжень до українських бюджетів, як центрального, так і місцевих. Є багато думок, що завдяки якраз цій тіні ми нібито виживаємо і українська економіка не йде на дно. Це дуже абсурдне твердження – це як говорити, що у нас є свій організм і у нього половина органів хворі, але це не дає йому померти.

Тінь – це нездорова частина економіки, яка не оподатковується, а через це ми не можемо адекватно підвищувати соціальні стандарти, у нас дуже бідний внутрішній споживчий ринок, не може розвиватися бізнес, бо платоспроможність дуже низька

Тінь – це нездорова частина економіки, яка не оподатковується, а через це ми не можемо адекватно підвищувати соціальні стандарти – зарплати і пенсії, а відтак у нас дуже бідний внутрішній споживчий ринок, через це не може розвиватися бізнес, бо наша платоспроможність дуже низька. Більшість років незалежної української економіки – це падіння ВВП країни. Тому що внутрішній споживчий ринок дуже бідний, він не розвивається, не розширяється, немає економічного росту. Тому теза про те, що тінь рятує – абсурдна. Отже, нам треба її побороти. Треба розуміти, що основна наша тінь – це не якісь там підпільні підприємства, десь під землею, а це фінансово-бухгалтерська галузь, більша частина якої формується саме через офшорні схеми.

  • 16x9 Image

    Ірина Гнатишин

    На Радіо Свобода – з 2013-го, на радіо взагалі – понад 10 років. Починала з ФМ-радіостанцій у Львові, продовжила – в Києві. Сім років працювала ведучою інформаційних програм на радіо «Ера». Люблю новини, особливо, якщо вони добрі!

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG