Доступність посилання

17 Грудень 2017, Київ 06:48

«Як тільки ми позбудемось цієї хвороби, і ми досить близькі до цього, вона більше ніколи не з’явиться» – представник комітету «Поліо Плюс»

«Безпечна, ефективна, сильна» – цими словами 12 квітня 1955 року директор центру вакцинації мічиганського університету оголосив світу про успішне випробування вакцини проти поліомієліту. Хвороба, яка на початку 20 століття досягла розмірів глобальної пандемії, була майже повністю викорінена, дякуючи винаходу американського професора Джонаса Солка.

Нині у світі залишається дві країни з проблемою поліомієліту: Пакистан та Афганістан. Ще в минулому році таких країн було три, утім у 2015 Нігерію офіційно оголосили країною без поліо.

Одна з причин, чому не вдається у світі зовсім позбутися поліовірусу – це збройні військові конфлікти. Через війни чимало інших країн час від часу опиняються перед ризиком розповсюдження поліо. Серед них – Україна (два зареєстровані випадки) та Сирія (понад сотня випадків).

«Поширення випадків відбувається серед інших в Сирії, Іраку, Камеруні, Гвінеї, Пакистані до Афганістані. Коли ти починаєш бачити розповсюдження вірусу закордон, особливо в райони з низьким рівнем імунізації, ВООЗ вважає це серйозною ситуацією», – говорить Ентоні Фаучі, науковець з Національного інституту охорони здоров’я.

«Важкий та нудний» шлях до створення вакцини

Робота з ліквідації поліовірусу у світі почалася в кінці 1930-х років, після того, як лише протягом одного літа у США на поліомієліт захворіли тисячі дітей.

Президент Франклін Рузвельт, який сам страждав від цієї хвороби,створює Національний фонд дитячого паралічу з метою вивчення хвороби і створення від неї ліків. Ця організація закликала американців пожертвувати десять центів (цю монету у США називають дайм) на боротьбу поліо. Так в країні починається так званий «марш даймів», до якого долучилися мільйони людей.

За рахунок цих та інших заощаджень фінансувались дослідження Джонаса Солка, який працював над створенням вакцини від поліомієліту. Після експериментів над мавпами доктор Солк проводить ризиковані тести вакцини на людях. Він вводить ін’єкцію собі, своїй дружині та трьом своїм синам у себе вдома на кухні, де перед тим прокип’ятив голки та шприци.

Ось що батькам треба знати про вакцинацію від поліомієліту

«Поліомієліт викликав надзвичайну стурбованість через сотні тисяч випадків захворювання і десятки тисяч смертей до того часу, поки доктор Солк не презентував вакцину, – розповідає Ентоні Фаучі. – Це стало драматичним поворотом, від якого ми почали називати ситуацію контрольованим скороченням, а по суті, викоріненням вірусу».

Як пишуть історики, Доктор Солк працював «16 годин на день, сім днів на тиждень, роками». А сам вчений описував свої дослідження як «два з половиною роки нудної і тяжкої роботи».

Першою дитиною, яка офіційно отримала вакцину від поліомієліту, став 6-річний хлопчик Ренді із Вірджинії, це сталось у 1954 році.

«Голос Америки» приніс радісну новину у Європу

12 квітня 1955 року в Університеті Мічигану доктор Томас Францис оголосив вакцину від поліомієліту «безпечною та ефективною». Це сталося у день смерті Президента США Франкліна Рузвельта, рівно через 10 років. У Європі ця новина вперше пролунала на хвилях радіостанції «Голос Америки».

Коли Солка запитали, кому належить вакцина, він відповів: «людям», і ніколи не реєстрував патенту на свій винахід.

Розробник вакцини від поліомієліту Солк в інтерв’ю одному з американських телеканалів сказав, що вакцина позбавила людей страху: «Країна певним чином була охоплена страхом. І це стало очевидним, коли вакцина стала доступною, тому що раптом з’явилася свобода від страху, від страху перед цією загрозою. Іншими словами, стало можливим зробити щось, щоб звільнити батьків від страху, звільнили дітей, щоб вони могли жити нормальним життям».

Світ без поліо до 2020 року

Через кілька років у світі створили іншу – оральну – вакцину від поліомієліту. Дякуючи цим двом препаратам, за останні 25 років захворювання людей на поліомієліт скоротилось на понад 99%. Якщо на початку кампанії із боротьби з цією хворобою у світі налічувалось близько 350 тисяч випадків поліомієліту, то у 2013 році – зараженими залишались 416 людей на планеті.

Ідея в тому, щоб його викорінити повсюдно, інакше вірус продовжуватиме жити в людях і передаватися тим, хто не був імунізований
Джон Север

«Ідея в тому, щоб його викорінити повсюдно, інакше вірус продовжуватиме жити в людях і передаватися тим, хто не був імунізований», – розповідає Джон Север, віце-голова комітету «Поліо Плюс» громадської організації Rotary International, яка бере активну участь у боротьбі з поліомієлітом.

Оздоровчі організації поставили собі за мету – перемогти цю страшну хворобу глобально за три роки. «Як тільки ми позбудемось цієї хвороби, і ми досить близькі до цього, вона більше ніколи не з’явиться», – додає Джон Север. І тоді поліомієліт, як колись було з віспою, назавжди залишиться у минулому.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG