Доступність посилання

ТОП новини

Як прокремлівські ЗМІ зробили Джемілєва «турецьким агентом»


Мустафа Джемілєв
Мустафа Джемілєв

В інтернет були вкинуті «документи», які нібито підтверджують фінансування Меджлісу кримських татар з боку Туреччини

В інтернет були вкинуті «документи» кримського главку СБУ часів Януковича, які нібито підтверджують фінансування Меджлісу кримських татар з боку Туреччини. Служба безпеки України справжність цих паперів спростувала. Але прокремлівські ЗМІ вже встигли повідомити, що викладені документи – це «доказ причетності» Мустафи Джемілєва до турецької розвідки. Учасники кримськотатарського національного руху вважають, що цей «компромат» був спеціально вкинутий в розпал судового процесу про заборону Меджлісу.

Сканкопії «документів», які нібито підтверджують зв'язок турецької влади і Меджлісу кримськотатарського народу, циркулюють у прокремлівських медіа вже тиждень. Зовні вони схожі на внутрішню кореспонденцію Турецького агентства зі співробітництва (TIKA), а також секретну переписку між кримським главком Служби безпеки України та центральним офісом СБУ за період з 2011-го до 2014 роки.

Зокрема, в копії листа, нібито пересланого з центрального офісу ТІКА в сімферопольське представництво, значиться, що на зарплату персоналу Меджлісу виділили 17 тисяч доларів США, з них 3 тисячі – це щомісячна зарплата Рефата Чубарова​, який на той момент був першим заступником голови Меджлісу.​

Більша частина «зливів» – це нібито сканкопії листів, відправлених керівниками кримського главку СБУ в Київ. У них зазначені результати роботи кримських агентів спецслужб, які займались Меджлісом і TIKA.

Один із листів, нібито адресований тодішнім начальником кримського главку СБУ Володимиром Тоцьким першому заступнику начальника СБУ Петру Шатковському, має назву «Про припинення діяльності турецької урядової структури». У ньому стверджується, що уряд Турецької Республіки втручається у внутрішні справи України через координаційний офіс TIKA в Криму. Згідно з текстом «документа», за період з 2008-го до 2012 року Меджліс отримав від турецького агентства 1 061 500 доларів США на оплату співробітників, проведення сесій Курултаю, а також організацію жалобних заходів до Дня депортації.

В іншому листі, нібито надісланому генерал-майором Тоцьким, пояснюється чому фінансування турецьким урядом Меджлісу є втручанням у справи України і сприянням підривній діяльності. Це аргументується тим, що Мустафа Джемілєв веде активну і цілеспрямовану «дискредитацію керівництва країни і пропагує сепаратистські ідеї» (створення національно-територіальної автономії кримських татар).

У ще одному опублікованому листі під назвою «Про можливу причетність до агентури впливу МIT» стверджується, що заяви у ЗМІ Мустафи Джемілєва, члена Меджлісу Алі Хамзіна і голови азербайджанської громади Криму Рагіма Гумбатова мають ознаки лобіювання зовнішньополітичних інтересів Туреччини. Висновок про це роблять тому, що ці суспільно-політичні діячі виступали проти визнання Україною геноциду вірмен в Османській імперії. У зв'язку з цим у «документі» робиться висновок, що, можливо, це доводить їхню причетність до агентури-впливу турецьких спецслужб.

«Очевидні фейки»

Служба безпеки України спростувала справжність викладених документів.

«Я бачила фейки, поширювані російськими ЗМІ. Навіть не хочу коментувати їх, щоб не надавати їм значущості», – наголосила в коментарі для «Крим.Реалії» прес-секретар СБУ Олена Гітлянська.

Але прокремлівські медіа вже встигли, посилаючись на викладені «документи» як на реальні докази, повідомити не лише про«турецьке фінансування Меджлісу», але і про те, що Мустафа Джемілєв – «турецький шпигун». Причому це, як пишуть російські ЗМІ, підтвердила сама Служба безпеки України! При цьому те, що йдеться про СБУ часів Януковича, ніде не зазначається.

Газета «Известия» у статті з заголовком «Україна оголосила Джемілєва турецьким шпигуном», пише з посиланням на викладений «компромат», експертів і колишніх співробітників ФСБ Росії, що національний лідер кримських татар – «не просто розвідник, але ще і опікується перекиданням бойовиків «Ісламської держави» з України до Туреччини».

Сам Мустафа Джемілєв поки ніяк не прокоментував появу цих «документів» і подібних статей у російських ЗМІ. Наразі він і голова Меджлісу Рефат Чубаров перебувають у Литві на засіданні виконкому Всесвітнього конгресу кримських татар, і отримати від них коментар не вдалось.

Раніше прес-служба Уповноваженого президента України у справах кримських татар повідомляла, що вкинуті «документи» є підтвердженням того, наскільки російські агенти були залучені до спецслужб Криму вже в ті роки.​

«Поширені папери наочно показують, чим весь цей час займалось кримське управління СБУ. Зокрема, шукало матеріали, які хоч якось могли дискредитувати кримських татар. Метою було створити образ «кримськотатарських сепаратистів» і видавати його за дійсність, тим самим прикриваючи справжні сепаратистські (проросійські) рухи, які діяли на території півострова», – сказали у прес-службі Джемілєва.

Ще один фігурант вкинутого «компромату» член Меджлісу Алі Хамзін вважає, що серед викладених паперів є як справжні звітно-оперативні доповіді СБУ, так і очевидні фейки, спрямовані на дискредитацію Мустафи Джемілєва. Він спростував, що є «лобістом інтересів Туреччини», як зазначено в цих «документах», але зазначив, що відчуває до Туреччини щиру повагу. На думку Алі Хамзіна, вкидання «компромату» на лідерів кримських татар не випадково сталось у той час, коли у Верховному суді Криму розглядають позов про заборону Меджлісу.

«Я більше пов'язую, що за нападками на Мустафу-аг'а явно проглядається прагнення російської влади посилити свої «аргументи» звинувачення в «екстремізмі» на адресу Меджлісу кримськотатарського народу, з метою заборони його діяльності в Криму. Але це буде явною фальшю. Раджу Мустафі-аг'а сьогодні бути більш обачним. Він, як мені здається, почав розуміти суть кримської проблеми разом із народом. Це інформаційне провокаційне вкидання вочевидь вигідне і певним силам у Києві», – сказав Алі Хамзін у коментарі для «Крим.Реалії».

Видали бажане за дійсне

Під сумнів поставив справжність викладених «документів» і екс-голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.

Микола Маломуж
Микола Маломуж

«Ті керівники (кримського главку СБУ – ред.), які в різний час виїхали, володіли і матеріалами, і бланками, і всім іншим. Тому говорити про достовірність передчасно. Документи могли бути підроблені на реальних бланках, тому що ті, хто виїхав, мали всі можливості отримати такі матеріали або зараз підготувати їх заднім числом», – сказав Маломуж.

При цьому він підтвердив, що під час свого керівництва зовнішньою розвідкою, СБУ тримала на контролі діяльність турецьких спецслужб на кримському півострові. Маломуж повідомив, що, за його інформацією, Туреччина дійсно впроваджувала до Криму своїх людей, направляла емісарів і надавала фінансову підтримку органам національного самоврядування кримських татар. Однак, за його словами, інформація про те, що до турецької розвідки причетні Мустафа Джемілєв, Рефат Чубаров або Ільмі Умеров, є помилковою.

Документи могли бути підроблені на реальних бланках, тому що ті, хто виїхав, мали всі можливості отримати такі матеріали або зараз підготувати їх заднім числом​
Микола Маломуж

«Я розумію, що сьогодні Російська Федерація намагається експлуатувати цю тему і давати якусь інформацію, що ці особи завербовані спецслужбами Туреччини, і, відповідно, працюють на неї вже як агенти. Таких матеріалів не було, і я можу це чітко стверджувати, адже в Службі безпеки України я вів якраз цей напрямок», – зазначив Маломуж.

А прес-секретар Служби безпеки України Марина Остапенко, яка очолювала прес-службу СБУ з 2001 до 2013 року, вважає, що викладені «документи» можуть бути справжніми. Однак, на її думку, їхній зміст не відповідає дійсності, оскільки українські спецслужби в Криму за часів Януковича замість захисту інтересів держави займались дискредитацією кримських татар.

«Керівництво СБУ, а тоді там перебували відверто проросійські особи, які ностальгують за СРСР, ставило своїм кримським співробітникам, більшість яких симпатизували Росії (там у військових зарплати більші) завдання з дискредитації лідерів руху. І співробітники намагались догодити начальству, видаючи бажане за дійсне. А українські боси намагались порадувати своїх кремлівських кураторів», – зазначила Марина Остапенко в коментарі для «Крим.Реалії».

Це – частина загальної кампанії з дискредитації і заборони Меджлісу
Юлія Тищенко

На думку експерта Українського незалежного центру політичних досліджень Юлії Тищенко, вкидання в російських ЗМІ – це, з одного боку, елемент нагнітання антитурецької істерії, а з іншого – це була підготовка до заборони Меджлісу кримськотатарського народу в Криму.

«Це – частина загальної кампанії з дискредитації і заборони Меджлісу. І плюс це реакція на позицію Меджлісу на постійні інформаційні і не лише інформаційні приводи. Наприклад, на той самий з'їзд Світового конгресу кримських татар у Вільнюсі», – сказала вона в коментарі для «Крим.Реалії».

Твердження прокремлівських ЗМІ про те, що руками Мустафи Джемілєва і Рефата Чубарова Туреччина втручалась у внутрішні справи України, на думку Юлії Тищенко, є неспроможними. Це пояснюється хоча б тим, що за часів Януковича лідери Меджлісу фактично були відсунуті від органів влади і мали дуже незначний вплив на процеси, що відбувались.

Оригінал публікації – на сайті «Крим.Реалії»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG