Доступність посилання

ТОП новини

США: права людини в Україні порушували Київ, сепаратисти і Москва


Ілюстраційне фото. Державний секретар США Джон Керрі під час свого візиту до Києва. Лютий 2015 року

Об’єднані російсько-сепаратистські сили на частині Донбасу, а також російська окупаційна влада у Криму спричинили тисячі смертей і поранень – звіт

Державний департамент США оприлюднив черговий щорічний звіт про права людини у світі за 2015 рік, в українській частині якого є критика не тільки становища на вільній частині України, а й дій Росії й підтримуваних нею сепаратистів на окупованих територіях Криму й частини Донбасу.


Становище в Україні оцінене відразу у трьох частинах звіту: про саму Україну, окремо про становище в окупованому Росією Криму, а також у частині про Росію – стосовно її втручання в Україні й підтримки сепаратистських угруповань на Донбасі.

Щодо України, чи, точніше, в розділі про Україну найбільше критики порушень прав людини стосується сепаратистів, що мають підтримку російських військових і урядовців і захопили збройною силою частини Донецької й Луганської областей, та фактичної російської влади в окупованому Криму.

Сепаратисти, мовиться у звіті, систематично здійснювали викрадення, тортури й незаконні затримання; про такі ж дії урядових сил у зоні конфлікту на Донбасі теж були повідомлення, але в менших обсягах. Також сепаратисти використовували дітей як бійців і обмежували постачання гуманітарної допомоги. Із іншого боку, уряд запроваджував обмеження на свободу пересування. А внутрішньо переміщені особи зазнавали труднощів із оформленням офіційних документів, отриманням освіти, пенсій, доступу до фінансових інституцій і закладів охорони здоров’я.

А у Криму, мовиться у звіті, російська окупаційна влада здійснювала численні порушення прав людини, головно щодо національних і релігійних громад, у першу чергу кримських татар, а також щодо незалежних журналістів і будь-кого, хто сприймався як опонент російського окупаційного режиму.

Влада в Києві була далеко не безгрішна

Є й серйозні зауваження до органів влади України. У звіті за 2015 рік зазначено, що країна потерпала від корупції й недоліків у здійсненні правосуддя. Правозахисні організації й ООН звертали увагу, що того року було дуже мало розслідувань у справах про порушення прав людини, скоєних силовиками; зокрема, безкарно діяли Служба безпеки України й Міністерство внутрішніх справ. Особливе занепокоєння викликала корупція в Генеральній прокуратурі України і судовій системі.

Крім того, влада України загалом не вживала належних заходів для переслідування й покарання більшості посадовців, що вчинили зловживання, що призводило до створення клімату безкарності. Більш як через рік після скоєння залишалися нерозслідуваними протягом 2015 року розстріли Євромайдану в Києві та заворушення в Одесі, що сталися 2014-го. Так само не були завершені розслідування про порушення прав людини, пов’язані з окупацією Криму Росією та з конфліктом на Донбасі.

Серед інших проблем, про які повідомляли протягом минулого року, в Держдепартаменті США звернули увагу на порушення прав затриманих, особливо на повідомлення про побиття чи тортури щодо затриманих і ув’язнених, на неналежні умови у в’язницях та інших закладах тримання. Також у звіті згадано про дискримінацію в суспільстві й переслідування представників національних та релігійних меншин, сексуальних меншин чи хворих на СНІД, торгівлю людьми. Крім того, занепокоєння викликали обмеження на право працівників на страйк, примусова праця або недотримання законів про працю і норм безпеки праці й охорони здоров’я на робочому місці; значна частина цих останніх трудових порушень стосується окупованих частин Донбасу.

Крим – проблема на окремий розділ

Становищу у Криму – частині території України, яку нині після окупації фактично контролює Росія – присвячено окремий розділ української частини звіту. У ній мовиться, що російські силові структури на півострові вдавалися до широкої кампанії залякування з метою придушити незгоду з окупацією й опозицією до неї – для цього були застосовані викрадення, зникнення, фізичні напади і депортації. Російські силовики часто безпричинно затримували окремих осіб, залякували родини і сусідів тих, хто виступав проти окупації.

Крім того, мовиться у звіті, окупаційна влада позбавляла окремі групи, особливо українців і кримських татар, їхніх засадничих свобод, зокрема, свободи виявлення свого національного походження і громадянської належності, і здійснювала щодо них систематичну дискримінацію. Також дискримінацію в доступі до освіти, охорони здоров’я і працевлаштування здійснювали щодо осіб, які відмовлялися від нав’язаного всім мешканцям Криму російського громадянства.

Фактична влада також втручалася у права на висловлення думки, на свободу зібрань, запровадила кримінальні покарання за виставлення культурних і національних символів, забороняла групам і окремим особам вшановувати свою національну й культурну спадщину, обмежувала доступ до освіти українською і кримськотатарською мовами.

Також російська влада у Криму здійснювала широку кампанію придушення свободи слова і засобів інформації. Серед іншого, вона відмовлялася реєструвати засоби інформації й новинні агентства й не давала їм працювати легально. Зокрема, російська влада відмовила в ліцензіях кримськотатарським телеканалові ATR і агентству QHA, змусивши їх припинити роботу на півострові. Силові структури також затримували журналістів, знущалися з них і погрожували їм переслідуванням за виступи проти окупації.

При цьому насаджена Росією влада майже не здійснювала кроків для розслідування чи переслідування посадовців або окремих осіб, які вчинили порушення прав людини, що створило на півострові атмосферу безкарності і беззаконня, мовиться у кримській частині звіту.

І в російській частині згадані порушення проти України

Українські справи згадані і в розділі звіту про Росію – і не тільки стосовно Криму. Російська влада продовжувала навчати, озброювати й постачати проросійські сили в Донецькій і Луганській областях України, до яких приєдналися й численні бойовики з Росії. Міжнародні спостерігачі і неурядові правозахисні організації встановили, що об’єднані російсько-сепаратистські сили на частині Донбасу, а також російська окупаційна влада у Криму спричинили тисячі смертей і поранень цивільних мешканців, а також здійснили численні порушення прав людини, мовиться в документі.

Представляючи загальносвітовий звіт, державний секретар США Джон Керрі заявив, що його дані свідчать про всесвітню кризу в державному управлінні: в усіх частинах світу, заявив він, прискорюється тенденція з боку і державних структур, і недержавних формувань закривати простір для громадянського суспільства, придушувати свободу засобів інформації та інтернету, відсувати на узбіччя голоси опозиції, а в найбільш крайніх випадках і вбивати людей чи виганяти їх із домівок.

«Уряд, що не дотримується прав людини, якими б високими не були його претензії, не має чим пишатися, не має чого вчити інших і, звичайно, має дуже мало можливостей досягти свого повного потенціалу», – сказав Керрі.

  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG