Доступність посилання

ТОП новини

У Чорнобилі завершують спорудження нового сховища для відпрацьованого ядерного палива


Чорнобильська АЕС, 4-й енергоблок. Лютий 2015 року (©Shutterstock)

Важливий об’єкт інфраструктури, пов’язаної з виведенням ЧАЕС з експлуатації і створенням екологічно безпечної території, ще донедавна був довгобудом

Нове безпечне сховище для відпрацьованого ядерного палива будує на Чорнобильській АЕС американська компанія Holtec International. Сховище будують за кошти міжнародних донорів і планують здати в експлуатацію в 2017 році, разом із новою аркою над зруйнованим 4-м реактором.

«Ось у цю комірку пенал буде встановлений і зберігатиметься тут 100 років», – показує заступник керівника проекту Володимир Дуда.

Голка в яйці, яйце у качурі, качур у зайці, заєць у скрині. Сучасна технологія зберігання ядерних відходів наче списана з казки про Кощія. Смертоносні «голки» – металеві стрижні з урановими твелами – занурюють у паливні патрони, патрони – в сталеві контейнери, контейнери – у бетонні модулі. Нехай лежать собі 100 років, може, нащадки придумають, що з тією кощієвою смертю далі робити.

Нове сховище будує на Чорнобильській АЕС американська компанія Holtec International. Об’єкт складається з двох частин – власне сховище і завод, на якому прийматимуть відпрацьоване ядерне паливо й готуватимуть його до столітнього зберігання.

Ще донедавна це був атомний довгобуд. Розпочате 15 років тому, будівництво зупинялося, змінювало підрядників. І ось тепер об’єкт доводять до пуття американці. Технологія Holtec знана у світі, її використовують майже на всіх атомних станціях у Сполучених Штатах, а також у Швеції, Іспанії, Британії… В Японії контейнери Holtec витримали удари руйнівного цунамі. А спеціально для України, де через Чорнобильську катастрофу особливе ставлення до проблеми, компанія сконструювала, замість одностінного, двостінний контейнер. Герметичність не порушиться, навіть якщо згори на нього впаде і вибухне великий літак.

Сьогодні сховище майже готове. Цього року обіцяють завершити, а восени наступного, після серії випробувань – ввести в експлуатацію. Коли об’єкт запрацює, сюди вагонетками почнуть вивозити відпрацьоване ядерне паливо з Чорнобильської АЕС. Вона тут поряд, і сховище розраховане виключно на паливо з її реакторів.

Як пояснює заступник керівника проекту Володимир Дуда, за довгі роки експлуатації чотирьох реакторів ЧАЕС там накопичилось багато палива – майже 22 тисячі відпрацьованих тепловиділяючих збірок. Зараз усе це паливо зберігається у басейнах витримки, в старому сховищі при станції. Збудоване ще за часів Союзу, воно давно перебрало свій експлуатаційний строк. Та й технологія мокрого зберігання менш безпечна порівняно з технологіями Holtec. Вода є вода. Тоді як сучасний сухий метод означає – жодного контакту з довкіллям.

Нове сховище здадуть в експлуатацію одночасно з новим конфайнментом – аркою над зруйнованим четвертим блоком. Разом вони гарантуватимуть безпеку.

«Об’єкт, який будує компанія Holtec, це один із об’єктів, який включає всю інфраструктуру, пов’язану з виведенням Чорнобильської АЕС з експлуатації і створенням тут екологічно безпечної території. Сховище відпрацьованого ядерного палива-2 будується за кошти міжнародної спільноти, за кошти донорів», – говорить голова Держагентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук.

А за 16 кілометрів від цього місця, в глибині Чорнобильської зони, має з’явитися ще один об’єкт Holtec. Тут планують збудувати централізоване сховище для всієї України, куди зводитимуть паливо з трьох атомних станцй – Рівненської, Хмельницької та Південноукраїнської. Здача запланована на 2017 рік, але тут і досі пустка – лише вирубана ділянка лісу, два прапори і табличка. Щось постійно заважає розпочати будівництво. То закон ніяк не приймуть, то котрогось дозволу нема. Експерти кажуть: справжня причина – у спротиві проросійського лобі. Бо доки Україна не матиме власних сховищ для своїх станцій, доти муситиме платити за ці послуги російському монополісту. Ціна питання – сотні мільйонів доларів кожного року плюс енергетична незалежність.

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG