Доступність посилання

ТОП новини
21 Квітень 2019, Київ 03:53

«Я сповнений рішучості» – новий очільник «Укрзалізниці» Войцех Бальчун


Войцех Бальчун

«Постараюся створити такі механізми, які дозволять «Українській залізниці» функціонувати на значно прозоріших принципах, що призведе до зростання ефективності цієї фірми»

Войцех Бальчун – багатолика людина. Лідер рок-групи Chemia, політолог і бізнесмен, колишній банкір, голова наглядової ради польських авіаліній LOT, колишній керівник залізничного перевізника PKP Cargo, а з минулого тижня – очільник «Укрзалізниці». Про те, як і чому відбулося це незвичайне призначення і яким чином польський рокер-бізнесмен має намір наводити лад на залізниці сусідньої країни, Войцех Бальчун розповів Радіо Свобода.


– Українське залізничне полотно – одне з найбільших у світі. Це величезне і дуже складне завдання, з ним пов'язана низка ризиків. Але кожен менеджер, у якого є амбіції, хотів би, напевно, спробувати свої сили в такому проекті. Звичайно, жодних гарантій того, що у мене все вдасться, немає. Але я сповнений рішучості зробити щось корисне, щоб залишити після себе добрий слід.

– За деякими підрахунками, заборгованість українських залізниць становить не менше ніж один мільярд євро. Що Ви з цим маєте намір робити?

85 відсотків доходів залізниці становлять саме вантажоперевезення

Перш за все, я почну з повного аудиту всіх сфер діяльності компанії – в тому, що стосується доходів і витрат. Йдеться про перевірку контрактів, політики цін, тарифів на перевезення товарів – 85 відсотків доходів залізниці становлять саме вантажоперевезення. Що стосується витрат, то потрібно буде перевірити, які є можливості реструктуризації нинішнього боргу, умови надання кредитів. Мені відомо, що компанія брала кредити в дуже важкій ситуації і під дуже високі, навіть шокуючі відсотки, якщо порівнювати з Польщею, наприклад. Я, однак, отримую позитивні сигнали з міжнародних фінансових інститутів, які, з одного боку, очікують серйозної реструктуризації «Укрзалізниці», а з іншого – готові такі серйозні і надійні реформи фінансувати. Також з розмов з членами українського уряду і людьми, безпосередньо пов'язаними з фірмою, я зробив висновок, що поточна фінансова ситуація відносно стабільна, хоч і важка.

– В Україні все вирішують зв'язки і олігархи – такий стереотип. А Ви, швидше за все, важливих зв'язків в Україні не маєте, ну, і вже точно не є олігархом. Чи не побоюєтеся проблем через це?

В бесідах з людьми, з якими я мав справу в Україні, відчувалося велике бажання реалізувати прозахідні амбіції цієї країни
Постараюся створити такі механізми, які дозволять «Українській залізниці» функціонувати на значно прозоріших принципах, що призведе до зростання ефективності цієї фірми

– Я – людина розсудлива і свідомий того, що на мене чекає багато проблем. Однак нехай поки я є «людиною ззовні» для української економіки, але в бесідах з людьми, з якими я мав справу в Україні, відчувалося велике бажання реалізувати прозахідні амбіції цієї країни. А для того, щоб це зробити, потрібно поступово змінювати механізми функціонування економіки. Я в жодному разі не хочу сказати, що маю намір з кимось воювати, але постараюся створити такі механізми, які дозволять «Українській залізниці» функціонувати на значно прозоріших принципах, що призведе до зростання ефективності цієї фірми.

– А так званий менталітет? Ви ж звикли працювати, мабуть, за західними стандартами?

В Україні багато освічених людей, які, по-перше, вірять у зміни в своїй країні, а по-друге, здатні створити команду, яка буде потихеньку, але послідовно змінювати фірму на краще – цей процес буде тривати роками

– У PKP Cargo мені довелося зіткнутися з ментальністю, що йде від колишньої системи. Багато хто вважав, що ця фірма була, є і завжди буде, що немає необхідності змінюватися, а її позиція на ринку така, що дає можливість диктувати свої умови і вирішувати, кому надавати послуги – і всі будуть нас слухати. А потім виявилося, що ми проґавили момент лібералізації ринку, і з'явилася конкуренція. Я, звичайно, свідомий того, що проблема ментальності в Україні може бути більш значною, але водночас там багато освічених людей, які, по-перше, вірять у зміни в своїй країні, а по-друге, здатні створити команду, яка буде потихеньку, але послідовно змінювати фірму на краще. Простих рецептів тут немає. Немає чарівної палички, щоб в одну мить змінити таку величезну фірму – цей процес буде тривати роками. Моє завдання – вести зміни так, щоб залізниця продовжувала змінюватися протягом багатьох років.

– Якою мовою Ви розмовляєте зі своїми новими колегами?

Я розумію, що мова дуже важлива, і буду намагатися якомога швидше її вивчити

– Поки в основному англійською, але знаю, що наші мови, польська і українська, досить близькі. Бувало й так, що під час переговорів ми говорили польською, а українці українською – і ми могли домовитися. Ось і зараз на засіданні українського уряду мене попросили представитися польською, запитання мені ставили українською – я зрозумів, про що мене запитують. Однак я розумію, що мова дуже важлива, і буду намагатися якомога швидше її вивчити.

– Останніми роками багато говориться про необхідність західної допомоги Україні, але не завжди зрозуміло, як допомагати дійсно ефективно. А може, саме так, висилаючи до України досвідчених фахівців?

Це – в якомусь сенсі експеримент на живому організмі. Чи буде моя місія успішною? Гарантії немає. Але обидві сторони погодилися ризикнути

– Я, чесно кажучи, розумію, що в нинішній ситуації ризикують всі: і я, і українська сторона. Це – в якомусь сенсі експеримент на живому організмі. Чи буде моя місія успішною? Гарантії немає. Але обидві сторони погодилися ризикнути. І може, через деякий час, коли будуть перші успіхи, ми зможемо сказати: так, це була гарна ідея, правильний напрямок у допомозі українським фірмам, економіці, а в кінцевому результаті – прозахідним прагненням України.

– Днями я бачив у Варшаві афіші з інформацією про концерт Вашої групи Chemia. Як Ви розраховуєте поєднувати музику і залізницю?

В ситуаціях, коли це не буде заважати мені в виконанні обов'язків директора «Укрзалізниці», не бачу причин, щоб не зіграти на концерті

– Для роботи потрібно буде дуже багато часу. Це – звичайно, пріоритет. Але менеджер все ж не працює 24 години на добу 365 днів у році. Є вікенди, відпустка, коли можна займатися своїм хобі. Ні, у кого ж немає претензій до тих, хто по суботах їздить на велосипеді, бігає або плаває в басейні. Звичайно, моя концертна діяльність буде обмежена – не зможу всюди виступити. Для цього вже підготовлений інший музикант. Але в ситуаціях, коли це не буде заважати мені в виконанні обов'язків директора «Укрзалізниці», не бачу причин, щоб не зіграти на концерті.

– Люди, які Вас знають, кажуть, що Ви не любите рутину і саме тому пішли з банку в залізничну галузь, а потім стали лідером рок-гурту. А Україна – це надовго?

– Переді мною поставлено конкретне завдання – змінити фірму, щоб вона краще функціонувала, почала інвестиції. Це вимагає часу. Скільки його у мене буде? Це не тільки питання моєї віддачі та ефективності, а й оцінки мене власниками фірми. Жодних гарантій.

– Коли Ви офіційно розпочинаєте роботу?

– Коли підпишу контракт (сміється – ред.). Зараз потрібно ще оформити документи, пов'язані з дозволом на роботу в Україні. Звичайно, всі хочуть, щоб це було якомога швидше. Думаю, що почну працювати в середині травня.

Повний текст матеріалу на сайті Російської редакції Радіо Свобода


На цю ж тему:

20.04.2016
«Укрпошта» і «Укрзалізниця» під новим керівництвом: завдання – реформувати «монстрів»?

Кабмін затвердив призначення кризових менеджерів Войцеха Бальчуна та Ігоря Смілянського далі

15.04.2016
Новий керівник «Укрзалізниці» – успішний польський менеджер і рок-музикант

Войцех Бальчун розповів про свого дідуся з Івано-Франківщини та бажання швидко вивчити українську далі

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG