Доступність посилання

ТОП новини
13 Листопад 2018, Київ 06:22

Будуть названі нові особи, хто став володарем «грошей Магнітського» – Браудер


Вільям Браудер

Сума, яка осіла на рахунку компанії друга Путіна Сергія Ролдугіна, – далеко не найбільша частина вкрадених коштів – Вільям Браудер

Очільник фірми Hermitage Capital Вільям Браудер, юристом якої був загиблий у московському СІЗО в листопаді 2009 року Сергій Магнітський, стверджує, що сума, яка осіла на рахунку компанії Сергія Ролдугіна, друга президента Росії Володимира Путіна, – далеко не найбільша частина вкрадених коштів.

27 квітня Центр з дослідження корупції і організованої злочинності опублікував ще одну частину документів, з яких випливало, що частина грошей, вкрадених з бюджету Російської Федерації в результаті шахрайської схеми з поверненням податків, розкритої Сергієм Магнітським, у 2008 році осіла на рахунку панамської компанії International Media Overseas, що належала єдиному власникові – другу президента Росії,віолончелісту Сергію Ролдугіну.

З опублікованих документів випливає, що після того, як гроші були викрадені з російського бюджету, вони зникли на рахунках декількох, виключно «паперових», компаній. Дві з них були в Молдові. Це розташована в соціалістичних багатоповерхівках Elenast-Com SRL і Bunicon-Impex SRL, зареєстрована в покинутій, порожній будівлі в Кишиневі. Ці дві «паперові» фірми перевели в цілому 2 мільйони доларів в офшор на Віргінських островах, потім гроші пішли у фірму з британською реєстрацією, а потім назад на Віргінські острови в офшор Delco Networks. Всі ці численні операції здійснювалися в лютому 2008 року. Контракт, виявлений у «панамських паперах», показує, що в травні 2008 року фірма International Media Overseas, яка належала Сергію Ролдугіну, продала 70 тисяч акцій «Роснефти» компанії Delco, отримавши за це 800 тисяч доларів.

Схема переміщення «грошей Магнітського». Джерело OCCRP
Схема переміщення «грошей Магнітського». Джерело OCCRP

До того, як почати міжнародну подорож, ці гроші були вилучені з російського бюджету за допомогою податкової схеми. Як стверджував Сергій Магнітський, який розкрив цю схему, і як до цих пір стверджує очільник інвестиційного фонду Hermitage і безпосередній учасник цих подій Вільям Браудер, «у червні 2007 року установчі документи трьох російських інвестиційних компаній фонду Hermitage – «Ріленд», «Махаон», «Парфеніон» – було вилучено співробітниками ГУВС у Москві під час несподіваного обшуку в юридичної фірми, яка обслуговувала Hermitage. Незабаром після цього права власності на дані компанії були переоформлені на підставну казанську фірму ТОВ «Плутон», засновником якої був майстер з прийому пиломатеріалів ДОЗ-160 Віктор Маркелов. Потім ці три компанії були оголошені банкрутами, і їм в один день повернули 5,4 мільярда рублів уже сплачених податків (в перерахунку за курсом того часу – 230 мільйонів доларів США). Сергій Магнітський розгадав цю схему і подав скаргу на дії співробітників ГУВС, котрі вилучили документи. У листопаді 2008 року його, по команді все тих же співробітників ГУВС, запроторили в слідчий ізолятор, де він помер від тортур та ненадання медичної допомоги в листопаді 2009-го, провівши в слідчому ізоляторі трохи менше ніж рік.

Генеральний прокурор Росії Юрій Чайка вже заявив, що витік так званих «панамських документів» є операцією спецслужб, «ретельно спланованою і скоординованою на рівні органів влади однієї із західних держав».

Для очільника Hermitage Capital Вільяма Браудера виявлені документи, які підтверджують, що гроші, схему виведення яких з російського бюджету розкрив Сергій Магнітський, знайшлися на рахунках одного з близьких друзів президента Російської Федерації, не були несподіванкою:

– Нас завжди дивувала та обставина, що уряд Росії практично в повному складі надає перевагу псуванню відносин із Заходом, зі Сполученими Штатами, з Європою, а не пожертвуванням кількома поліцейськими середнього рівня. Хоча всі обставини вбивства Магнітського, його смерті вже відомі. Ми ніяк не могли зрозуміти, чому вони зайняли таку жорстку оборонну позицію, чому вони так затято чинять опір. Ми підозрювали, що хтось «кришує», що хтось на дуже високому рівні це покриває. Але тепер стає зрозуміло, що ці гроші, отримані злочинним шляхом, прийшли до людей, які літають дуже високо. До людей, близьких до Путіна. Це дуже драматичний розвиток подій, пов'язаних з розслідуванням. Тому що воно багато що пояснює.


– Ви, звичайно, бачили цю публікацію. Схема виглядає досить складною: гроші переправляються в Молдову, потім на Віргінські острови, потім до Великобританії, потім знову на Віргінські острови... Як Ви, фахівець з міжнародних грошових потоків, оцінюєте цю схему?

– Вона не настільки складна, як виглядає на папері, для людини, не знайомої з цією системою. Ті, хто відмиває гроші, переправляють гроші через кілька країн, кілька компаній і кілька банків.

Робиться це, по-перше, для того, щоб заплутати сліди, а по-друге, для того, щоб зіграти на тому, що деякі країни не співпрацюють одна з одною в правоохоронній галузі. Вони сподіваються на те, що якщо вони перемістять гроші з рахунку на рахунок 4 або 5 разів, то на 6-му рахунку ці гроші будуть вже ніби «чисті» – в тому сенсі, що ніхто вже не зможе відстежити назад ланцюжок проходження капіталу. Але, на жаль для тих, хто відмиває гроші, на жаль для цих злочинців, гроші залишають незмивний слід. Він ніколи не зникає, записи залишаються назавжди. І це зараз переслідує режим Путіна у вигляді «панамського досьє». Вони думали, що злочин зійшов їм з рук. А насправді він назавжди залишив слід.

– Коли кілька років тому ми говорили з Вами про справу Магнітського, Ви сказали, що така сума – 230 мільйонів доларів – не може не залишити слід у міжнародній фінансовій системі. За ці роки Ви розкрили частину цієї суми, виявили їх на приватних рахунках. Яке співвідношення грошей, які Ви знайшли, з тим, що було виявлено в «панамському досьє» і опубліковане Центром з дослідження корупції та організованої злочинності?

Будуть названі нові особи, розкриті нові зв'язки, нові сліди того, хто став володарем «грошей Магнітського», хто причетний до його вбивства, хто отримав гроші

– Ми вже 6 років ведемо розслідування, куди пішли гроші, виявлені Сергієм Магнітським. Із 230 мільйонів доларів, через які його вбили, за ці шість років ми знайшли приблизно 200 мільйонів. Вони розійшлися по 11 країнах. На підставі нашого розслідування ми направляли скарги до правоохоронних органів, у низці країн уже відкриті справи, ведуться розслідування. Майже 43 мільйони доларів заморожені на рахунках у Швейцарії, у Франції і в інших країнах. Сума, про яку йдеться в розслідуванні Центру з дослідження корупції та організованої злочинності, не така вже й велика: це всього 2 мільйони доларів. Але ж розслідування ще не закінчене. Це тільки його перший зріз. У міру того, як журналісти вивчатимуть ці папери, у міру того, як ми їх будемо вивчати – вони ж будуть 9 травня опубліковані, тобто будуть перебувати у відкритому доступі, – будуть названі нові особи, розкриті нові зв'язки, нові сліди того, хто став володарем «грошей Магнітського», хто причетний до його вбивства, хто отримав гроші.

– На сьогоднішній день, якщо підсумувати всі розслідування, хто є основним отримувачем цих грошей?

Найбільша сума, і в це складно повірити, тому що це суперечить нормальній логіці, була отримана жінкою з податкової інспекції, яка дозволила повернення податку. Її чоловік від цього злочину отримав на свій рахунок у Швейцарії 11,7 мільйона доларів. Її заступники отримали кожен по півмільйона доларів. У кінцевому підсумку у всіх тих, хто брав участь у цьому злочині, будуть проблеми

– Найбільша сума, і в це складно повірити, тому що це суперечить нормальній логіці, була отримана жінкою з податкової інспекції, яка дозволила повернення податку. Її чоловік від цього злочину отримав на свій рахунок у Швейцарії 11,7 мільйона доларів. Це повністю доведено і відстежено. Ще один цікавий ланцюжок – її заступники, які, як і вона, підписували документи і підтримували її роботу, отримали кожен по півмільйона доларів. Гроші були переведені, щоб викупити квартири в Дубаї в центрі. Насправді отримувачів цих грошей не так уже й мало. Але, повторюю, з плином часу їхні імена оприлюднюються, працюють слідчі органи, заморожуються рахунки. І в кінцевому підсумку у всіх тих, хто брав участь у цьому злочині, будуть проблеми.

Повний текст матеріалуна сайті Російської редакції Радіо Свобода

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG